16. júla 2016

Múčnatka ohrozuje vinič, jablone a nevyhýba sa ani mrkve

V niektorých vinohradoch sú úž pozorované prvé výskyty múčnatky. Nie je sa však čomu čudovať, veď podmienky na rozvoj huby sú takmer ideálne už od polovice mája.

Múčnatka ohrozuje aj petržlen.Autor: archív

Horúcich dní, ktoré by jej šírenie zastavili, nebolo až tak veľa a očakávané búrky, dážď a ochladenie jej rozvoj opäť podporia. Nevhodné podmienky by pre múčnatku mohli nastať až po veľmi intenzívnych zrážkach na úrovni viac ako 45 mm počas 2 po sebe nasledujúcich týždňov. Toto sa však už splní nanajvýš lokálne búrkami, preto je takmer isté, že s múčnatkou budú vinohradníci bojovať až do obdobia mäknutia bobúľ. Aj naďalej je preto aktuálna ochrana takmer vo všetkých vinohradníckych oblastiach.

Vhodné je využiť razantnú silu sírnatých, prípadne iných kontaktných prípravkov. Upozorňujeme však, že viac ako 3 ošetrenia počas sezóny prípravkami s rovnakou skupinou účinných látok (hlavne triazolov a strobilurínov) sa nesmú vykonať. Dôvodom je zabránenie vzniku rezistencie. Ochrana proti peronospóre je potrebná len v prípade predpokladaného posledného ošetrenia v tomto roku, napríklad pri skorých odrodách. Inak ju možno vynechať. Rovnako pleseň sivá ešte nemá splnené podmienky na hospodársku škodlivosť.

Pre jablone a hrušky platí okrem posledného upozornenia na obaľovača jablčného aj potreba ochrany proti múčnatke, a to každých 12 až 14 dní. Ochrana proti chrastavosti nie je aktuálne potrebná. Zmena by nastala v prípade intenzívnych zrážok nad 45 mm za týždeň.

Upozorňujeme aj na múčnatku mrkvovú, ktorá napáda mrkvu a petržlen. Najúčinnejšie sú preventívne opatrenia: neprehustené porasty, neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín, včasné jednotenie. Na chemickú ochranu mrkvy je v malospotrebiteľskom balení povolený prípravok Askon, na ochranu mrkvy aj petržlenu Kumulus WG a Thiovit Jet. V zásade sa ošetruje až pri zistení prvých príznakov choroby, preventívne len výnimočne na miestach s pravidelnými výskytmi a pri mimoriadne priaznivých podmienkach, ktoré v tomto roku, žiaľ, trvajú.

V tomto článku sa zaoberáme múčnatka ...viac
Autor: Ing. Stanislav Barok, ÚKSÚP
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

5 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Múčnatka ohrozuje vinič, jablone a nevyhýba sa ani mrkve
Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP