Dôvod je ten, že obaľovače kôstkového ovocia pravidelne o 7 až 10 dní „predbiehajú“ obaľovača jablčného. Inak tomu nie je ani tento rok. Zároveň, vzhľadom na nedávny návrat ochladenia nemali obaľovače až také vhodné podmienky na hľadanie obživy a párenie.
Pretože sa však situácia veľmi rýchlo mení a na nasledujúcich 7 až 10 dní je hlásené oteplenie a ustálenie počasia, možno očakávať zvýšenie aktivity obaľovačov a kladenie vajíčok.
Aktivitu obaľovačov treba pozorne sledovať
Podľa pozorovaní vo feromónových lapačoch nálet dospelcov začal približne 2. mája, hromadnejšie asi o týždeň neskôr. Na kladenie vajíčok sú potrebné večerné teploty na úrovni 17 oC a viac meraných o 21:00 hodine stredoeurópskeho času. Takýto večer bol zatiaľ iba jeden, a to v nedeľu 14. mája. Je však predpoklad, že takýchto teplých večerov bude viacero v slede za sebou. Preto naďalej odporúčame sledovať večerné teploty a určite neošetrovať skôr ako budú dosiahnuté!
Kedy ošetrovať?
Na určenie termínu ošetrenia je úplne najpresnejšia metóda kontroly nakladených vajíčok priamo v sade a sledovanie ich vývinu smerom k liahnutiu. Prahom škodlivosti je zistenie 2 a viac vajíčok na 100 náhodne vybraných plodoch a priľahlých listoch alebo 2 až 3 motýle na lapák za 3 dni.
Kedy a ktorý prípravok proti obaľovačovi jablčnému použiť?
Chemické prípravky uvádzané v tabuľke pre 1. termín ošetrovania treba aplikovať ihneď po vyvrcholení letovej vlny motýľov alebo po nájdení prvých vajíčok v sade. Sú vysoko účinné a druhé ošetrenie pri nich nie je potrebné.
Biologické prípravky sa aplikujú tesne, teda 1 až 2 dni pred liahnutím húseníc alebo 3 dni po vyvrcholení letovej vlny motýľov. To však predpokladá kontrolu stavu vajíčok v sade (tesne pred liahnutím sú vajíčka v štádiu takzvanej čiernej hlavičky).
Ostatné prípravky sa aplikujú v čase hromadného liahnutia húseníc, teda 8 dní po vyvrcholení letovej vlny motýľov (v tabuľke 2. termín).
Orientačné obdobia ošetrovania proti obaľovačovi jablčnému
Je celkom možné, že podľa aktuálneho vývoja počasia bude potrebné uvedené termíny ešte upraviť.
Povolené prípravky proti obaľovačovi jablčnému
- buď v 1. termíne proti nakladeným vajíčkam Coragen 20 SC (najviac 2-krát za sezónu), Dimilin 48 SC (aj v malospotrebiteľskom balení – ďalej len MB) alebo Integro (aj MB),
- alebo v 2. termíne proti vyliahnutým húseniciam najviac 2-krát za sezónu Bulldock 25 EC (aj MB) a Green Bull, ďalej Calypso 480 SC (aj MB) a iba v MB Calypso Al, Cyprin 10 EC, Decis EW 50 (aj MB), Decis Protech (aj MB) a Delta EW 50 a iba v MB Decis Al, Karate Zeon 5 CS (aj MB), Lambda 50 CS, Lambdol, Star Verso a iba v MB Samuraj, Mavrik 2 F, najviac 1-krát za sezónu Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi, Yoroi a Zonna, ďalej Pyrinex M 22, Reldan 22 (aj MB), Spintor (aj MB) a Steward (aj MB)
- alebo biologické prípravky Biobit XL, Lepinox Plus, Carpovirusine (najviac 3-krát za sezónu), Madex a Madex Top, ktoré sa aplikujú asi 3 dni po 1. termíne.
Všetky 3 skupiny prípravkov sa vzájomne vylučujú, to znamená, že sa nepožívajú v slede za sebou, ale postačuje jedno ošetrenie niektorého z nich vo vhodnom termíne. Opakovanie ošetrenia po 10 až 14 dňoch (pri každej generácii) nie je nevyhnutné.