Záhrada, ktorá sa začína už na ulici, ohromuje okoloidúcich

24.01.2018
Záhrada

Navštívená záhrada jednoznačne vylepšuje imidž celej novopostavenej ulice, keďže sa začína už na nej.

12fotiek
Navštívená záhrada jednoznačne vylepšuje imidž celej novopostavenej ulice, keďže sa začína už na nej. Autor: Vlado VAVREK

Predstavte si, aké krásne by boli naše ulice, keby vysoké a jednotvárne betónové ploty nahradila aspoň čiastočne zeleň. Neznamená to pritom, že sa treba vzdať pevného plota. Stačí vhodne vybrať jeho typ a k nemu správne doladiť zeleň. Použiť sa dá napríklad i obyčajné pletivo, cez ktoré súvislo prerastú rastliny.

Kombinovať možno i nízke betónové múriky s drevom či ťahokovom, ako je to v tomto prípade. Slúžia zeleni ako istá opora. Ani argument, že cez „zelený“ plot bude vidieť do záhrady, celkom neobstojí. Stačí vybrať husto rastúci vždyzelený druh. Nepodceňujte ani opadavé rastliny. Práve v lete, keď je v záhrade pohyb, sa zazelenajú a zakvitnú aj ony.

To, či vás z ulice bude, alebo nebude, vidieť, súvisí aj so samotným umiestnením terasy a sedením na pozemku. A je tu ešte jeden psychologický efekt. Ak sa neuzavriete vysokým nepriehľadným múrom, stále budete vnímať a cítiť dianie a pohyb na ulici, čo je veľmi prirodzené.

Inšpiratívne rady

Na plot, kde je v pevnom betónovom základe osadený ťahokov, pritom domácich nahovorila ich známa, záhradná architektka Elena Kollárová. Prvé konzultácie s ňou prebiehali ešte vo fáze hrubej stavby domu. Radila aj s chodníčkami, terasou, úpravou svahu či výberom materiálov aj farebným riešením.

V miernom svahu bývalých vinohradov ponechali z pôvodnej zelene jabloň. Z kedysi troch tenkých kmienkov je dnes krásny malý strom. Ako hovorí záhradná architektka: „Vždy sa snažíme z pôvodnej zelene niečo zachovať. Pre novú podobu priestoru je to plus a zachová sa aj isté kontinuum daného miesta.“

V prvotnom návrhu, podľa ktorého sa na tri etapy realizovala záhrada, sa s výnimkou kamenného múrika pri terase zachoval prirodzený svah. Ako prvú dokončili z praktických dôvodov časť od vstupnej bránky po jabloň, vstup do domu a okolie terasy. Plán nepočítal so záhradným domčekom ani s bazénom.

Majiteľka si priala, aby jej záhrada bola okrasná a úžitková zároveň. Medzi stromami by ste našli marhuľu, hrušku, slivku, ale aj panašovaný jedlý gaštan.

Nechýbajú čierne ríbezle, zopár jahôd a minizáhon s paradajkami a bylinkami. Od susedov je pozemok oddelený pletivovým plotom a vždyzelenými druhmi, inak sú výsadby pomerne pestré. Elena Kollárová prízvukuje:

„Snažila som sa vyhýbať ihličnanom, ktoré sem, na juhozápad Slovenska, prirodzene nepatria. Striedajú sa tu vždyzelené druhy s opadavými a kvitnúce trvalky, ktoré vnášajú farbu prostredníctvom kvetov od jari až do jesene.“

Priestor sa vyvíja

Po dokončení záhrady si starostlivosť o dom a zeleň „vypýtala“ vznik murovaného záhradného domčeka, slúžiaceho ako sklad. Jeho predĺžená strecha poskytuje druhé chránené sedenie.

Ako išiel život, opäť zasadla rodinná rada, na ktorej sa rozhodovalo o stavbe bazéna. Pani domáca bola k tejto myšlienke spočiatku skeptická, no prehlasovali ju. Rozhodli sa pre soľnú technológiu, ktorou sa inšpirovali u známych. Bazén nechali zakryť až o tri roky neskôr, čo si dnes veľmi pochvaľujú. Do vody

nepadá špina, menej sa odparuje, a keď sa ohreje, predsa len dlhšie vydrží teplý. Dá sa kúpať, aj keď popŕcha. V polovici apríla ho napustia a využívajú ho do neskorej jesene. Domáci si neveľkú, zato pestrú záhradu užívajú. Prináša im pokoj, oddych, ale i kontakt s pôdou, za čo sa o ňu s láskou starajú.


Ing. Elena KOLLÁROVÁ, záhradná architektka

„Každá dobre založená záhrada vyzerá hneď po realizácii tak trochu prázdna. Klient by mal dôverovať záhradnému architektovi, že priestor bude o dva, tri roky vyzerať naozaj dobre, čiže odrastene a zapojene. Chce to jednoducho trpezlivosť, kým rastliny podrastú. Stretávam sa tiež s tým, že ľudia chcú bezúdržbovú záhradu. Taká však neexistuje. Mieru údržby však možno ovplyvniť nielen výberom druhov, ale i tvarom záhonov. Je napríklad dobré, ak sú záhony kompaktné a trávnik tvorí jednoliatu plochu, čo uľahčuje kosenie.“

 
Autor: Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Záhrada, ktorá sa začína už na ulici, ohromuje okoloidúcich
Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