27. novembra 2019

Všetko pre krásne cyklamény! Pestujte túto kvitnúcu radosť aj vy

Už tradične nás v záhradných centrách, kvetinárstvach, ale aj v supermarketoch láka pestrá ponuka očarujúcich cyklámenov. Ich farebná záplava sľubuje, že zima nemusí byť fádna, ale naopak pestrá a rozkvitnutá, ako tieto čarovné rastlinky.

Svojou krásnou farebnosťou zaujmú v obchodoch šľachtené odrody cyklámenu perzského. Autor: flowercouncil.co.uk

Cyklámeny (Cyclamen) rastú v prírode v podraste svetlých listnatých lesov. Niekoľko druhov nájdeme na území od Španielska až po východný Irán či na území severovýchodnej Afriky. Sú to hľuznaté rastliny, ktoré sú príbuzné s prvosienkami.

Svojou krásnou farebnosťou zaujmú v obchodoch šľachtené odrody cyklámenu perzského (Cyclamen persicum). Farebná škála kvetov je pestrá od bielej po rôzne odtiene ružovej až purpurovej. 

Starostlivosť 

Rastlinky potrebujú pre svoj rast a krásu vlhkejšie a najmä chladnejšie prostredie. To sa v období, v ktorom ich najčastejšie kupujeme darí zabezpečiť len veľmi ťažko, keďže rastlinky zvyčajne prinesieme do vykurovaných bytov. Ideálna teplota pre tieto rastliny je totiž okolo 5- 10 °C.  Vhodným miestom preto môže byť zimná záhrada, loggia či iná miestnosť, ktorá vie takúto teplotu ponúknuť. Ideálny býva aj priestor medzi okennými sklami. Zároveň by však mala miestnosť poskytnúť aj dostatok rozptýleného svetla, keďže priame svetlo nie je pre cyklámen vyhovujúce. 

Vlhké prostredie im pripravíte tak, že podmiska bude naplnená vodou. Zalievanie rastliny však musí byť opatrné a treba myslieť na to, že je to hľuznatý druh a tie zvyčajne neznesú premokrenie hľuzy, pretože odhnívajú. Pamätajte, že listy a hľuza musia ostať vždy suché a vy zalievajte len do podmisky. 

Dlhé kvitnutie

Aby ste si zabezpečili čo najdlhšie kvitnutie, tak je vhodné raz za dva týždne primiešať do zálievky aj hnojivo na kvitnúce rastliny. Kvitnutie u cyklámenu tiež podporíte, ak budete pravidelne odstraňovať vyschnuté, poškodené a odkvitnuté kvety. 

Čo sa rastlinou po odkvitnutí? 

Už to tak býva, že rastliny po odkvitnutí končia v odpade. Pritom cyklámeny možno pestovať aj niekoľko rokov.

Už koncom zimy treba prestať s prihnojovaním. Ak si dáte tú námahu a postaráte sa o ne až do jari, tak v máji až začiatkom leta lístky prirodzene zožltnú a hľuza sa zatiahne. Listy vtedy treba odstrániť a rastlinu naďalej udržiavať v chlade. Je treba obmedziť zálievku, ale pritom udržiavať substrát mierne vlhký, aby cyklámeny nevyschli.

Hľuza si cez leto odpočinie a nahromadí energiu potrebnú k tomu, aby už na jeseň opäť mohla mať lístky. Vtedy je vhodné presadiť ju do nového substrátu. Črepník zvoľte menší - je to ako pri afrických fialkách - čím menej miesta rastlinka má, tým viac kvitne. Potom mu už doprajte štandardnú starostlivosť aj s dávkami hnojiva a tešte sa z krásnych kvetov. 

Mohlo by vás zaujímať: 

V tomto článku sa zaoberáme cyklamén ...viac izbovky ...viac
Autor: Lešková Patrícia
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

18 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Všetko pre krásne cyklamény! Pestujte túto kvitnúcu radosť aj vy
Lešková Patrícia