02. februára 2009

Štyri tipy, ako si dopestujete nový bonsaj

Hoci ešte stále panuje zima, vy už teraz môžete myslieť na novú sezónu. Ak ste sa rozhodli pestovať bonsaje, teraz je ten najlepší čas začať.

Poradíme vám štyri spôsoby, ako dopestovať miniatúrny stromček. Líšia sa časovou i finančnou náročnosťou, takže určite si vyberiete.

1 Dopestovanie zo semienka

Toto je časovo najnáročnejší, ale zároveň ten najkrajší spôsob. Poskytuje totiž možnosť sledovať rast stromčeka od začiatku. Ak sa však rozhodnete ísť touto cestou, musíte sa obrniť obrov-skou dávkou trpezlivosti. Vypestovať bonsaj zo semienka totiž trvá aj niekoľko desaťročí. Z praktických dôvodov sa teda tento spôsob odporúča najmä pre tých najmladších nadšencov. Pri zberaní semien sa môžete obrátiť na záhradníctva alebo požiadať o pomoc naprí-klad botanickú záhradu. Množstvo semien všetkého druhu však nájdete i voľne v prírode, preto je tento spôsob získania materiálu na budúci bonsaj najlacnejší.

2 Zo zakúpeného stromčeka

Tento spôsob je najideálnejší, ak začínate a s pestovaním bonsajov nemáte žiadne skúsenosti. Kúpou stromčeka totiž získate veľmi kvalitný materiál, navyše dobre zakorenený. Pri kupovaní si však dajte pozor. Rastliny v kontajneroch sa v súčasnosti pestujú aj z odrezkov. Preto sa vždy nezabudnite opýtať predajcu na pôvod rastliny, prípadne si overte, ako dlho už v kontajneri rastie. Je to oveľa dôležitejšia informácia, ako napríklad vzhľad stromčeka. V tomto prípade dokonca platí, že čím je nesúmernejší, tým lepšie. Platí to hlavne pre ihličnany, ako je smrek, borovica, tis, smrekovec a najmä borievka. Nehľadajte teda žiadny ideál. Pri listnatých stromoch si všimnite pravidelnosť rozloženia konárikov. Ak chcete pestovať bonsaj v byte, môžete použiť rovnaký postup. Kúpte si v kvetinárstve izbovú rastlinu, ktorá vytvára kmienik. Pre začiatočníkov sú najideálnejšie známe fikusy. Sú totiž nenáročné a vytvárajú hustý obrast.

3 Zo stromčeka z prírody

Určite ste si počas prechádzky v prírode všimli malé dreviny vyrastajúce pri báze materského stromu. Na tvorbu bonsajov sú však vhodné aj staršie, z akéhokoľvek dôvodu zakrpatené stromčeky. Tie majú často veľmi pekný vzhľad, ich koreňový systém však často predstavuje riziko. Ak sa vám podarí stromček preniesť bez ujmy a úspešne ho zakoreniť, máte vyhrané. Takto totiž ušetríte množstvo času. Keďže strom vďaka sťaženým podmienkam zakrpatel a pokrútil sa mu kmeň, už bez vášho zásahu pripomína bonsaj. A ako ho teda naozaj dopestovať z dreviny získanej v prírode? Množstvo informácií nájdete na internete či v odbornej literatúre, jednoduchý návod vám však poskytneme aj my. Predovšetkým vyberajte stromček z pôdy, najlepšie v predjarí. Vzápätí ho však opäť zasaďte buď v záhrade, alebo do veľkej debničky, kde dobre zakorení. Takto ho môžete nechať rásť aj viac rokov, až zosilnie natoľko, že ho môžete presadiť do plastovej nádoby. Odtiaľ ho po niekoľkých rokoch opäť presaďte, tentoraz už do bonsajovej misky.

4 Kúpa hotového bonsaja

Ak vás v predajni očaril už hotový bonsaj, jeho kúpou ušetríte množstvo času, ktorý by ste museli venovať jeho tvarovaniu. Tieto rastliny už majú konkrétny tvar a formu. Hrozí tu však riziko, ktoré sa týka zväčša „bytových bonsajov“. Mohli byť totiž pestované v úplne iných teplotných a vlhkostných pomeroch, ako máte práve vy vo svojom byte. Obdobie aklimatizácie je obyčajne veľmi krátke, takže už po niekoľkých týždňoch môžete zistiť, či si váš nový prírastok na nové podmienky zvykne. Aby ste však predišli sklamaniu, vopred sa informujte na pôvod kupovaného stromčeka ešte v predajni. Vyvarujte sa aj nákupu bonsajov vo veľkých obchodných reťazcoch, ktoré zväčša neponúkajú kvalitu, ale oku lahodiaci tovar nižšej hodnoty.

Autor: PaedDr. Cyril TATRANSKÝ, foto autor, archív
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Štyri tipy, ako si dopestujete nový bonsaj
PaedDr. Cyril TATRANSKÝ
foto autor
archív