14. mája 2009

Vysadiť fuksie na balkón alebo do záhonu?

Poznáme ich ako obľúbené balkónové kvety, zriedkavo sa však s nimi môžeme stretnúť aj na záhonoch. Niektoré druhy a odrody totiž dokážu u nás bez problémov prezimovať a ukázať tak svoju doposiaľ menej známu tvár.

Fuksie sú v našich klimatických podmienkach väčšinou len čiastočne mrazu-vzdorné a na záhonoch sa správajú ako trvalky. Nadzemné časti vplyvom chladného zimného počasia spravidla odumierajú a na jar, po spätnom reze, opätovne vypučia. Na záhonoch kvitnú od júla až do prvých mrazov, podobne ako odrody pestované v nádobách.

Nie sú to žiadne fajnovky

Znášajú slnko aj tieň. Na slnečných miestach je však veľmi dôležité zabrániť prehrievaniu pôdy, na ktoré sú korene citlivé. Najlepšie sa preto cítia v susedstve trvaliek a nízkych vždyzelených krov, ktoré pritienia pôdu a vytvoria príjemnú mikroklímu, ako napríklad brečtan alebo zimozeleň. V lete ich spoľahlivo chránia pred slnkom a v zime zasa pred chladom.

Neznášajú však silný tlak koreňov stromov a krov, ktoré odčerpávajú vlahu aj živiny. Fuksie potrebujú dostatočnú pôdnu vlhkosť aj počas zimných mesiacov. Nedostatok vody môže viesť k ich vyschnutiu, čo sa často zamieňa s poškodením chladom. Rastlinám sa darív kyprých humóznych pôdach a napriek tomu, že sú náročné na vlahu, neznášajú trvalé zamokrenie.

Na jar, keď už nehrozia neskoré mrazíky, vysádzame zdravé sadenice s dobre vyvinutým koreňovým balom o 10 cm hlbšie, ako rástli v nádobe. Pri hnojení fuksií na záhonoch by sme mali byť oveľa opatrnejší ako pri odrodách pestovaných v nádobách. Nadmerné hnojenie môže totiž spôsobiť viac škôd ako úžitku, lebo sa ním podporuje rast, oslabuje mrazuvzdornosť aj kvitnutie.

Zalievame ich podľa potreby v závislosti od priebehu počasia. Po prvých mrazoch sa odporúča výhonky skrátiť o jednu tretinu a rastliny nastlať listovkou alebo prikryť čečinou. Skoro na jar zimnú prikrývku odstránime a rastliny zrežeme. Oveľa spoľahlivejšie je prirodzené zakrytie pôdy vždyzelenými rastlinami.

Správny výber

Na pestovanie na záhonoch sú spravidla vhodné botanické druhy alebo len pomerne málo prešľachtené odrody. Dorastajú do výšky 50 až 130 cm a koncom leta sa nám predstavia ako košaté kry s bohatou záplavou drobných kvetov.

Medzi najznámejšie patrí fuksia čílska (Fuchsia magellanica) s viacerými zaujímavými varietami. Dobrou mrazuvzdornosťou sa vyznačuje 50 cm vysoká varieta globosa alebo až 100 cm vysoká a bohato kvitnúca varieta gracilis. Obe sú skoro pučiace i skoro kvitnúce. Rastliny je potrebné zrezať väčšinou na jar tesne nad zemou. Skoré pučanie a následne kvitnutie predstavuje jednu z podstatných vlastností ovplyvňujúcich výber vhodných odrôd.

Na záhonoch sa osvedčili aj variety discolor (80 cm), molinae (100 cm), tricolor (90 cm) alebo versicolor (30 cm), ktoré patria medzi neskoršie pučiace. Zaujímavá je aj Fuchsia regia var. reitzii, dorastajúca až do výšky 130 cm. V priaznivých podmienkach jej výhonky prezimujú, takže netreba robiť spätný rez.

Z ďalších odrôd sa dobrými vlastnosťami môže pochváliť jemne prevísajúca ‘Elysée’ (100 cm), ‘Eva Boerg’ (50 cm) s čiastočne plnými kvetmi, bohato kvitnúca ‘Ire’ (120 cm), kompaktná ‘Little Beauty’ (50 cm), ‘Mrs. Popple’ so vzpriameným rastom (90 cm), ‘Thompsonii’ (100 cm) alebo ‘Vielliebchen’ (50 cm).

Autor: Ivana BÁZLIKOVÁ, foto Ester HARTMANOVÁ, profimedia.sk
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Tekvice pod Tatrami

Miroslava Michaláková

0 hlasov
 Zber tekvíc pod Tatrami

Miroslava Michaláková

0 hlasov
 Moja orchidea ma vždy prekvapí: výška 85 cm a šírka jedného kvetu 11,5 cm.

Soňa Olexová

0 hlasov

Ildikó Nagyová

0 hlasov
 
 

žena.sk

Ste podráždená? Povieme vám, či sa stravujete správne

Ste podráždená? Povieme vám, či sa stravujete správne

Zostal vo vás kondóm? Hrozí tehotenstvo?

Zostal vo vás kondóm? Hrozí tehotenstvo?

Čím uhasíte oheň? Máme návod na liečbu vašich urologických problémov

Čím uhasíte oheň? Máme návod na liečbu vašich urologických problémov

Ako vybrať krúžok pre dieťa

Ako vybrať krúžok pre dieťa