04. mája 2010

Kalízia: Izbovka, ktorá lieči

Hoci sa kalízia s atraktívnymi listami pestuje ako izbová rastlina už viac ako sto rokov, len v poslednom období sa skúmajú aj jej liečivé účinky. Vedci zistili, že je to priam zázračná liečivka, ktorá je účinná pri mnohých chorobách.

Je dokázané, že stimuluje imunitný systém, pomáha pri cukrovke, leukémii, žalúdočných problémoch, astme, rakovinových i kožných ochoreniach, opuchoch.

Obsahuje viaceré účinné látky, ako sú napríklad flavonoidy, fytosteroly, vitamíny skupiny B a C, z minerálnych látok železo, vápnik, chróm, meď a selén. Liečivé sú listy aj výhonky, šťava z nich urýchľuje hojenie rán a popálenín.

Pred použitím kalízie sa listy musia vložiť do mikroténového vrecúška a asi na 14 dní dať do spodnej časti chladničky, potom sú účinnejšie. Dá sa z nich pripraviť nálev, z výhonkov tinktúra, olej aj masť.


Pestovanie

Kalízia je príbuzná známejšej tradeskancie a ľudovo ju volajú domáci ženšen – pre jej liečivé účinky, alebo zlatý vlas podľa toho, že keď odtrhneme kúsok listu, tak sa z neho ťahajú tenučné nitky žltozelenej farby.

Je to teplomilná rastlina, ktorá pochádza z Mexika a tropických častí Ameriky, preto ju v našich podmienkach pestujeme v byte. Kuchyňu však radšej vynecháme, lebo je citlivá na čistotu ovzdušia. V letnom období ju môžeme vyložiť na balkón alebo na terasu.

Pre svoj poliehavý rast je veľmi vhodná do závesných nádob. Má rada svetlo, no nemusíme ju vystavovať priamym slnečným lúčom.

Kalízia privíta pravidelné každodenné rosenie. V sezóne ju polievame každý deň, v zime asi dva- až trikrát za týždeň. Má rada dostatok vody, no neznáša premokrenie, preto pri vysádzaní na dno nádoby nasypeme dostatočne hrubú drenážnu vrstvu.

Rastlina má dva typy výhonkov. Na hlavnom výhonku, ktorý dorastá do výšky takmer jedného metra, sú asi tridsať centimetrov dlhé kožovité listy, široké okolo šesť centimetrov, tmavozelenej farby. Rastú vždy dva oproti sebe.

Zo spodnej časti vyrastajú dlhé horizontálne výhonky s kolienkami. Tieto tenké výhonky majú svetlozelenú farbu, po čase získavajú fialový nádych a na liečenie sa používajú vtedy, keď je na nich deväť kolienok. Na koncoch výhonkov sa vytvárajú ružice listov.

Masť na kožné problémy


Z výhonkov a listov vylisujeme šťavu. Jeden diel šťavy zmiešame s tromi dielmi lanolínu alebo detského krému. Môžeme použiť aj rozdrvené listy a výhonky, ktoré zmiešame s dvoma dielmi krému.

Rozmnožovanie kalízie

Počas celého roka si môžeme rastlinu veľmi ľahko rozmnožiť tenkými výhonkami. Krátky kúsok aj s časťou listov vložíme do nádoby s vodou a necháme zakoreniť.

Korene sa vytvoria už do dvoch týždňov. Potom mladú rastlinku vysadíme do črepníka so substrátom na izbové rastliny, do ktorého sa odporúča primiešať malé množstvo piesku. Hodnota pH by sa mala pohybovať v rozmedzí 5 – 5,5.

Mladé rastliny výdatne polievame a do zálievkovej vody môžeme občas pridať trochu octu alebo citrónovej šťavy, na liter vody asi jednu lyžicu. Každý rok, najlepšie na jar, rastliny presadíme do väčšieho črepníka, staršie stačí presadiť raz za dva až tri roky.

Ak má kalízia vhodné podmienky, vytvára bohaté súkvetia drobných kvietkov, ktoré vôňou pripomínajú hyacinty. Intenzívnejšie voňajú pred dažďom.

Autor: Danka AČOVÁ, www.thinkstockphotos.com, archív
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Kalízia: Izbovka, ktorá lieči
Danka AČOVÁ
www.thinkstockphotos.com
archív