18. mája 2011

Čím a ako hnojiť balkónové kvety?

Podobne, ako je samozrejmé, že ľudia potrebujú jesť každý deň, tak musia prijímať potravu nielen zvieratá, ale aj rastliny. Ako však poznáme, čo rastliny potrebujú?

Autor: archív

Nevedia povedať, že majú hlad, alebo naopak, že ďalšiu porciu už neznesú. Neozvú sa, že majú nadbytok vody alebo ich páli slniečko a sú smädné. Ale je to naozaj tak? Vedia to dať najavo, ale trochu inak. Ak sa budete pozornejšie pozerať, uvidíte, čo potrebujú. Aby ste lepšie rozumeli ich reči, je dobré sa o nich dozvedieť niečo viac.

Starostlivosť o muškáty

Muškáty stále patria medzi najobľúbenejšie rastliny na balkónoch. Ich popularita sa udržuje na stabilnej úrovni najmä pre nenáročnosť. Sú tolerantné proti mnohým chybám pri pestovaní, ktorých sa dopúšťajú nielen začiatočníci, ale aj pestovatelia, ktorí nemajú dostatok času venovať sa im. Ak sa však o ne správne staráte, budú zdravé a obsypané kvetmi.

Najlepšie sa im darí na slnečnej strane domu. Dostatok svetla zabezpečí ich pevný a kompaktný rast. Veľké rastliny spotrebujú veľa vody. V klasických nádobách s malou podmiskou väčšina vody pretečie suchým substrátom a rastliny trpia prakticky stále suchom. Inak to je pri samozavlažovacích debničkách s veľkou zásobou vody. Ale pozor! Muškáty nie sú močiarne rastliny. Prospeje im, ak substrát občas trochu preschne. Pri trvalom zamokrení sa na rube listov objavujú skorkovatené pletivá – rastlina hovorí, potrebujem suchšie podmienky.

Ak má muškát tenké dlhé výhonky a málo kvetov, hovorí, že má nedostatok svetla, a teda potrebuje premiestniť na svetlejšie miesto. Naopak hľuznaté begónie na slnečnom úpale južnej strany prestanú rásť. Najprv sa im začnú krútiť listy, aby zmenšili plochu, a postupne môže dôjsť až k ich zasychaniu. Ak ich premiestnite na vlhšie, pritienené stanovište, odmenia sa vám nielen pekným vzhľadom, ale najmä bohatými a krásnymi kvetmi. Ak si vopred zistíte, aké podmienky vyhovujú danému druhu a od začiatku ich dáte na vhodné stanovište, budú mať krásny vzrast a veľa kvetov. Svetlozelené až žltkasté listy a malé množstvo tenkých nových prírastkov sú väčšinou prejavom toho, že rastliny majú hlad – nedostatok živín. Naopak tmavozelené rastliny so spomaleným rastom je posledné varovanie, že viac živín už neznesú. Vtedy dbajte na to, aby substrát príliš nevyschol, a okamžite prestaňte prihnojovať. Rastlinám bude trvať dlhší čas, kým spotrebujú nadbytočné živiny. Počkajte, kým stratia sýtozelenú farbu.

Niekedy sa stáva, že rastliny po vysadení začnú bujne rásť. Nasadia veľké množstvo kvetov, dlhšie obdobie bohato kvitnú, ale potom zistíte, že nemajú žiadne nové prírastky a aj kvety ubúdajú. Aby ste tomu predišli, je vhodné počas najbohatšieho kvitnutia rastliny prihnojiť namiesto hnojivom podporujúcim kvitnutie hnojivom s vyšším podielom dusíka, určeným na vegetatívny rast. Tak udržíte rastliny v stálom raste a na výhonkoch sa budú tvoriť stále nové a nové kvety.

Výber hnojiva

Čo nám však rastliny nepovedia, je, podľa čoho a aké hnojivo vybrať. Možno si spomeniete na starú mamu, ktorá nepoznala internet, nemala k dispozícii nekonečné množstvo hnojív – univerzálne, špeciálne, minerálne, organické, kvapalné, granulované a ktovie aké ešte, a napriek tomu mala pekné kvety nielen na oknách, ale aj v starostlivo udržiavanej záhradke. Do pôdy pravidelne zapracovávala veľké množstvo hnoja, ale čím prihnojovala? Tou smradľavou tekutinou zo suda, kde mala vykvasený slepačí trus. Lenže príprava i dávkovanie si vyžadujú dlhoročné skúsenosti a kvasenie trvá dlho. Dnes na zložitú prípravu nie je čas.

Aké hnojivo teda zvoliť?

Máte možnosť kúpiť si slepačí trus v sušenom stave, alebo ak ste úplní začiatočníci, alebo máte na balkóne veľa druhov rastlín, použite napríklad Kristalon. Mladé rastliny a rastliny okrasné listom môžete prihnojovať hnojivom s označením Start, a keď začnú kvitnúť a rodiť, použite prípravok Plod a kvet. Kryštalické sa použiť na všetky rastliny nielen na balkóne, ale aj v byte či v záhrade.

