01. augusta 2018

Tipy, aby sa mu darilo! Elegantný asparágus spríjemní váš domov

Hľadáte niečo pekné na oživenie priestoru? Vyskúšajte asparágus. Je to izbovka, ktorá spĺňa aj najnáročnejšie požiadavky.

Asparágusy môžete rozmnožiť delením trsu pri jarnom presádzaní alebo výsevom bobúľ.Autor: pinterest.com/timeoftheaquarius

V Európe rozšíril okrasné asparágusy nemecký botanik Karl Sprenger. Okrasné typy sa pestujú hlavne ako materiál do kytíc alebo ako dekoratívne izbové rastliny. Ich vzhľad závisí od pestovaného druhu a odrody. Dorastajú do výšky 20 až 100 cm. Najpopulárnejší je asparágus Sprengerov (Asparagus sprengeri). Zdanlivé lístky sú bočné výhonky a vlastné listy sú tŕne. Vejárovitý asparágus perovitý (A. plumosus) s jemnými ihličkami máva niekedy plody. Obľúbená je odroda ‘Meyersii’ s tuhými výhonkami podobnými mačaciemu chvostu a intenzívne rastúci popínavý druh asparágus kosákovitý (A. falcatus). Do rodu Asparagus patrí aj špargľa – asparágus lekársky (A. officinalis) –, ktorá sa ako jediná nepestuje ako izbová rastlina, ale ako zelenina. Všetky druhy majú biele nenápadné kvety a vytvárajú veľmi atraktívne červené bobule.

Varovanie

Plody – bobule sú jedovaté!

Pestovateľské podmienky

Okrasné asparágusy sú svetlomilné. Vhodné miesto na ich pestovanie je východné alebo západné slnečné okno. Výnimkou je asparágus perovitý, ktorý je vlhkomilný a vyhovuje mu skôr svetlý polotieň. V lete ich môžete pestovať aj v záhrade či na terase. Okrasné asparágusy vyzerajú atraktívne v závesných nádobách, ale i vo vyšších črepníkoch. Dobre sa im darí, ak sú vysadené s ďalšími izbovými rastlinami, ktoré zvyšujú okolitú vzdušnú vlhkosť.

Teplotu v lete znesú okolo 20 °C. Ak nie je zabezpečené dostatočné vetranie v miestnosti, pri vyšších teplotách trpia. Zdravý vzhľad počas horúčav môžete zabezpečiť pravidelným rosením či sprchovaním.

V zime im vyhovuje teplota od 10 do 12 °C. Substrát by mal byť skôr hlinitý, priepustný alebo rašelinový, bez veľmi veľkej zásoby živín.

Zálievka

Ozdobné asparágusy sú húževnaté rastliny s veľkými zhrubnutými koreňmi, v ktorých sa ukladá voda, čo dodáva rastlinám vyššiu odolnosť proti vyschnutiu. V letnom období polievajte asparágus Sprengerov a perovitý pravidelne 2- až 3-krát do týždňa tak, aby bola pôda trvalo vlhká. Nikdy by nemal preschnúť.

V zime zálievku znížte, aby substrát ostal len mierne vlhký. Ak asparágus perovitý preschne, jemné lístky mu rýchlo zhnednú a opadávajú. Podvyživené rastliny sú vyblednuté a vyzerajú chorľavo, preto im počas leta aplikujte univerzálne tekuté hnojivo. Každých 14 dní pridajte do vody polovicu odporúčanej dávky. V zime zalievajte iba raz do týždňa, menej pri nižšej teplote a prestaňte hnojiť.

Čítajte tiež: 
Obľúbená izbová papraď. Prečo sa oplatí a ako sa o ňu starať? 
Rady na správnu starostlivosť. Tešte sa z krásnych afrických fialiek 

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac
Autor: Lucia F. Valkovičová, Patrícia Poklembová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

6 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

11 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Tipy, aby sa mu darilo! Elegantný asparágus spríjemní váš domov
Lucia F. Valkovičová
Patrícia Poklembová