04. septembra 2019

Tak jednoduché! Rozmnožte africké fialky a získajte zadarmo nové rastlinky

Túto obľúbenú rastlinku netreba ani predstavovať. Je to klasika slovenských domácností už niekoľko desaťročí. Svojimi krásnymi kvetmi aj listami, ktoré už tiež vedia ponúknuť zaujímavý tvar aj farbu, zdobí okenné parapety. Aby ste si jej krásy mohli užívať ešte viac, máme pre vás návod, ako jednoducho získate ďalšie rastlinky.

Autor: profimedia.sk

Pestovanie 

Rastlinku, ktorú ste si priniesli domov je vhodné presadiť. Pretože substrát, v ktorom je rastlinka umiestnená nie je vhodný. Ide totiž o zmes rašeliny a látok, ktoré majú podporiť kvitnutie rastlinky. Opatrne ju vyberte z nádoby a doprajte jej svieži, výživný substrát, ktorý je určený na izbové rastliny. Nezabudnite do spodnej časti nádoby pridať aj drenážnu vrstvu z keramzitu či kamienkov.

Pre senpólia je vhodnejšia menšia nádoba. Vďaka menšiemu priestoru vás totiž rastlinka poteší kvetmi. Ukazovateľom pre veľkosť nádoby vám pokojne môže byť nádoba, v ktorej ste rastlinku kúpili.

Pozor na priame slnko

Priame slnko nie je pre rastlinky vhodné, spôsobuje totiž popálenie listov a škaredé hnedé škvrny. Ideálne miesto pre fialky je na parapete východného alebo severovýchodného okna. Aby rastlinka rástla rovnomerne je vhodné ju pravidelne otáčať.

TIP: Páleniu listov však môžete zabrániť tienením. 

Pravidelne odstraňujte suché listy a kvety, aby ste podporili kvitnutie. Nezabúdajte ani na hnojenie. 

Zálievka

Rastlinky sa zalievajú 1 až 2-krát týždenne vodou izbovej teploty do podmisky. Nechajte rastlinku, aby sa „napila“ a prebytočnú vodu vylejte. Polievajte opäť, keď je substrát suchý. Listy fialky v žiadnom prípade neroste, ak sú zaprášené môžete ich očistiť jemným štetcom.

TIP: Občas ja vhodné dopriať fialke zálievku aj na substrát, aby voda prepláchla nahromadené soli na povrchu. 

Získajte nové rastlinky 

Fialku rozmnožíte veľmi jednoduchým spôsobom. Stačí, ak z dospelej rastliny odoberiete nepoškodený a zdravý list s dlhšou stopkou. List oddeľte od rastlinky šikmým rezom. Z každého listu získate novú rastlinu. 

Po odobratí listu ho môžete dať zakoreniť do pohára s vodou. Pomôžte si pokojne aj alobalom, aby sa list nenamáčal celý a tiež aby z pohára nevypadol. Lístok za nejaký čas bude mať korienky. Potom ho môžete vysadiť do substrátu a nezabudnite na dostatočnú zálievku. 

Ďalším spôsobom je, že obdobie zakoreňovania umožníte odobratému listu priamo v substráte. ešte predtým však jeho stopku ošetríte stimulátorom zakoreňovania. 

TIP

Nezabudnite, že ak sa chystáte získať rastlinky z viacerých fialiek, tak je určite vhodné, aby ste si poháre s lístkami označili. Budete sa tak lepšie orientovať v type aj farbe rastliniek. 

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac
Autor: Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Tak jednoduché! Rozmnožte africké fialky a získajte zadarmo nové rastlinky
Patrícia Poklembová