Na nedostatok železa sú veľmi citlivé najmä surfínie. Možno sa vám stalo, že hoci ste ich dostatočne prihnojovali, listy boli skôr žlté, ako zelené. Nedostatok železa však nemusí nutne znamenať, že železo chýba. Môže to byť znak toho, že železo je nedostupné pre rastlinu. Ak nie je zvolený správny substrát, v tomto prípade kyslejší, môže aj pri prihnojení železom dochádzať k jeho zablokovaniu v pôde. Preto treba rastlinám dodať železo hnojivom, obsahujúcim ho v chelátovej väzbe.

V krátkom čase sa opäť zazelenajú a opäť budú bohato kvitnúť krásne vyfarbenými kvetmi. Ak pestujete viac rastlín jedného druhu, môžete si kúpiť špeciálne hnojivo je veľmi dobre rozpustné vo vode, dobre sa dávkuje a dá hnojivo napríklad na muškáty či surfínie, alebo univerzálne hnojivo na balkónové rastliny. Výhodou kvapalného hnojiva je ešte jednoduchšie dávkovanie a nemusíte vôbec čakať na jeho rozpustenie. Iba nalejete odmerku do nádoby s vodou, zamiešate amôžete aplikovať. Ak nechcete často a pravidelne prihnojovať, môžete využiť organicko-minerálne hnojivá, napríklad Agormin, alebo pridáte do substrátu organické hnojivo – konský, kravský hnoj a pod. Ich výhoda je, že časť živín sa uvoľňuje postupne, a teda aj v prípade, že zabudnete na pravidelné prihnojenie, rastliny majú stále k dispozícii nejaké živiny.

Hnojivá s postupným uvoľňovaním živín

Pre tých, čo chcú mať naozaj pekné rastliny s minimom práce a starostí, však existujú hnojivá s postupným uvoľňovaním živín. Na trhu sú dostupné buď vo forme obaľovaných granúl, alebo akýchsi zlepených „štupľov“, ako je napríklad Multicote či Osmocote. Je síce drahšie, ale ak ho pridáte do substrátu hneď pri vysádzaní rastlín, živiny sa z neho uvoľňujú počas celej vegetácie, takže rastliny stačí iba polievať. Je to výborný tip predovšetkým pre tých, čo majú množstvo iných starostí a nič nestíhajú.

Organické hnojivá

V poslednom čase je v móde vypestovať si na balkóne aj nejaké ovocie či zeleninu, alebo trochu byliniek. Mnohí chcú mať aspoň pre radosť trochu jahôd alebo minirajčiakov bez použitia chémie. Vybrať si môžu z organických hnojív Natura, ktoré sú povolené na ekologické poľnohospodárstvo a produkciu biopotravín.

Úplná novinka sú prípravky obsahujúce humínové a fulvokyseliny, ďalej enzýmy zo zažívacieho traktu dážďoviek, ako aj časť živín. Dve až tri aplikácie na začiatku vegetácie dokážu naštartovať rastliny, podporia ich bujnejší rast, bohatšiu násadu kvetov a plodov. Humusové látky prírodného pôvodu spolu s ďalšími zložkami pomôžu rastlinám prekonávať nepriaznivé vplyvy.

NEZABUDNITE:

- Svetlozelené až žltkasté listy a malé množstvo tenkých nových prírastkov sú väčšinou známka toho, že rastliny majú hlad – nedostatok živín. Naopak tmavozelené rastliny so spomaleným rastom sú posledné varovanie, že viac živín už neznesú.

- Počas najbohatšieho kvitnutia je vhodné rastliny prihnojiť namiesto hnojivom podporujúcim kvitnutie hnojivom s vyšším podielom dusíka, určeným na vegetatívny rast. Tak udržíte rastliny v stálom raste a na výhonkoch sa budú tvoriť stále nové a nové kvety.

- Výhoda kvapalného hnojiva je ešte jednoduchšie dávkovanie a nemusíte vôbec čakať na jeho rozpustenie.

- Ak nechcete často a pravidelne prihnojovať, môžete využiť organicko-minerálne hnojivá alebo pridajte do substrátu organické hnojivo.

Autor: Ing. Josef VYDLÁK

Foto: Vladimír VAVREK, Lucia HORELIČANOVÁ, profimedia.sk, archív

V tomto článku sa zaoberáme balkónovky ...viac muškáty ...viac
Autor: Ing. Josef VYDLÁK; Foto: Vladimír VAVREK, Lucia HORELIČANOVÁ, profimedia.sk, archív
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Tekvice pod Tatrami

Miroslava Michaláková

0 hlasov
 Zber tekvíc pod Tatrami

Miroslava Michaláková

0 hlasov
 Moja orchidea ma vždy prekvapí: výška 85 cm a šírka jedného kvetu 11,5 cm.

Soňa Olexová

0 hlasov

Ildikó Nagyová

0 hlasov
 
 

žena.sk

Ste podráždená? Povieme vám, či sa stravujete správne

Ste podráždená? Povieme vám, či sa stravujete správne

Zostal vo vás kondóm? Hrozí tehotenstvo?

Zostal vo vás kondóm? Hrozí tehotenstvo?

Čím uhasíte oheň? Máme návod na liečbu vašich urologických problémov

Čím uhasíte oheň? Máme návod na liečbu vašich urologických problémov

Ako vybrať krúžok pre dieťa

Ako vybrať krúžok pre dieťa