02. decembra 2019

TOP rady a tipy ako čistiť listy izbovým rastlinám

Záhrada v zime odpočíva, ale prach sa hromadí v byte i naďalej. Bez okolkov sa usádza na listoch izbových rastlín a sťažuje im život v už i tak obmedzených podmienkach. Máme preto pre vás pár tipov ako vaše izbovky účelne a šetrne zbaviť tejto záťaže, aby opäť prosperovali.

Ficus benjamina je na pestovanie nenáročná rastlina,ale z času na čas si zaslúži vylepšenie vzhľaduAutor: profimedia.sk

Niektoré druhy izbových rastlín majú listy, ktorých štruktúra dovoľuje použiť lesk na listy, niektoré majú listy pokryté drobnými chĺpkami a nesmú sa rosiť. Iným postačí občasná sprcha, orchidea uvíta odstránenie prachu použitým čajovým vrecúškom. Ak máte nejaké vlastné odskúšané tipy na starostlivosť o izbové rastliny, môžete sa s nami podeliť a poslať nám ich do redakcie. 

Prach im nerobí dobre

Usadí sa na nábytku i na rastlinách. Keby sme sa usadili a nehýbali sa, tiež sme čochvíľa pokrytí jemnou vrstvičkou prachu. A tak ako nám nerobí pobyt v takomto priestore, nerobí dobre ani rastlinám. Sťažuje priebeh fotosyntézy, pretože povrch listu zatieňuje. Bráni výmene plynov medzi rastlinami a okolitým vzduchom. Okrem toho sa v ňom nájdu aj choroboplodné zárodky. Jeho zotretím z povrchu listu sa vašej izbovke výrazne uľaví, bude zelenšia a krásne vynikne. Vy zas budete o to šťastnejší v príjemnom zdravom prostredí s prefiltrovaným vzduchom. 

Sprcha, handrička, vrecúško, lesk na listy

U nás najbežnejší spôsob čistenia izbových rastlín je vlažná sprcha vo vani. Listy sa pod jemným prúdom vody zbavia prachu a ešte sa aj napijú. Toto môžete urobiť s dracénou, nolinou (sloniou nohou) alebo s figovníkom, asparágusom perovitým. 

Lesk na listy nie je vhodný pre všetky druhy. Napríklad kaládium dvojfarebné lesk neznesie, no nerobí mu dobre ani utieranie listov. Odporúča sa ich len mechanicky odstraňovať ihneď ako sa zošúveria. Rovnako sa lesku vyhnite pri begónii, tá vo všeobecnosti extra čistenie listov nevyžaduje. Adiant potrebuje listy orosiť každý deň. Takto sa udržia čisté. Ošetrenie leskom raz do mesiaca zvláda krotónovec, no vyhovuje mu aj rosenie. Kordylínku smiete utrieť handričkou a občas je povolený aj lesk na listy. Šachor má rád sprchovanie, v lete mu urobí dobre pobyt na daždi. Keďže miluje vyššiu vlhkosť, priam si to užije. Dífenbachiu utrite handričkou, ale tak, že pod list podložte dlaň, aby sa nezlomil. Figovník lesklý smiete ošetriť leskom na listy, ale len zriedkavo a aj to len v prípade, že rosenie nepomáha listy udržať čisté. Fitóniu Verschaffeltovu denno-denne roste.

Chĺpkaté listy ako má fialka africká alebo niektoré variety figovníka kaučukového v žiadnom prípade neroste. Nevyžadujú to. Už samotný povrch listu je prispôsobený horším podmienkam. Prach z takýchto lístkov odstraňujte štetcom alebo štetcom na make-up. 

Pri odolnejších listoch, ktoré sa len tak nezlomia, má ich napríklad lišajovec, môžete namiesto handričky použiť použité vlhké čajové vrecúško. Prach z lístkov krásne zíde jedným ťahom. Niektorí pestovatelia používajú na čistenie listov veľmi mierny koncentrát prípravku na riad. Slúži nielen na čistenie, ale aj na dezinfekciu. Či to odskúšate je na vás, ale ak sa tak rozhodnete robte to len raz za čas. Iní zas odporúčajú zriediť jemný tekutý prací prostriedok a umyť listy s ním, dokonca sa vraj osvedčil pri čistení fialky africkej. 

Odporúčania na záver:

- listy nikdy nečistite drsným povrchom, aby sa nepoškriabali.

- lesk na listy použite len pri druhoch, ktoré ho tolerujú. Počet ošetrení dodržte podľa odporúčania.

- kvitnúce rastliny nepostrekujte na kvet.

- povrch substrátu udržujte čistý.

Prečítajte si aj:

Obklopte sa zeleňou! 7 Najkrajších rastlín do závesných nádob

Obľúbená antúria! Poznajte 5 najdôležitejších podmienok, aby sa jej u vás darilo

Domáce hnojivá a postreky. 6 Super tipov, ktoré stoja za vyskúšanie

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac
Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

TOP rady a tipy ako čistiť listy izbovým rastlinám
Szabóová Jarmila