04. marec 2016

Ako sa starať o miniruže v črepníku, aby neboli len chvíľkovou ozdobou

Miniruže sú lákavou ponukou už aj v bežných supermarketoch. Zakúpite ich lacno aj s ozdobným črepníkom, no nevydržia dlho. Máme pre vás tipy, ako sa postarať lepšie!

Hneď po zakúpení treba miniružu presadiť do väčšej nádoby s dostatkom kvalitného substrátu.Autor: Shutterstock

Ruže sú krásne a romantické. Nielen v záhrade, ale aj v byte dokážu vyčariť rozprávkovú atmosféru. Každý kvet vás poteší, rozveselí, zasníva... Ak si však kúpite miniružu a neurobíte pre ňu viac, len ju položíte na okennú dosku a občas zalejete, radosť môže ľahko vystriedať sklamanie.

Miniruže sú vlastne trpasličie formy označené aj ako ruža čínska (Rosa chinensis). Na to, aby si zachovala svoju krásu, však potrebuje vašu starostlivosť.

Vyberte zdravú ružu

Pri výbere sa zamerajte na celkovú kondíciu rastliny. Rastliny sú často skladované v nie celkom vyhovujúcich podmienkach, čoho následkom sú polámané lístky i stonky. Puky či kvety bývajú zaschnuté, zvädnuté.

Preto siahnite po rastline, ktorá vyzerá zdravo. Hľadajte ružu s ešte nerozvinutými pukmi.

Potom, ako ju prinesiete domov

Predávané ruže majú v nádobách veľmi málo miesta a substrátu. Dá sa povedať, že len živoria, a pokiaľ sa z nich chcete tešiť dlhšie, treba presádzať. Aj napriek tomu, že rastlina práve kvitne.

Zvoľte nádobu väčšiu asi o šírku dvoch prstov a kvalitný substrát. Na dno nasypte drenážnu vrstvu. Korene rastliny pri presádzaní mierne narušte, aby mali tendenciu rozrásť sa do čerstvého substrátu.

Ako sa starať o miniruže

Ružiam vyhovuje svetlé stanovište, ale chráňte ich pred silným, ostrým svetlom. Svetlo síce podporuje zdravý rast, násadu kvetov a krásu listov, ale upal, naopak, škodí.

V malej nádobe sa len ťažko udržiavajú priaznivé podmienky a dostatok vlahy. Okrem pravidelného polievania rastlina uvíta, keď raz týždenne ponoríte nádobu do vody podobne, ako v prípade zalievania orchideí.

Ruže uvítajú pravidelne prihnojovanie tekutým hnojivom na podporu kvitnutia. Všetky potrebné informácie - ako často hnojiť a koľko nájdete na fľaške.

Dôležitý rez

Základom správnej starostlivosti o ruže je pravidelný rez. Zároveň vždy odstráňte odkvinutý kvet dostatočne hlboko.

Miniruže skracujte po celom obvode, aby sa zachovala ich celistvosť. Nedbajte na postavenie púčikov. Po štyroch až piatich rokoch treba urobiť hlbší zmladzovací rez, aby sa vytvorili nové životaschopné výhonky.

 

V tomto článku sa zaoberáme ruže ...viac
Autor: iZáhradkár.sk
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

Pridajte Váš úspech v záhrade!

 
 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Najskôr to bol trochu rozkonárený prútik s pár bočnými výhonkami, tak som sa s ním pohrala a vyšlo mi toto a môžem povedať, že čím viac zostrihávam tým viac mi rastie.

Iveta Oravcová

0 hlasov
 Môj pohľad z balkóna a spod balkóka. Niekoľko krát prerábané a moja skúsenosť je, že ozdobný kameň je lepší ako farebná štiepka. Štiepku mi rozfukaval vietor do trávy a po čase farba vybledla.

Iveta Oravcová

0 hlasov
 skalničkám stačí tak málo a aké su krásne

Iveta Oravcová

0 hlasov
 Chcem sa podeliť o radosť, ktorú mi robia moje rododendrony

Ľubica Schimová

0 hlasov
 
 

žena.sk

Chcete mu urobiť radosť? Iba TAKTO!

Chcete mu urobiť radosť? Iba TAKTO!

Platí, že dieťa z tučnoty vyrastie?

Platí, že dieťa z tučnoty vyrastie?

Prečo má gynekológ v teple viac pacientok?

Prečo má gynekológ v teple viac pacientok?

4 mýty, ktoré môžu za smrť vodičiek a ich detí

4 mýty, ktoré môžu za smrť vodičiek a ich detí