01. apríl 2012

Kiwi: Viete, že existuje aj červené a žlté?

Aj takto sa nazývajú plody aktinídie, najčastejšie sú však označované ako kivi. Na našom trhu sa už udomácnili a sú čoraz obľúbenejšie. Majú typickú zelenú farbu, no existujú aj červené a žlté plody.

Na našom trhu sa už kiwi udomácnili a sú čoraz obľúbenejšie.Autor: archív Záhradkár

Konzumovať by sme ich mali najmä v tomto jarnom období, aby sme si doplnili zásoby vitamínov, najmä vitamínu C. Jeden plod totiž obsahuje až 120 % dennej odporúčanej dávky. Okrem toho sa v ňom nachádza vitamín B, E, karotén, železo, horčík aj vápnik.

VYPESTUJTE SI SAMI

Hoci aktinídia pochádza zo subtropických oblastí, darí sa jej aj v našich zemepisných šírkach. Môžete si tak sami dopestovať kvalitné a chemicky neošetrované plody. Aby ste sa však z nich mohli tešiť, je dôležité vybrať pre sadenicu teplé, pred vetrom dokonale chránené, slnečné stanovište. Neznáša otvorené veterné polohy. Najvhodnejšie miesto je pri stene domu, ktoré je orientované na juhozápad až severozápad. Mladé rastliny sa odporúča prvé tri roky chrániť pred mrazmi – prikrytím čečinou alebo netkanou textíliou. Pôda by mala byť ľahká piesočnatá, do ktorej treba pridať kompost, prípadne menšie množstvo rašeliny. Aktinídii neprospieva preschnutie substrátu, pôda by mala byť dostatočne vlhká, preto ju treba v suchých letných mesiacoch polievať.


Foto: archív

ABY STE SA DOČKALI ÚRODY

Aktinídia je opadavá liana, ktorá dorastá do dĺžky až deviatich metrov, preto sa pestuje podobne ako vinič hroznorodý na drôtenke, prípadne pri pergole, plote či mriežke. Rastliny treba pravidelne rezať. Plody sa totiž tvoria najmä na jednoročných výhonkoch, preto v zime treba zrezať tie, ktoré priniesli plody, asi na dĺžku 10 až 20 cm. Rezať treba aj v lete, kedy sa skracujú rodivé výhonky za piatym alebo šiestym listom. Na novom obraste bývajú v ďalšom roku plody.


Foto: archív

Prvých plodov sa dočkáte asi v štvrtom až šiestom roku pestovania. Keďže aktinídia je dvojdomá rastlina, znamená to, že treba mať minimálne jednu samčiu a jednu samičiu rastlinu. Dajú sa rozlíšiť podľa kvetu – samičí má v strede chumáčik, ktorý tvoria čnelky na semenníkoch. Existujú však už aj rastliny samoopelivé, pri ktorých stačí na tvorbu plodov jedna rastlina. Medzi takéto odrody patria ‘Jenny’ a ‘Solo’. Majú veľké chlpaté plody s hnedou šupkou. Drobné plody s hladkou šupkou majú samoopelivé odrody ‘Issai’ a ‘Weiki’.

V závislosti od odrody aktinídie začínajú kvitnúť v máji až júni, plody dozrievajú v septembri. Na rastlinách ich ponechajte čo najdlhšie, ale pozberajte ich ešte pred príchodom jesenných mrazov. Uskladnené pri teplote okolo 0 °C vydržia niekoľko mesiacov.

Autor: Danka AČOVÁ
 

Najnovšie číslo

Záhradkár 05/2014

 Okrasná záhrada

Kvety v trávniku

Nežiaduce rastliny v trávniku sa rýchlo šíria a ich odstraňovanie býva naozaj náročné. Ako postupovať pri ich likvidácii?

Rozkvitnutý svah

Záhradu s členitým terénom môžete poňať ako výzvu. Dodajte jej špecifický výraz pomocou svahových tvárnic.

 Ovocie

Ako proti piliarkam?

Piliarky spôsobujú na slivkovinách rozsiahle škody. Ako proti nim zasiahnuť, aby straty na úrode boli čo najmenšie?

Jahody namiesto letničiek

Nemáte záhradu, ale chcete si pochutnávať na vlastných jahodách? Poradíme vám, ako si ich dopestovať na balkóne.

 Zelenina

Vysievanie listovej zeleniny

Chcete si vypestovať šalát v nádobe na balkóne? Poradíme vám, ako postupovať, aby ste sa dočkali úrody.

Sladká mrkva

Chcete si pochutiť na skutočne sladkej mrkve? Rozhodujúca je nielen odroda, ale i prostredie a spôsob pestovania.

 

 

 
 

Pridajte Váš úspech v záhrade!

 
 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Jar v našej záhradke

Julius Petro

1 hlas
 JEDOVATá KRáSA

Milan Tomiš

1 hlas
 JEDOVATá KRáSA

Milan Tomiš

1 hlas
 naša záhrada

Karol Fajnor

2 hlasy