26. júla 2013

Signalizačná správa na obdobie 26. - 31. 7.

Je veľmi sucho a pleseň nehrozí, ale dajte pozor na škodcov či múčnatky.

MučnatkaAutor: Profimedia.sk

Už to tak vyzerá, že júl bude mimoriadne suchý. A skončí viac ako tropickými horúčavami. Preto aj plesňové choroby nie sú aktuálne, ale iba múčnatky a niektorí škodcovia.

Dnešná signalizácia bude väčšinou už len pripomenutím najdôležitejších ochranných zásahov do konca tejto vegetácie.

Zelenina

Pripomíname ochranu proti múčnatke mrkvovej napádajúcu mrkvu a petržlen. Najvhodnejšie sú preventívne opatrenia, a to dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Pri chemickej ochrane je povolený iba prípravok Thiovit Jet, ktorý sa používa pri zistení prvých príznakov choroby. Vlahkomilné plesne sú aktuálne iba v zavlažovaných porastoch. Preto ochrana proti plesni zemiakovej na zemiakoch a rajčiakoch nie je väčšinou potrebná. Pleseň uhorková ako pleseň subtropických oblastí má v zavlažovaných porastoch ideálne podmienky na rozvoj. Ďalšou chorobou vyžadujúcou vlhké podmienky je septóriová škvrnitosť zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po 3 rokoch, radšej aj viac) a výber odolných odrôd. Nakoľko sa choroba prenáša aj osivom, treba na výsev použiť zdravé, prípadne morené osivo. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, kedy sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti je povolený jeden meďnatý prípravok, a to Kuprikol 50.

Taktiež pripomíname ochranu proti moliciam na zelenine, ich výskyty sú stále veľmi vysoké. Kapustovú zeleninu okrem molíc začiatkom augusta vyhľadávajú motýlí škodcovia, ako mora kapustová a mlynárik kapustový. Na malých plochách pomôže proti nim aj mechanický zber húseníc alebo likvidácia nakladených vajíčok. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice. Pri výbere prípravku treba uprednostniť tie, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc, pretože tieto neničia významného prirodzeného nepriateľa trichogramu hnedú (Trichogramma evanescens), ktorý poškodzuje vajíčka uvedených, ale aj iných druhov motýľov. Proti mlynárikovi je povolený prípravok Biobit XL, ktorý sa aplikuje na začiatku liahnutia húseníc. V neskoršom štádiu mladých húseníc sú povolené prípravky Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Star Zeon, Lambdol, Pyrinex 25 CS, Spintor, Steward a Vaztak 10 EC, ktoré účinkujú aj proti more kapustovej. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L 77.

Vinič

Ochrana viniča sa pomaly blíži ku koncu. Pri poslednom ošetrení sa zvyčajne paušálne vykonáva ochrana proti peronospóre aj múčnatke bez ohľadu na priebeh počasia. Pleseň sivá (botrytída) bude aktuálna až po veľmi výdatných zrážkach v množstve nad 60 mm za týždeň. Ovocné stromy Pre jablone doterajšie júlové počasie viac praje múčnatke, proti ktorej však kalendárny termín ochrany už skončil. Pre neskoré odrody je v oblastiach s intenzívnejšími zrážkami potrebný jeden z posledných zásahov proti chrastavitosti. V prípade veľmi silných výskytov možno vykonať ošetrenie aj proti roztočom a roztočcom.

Autor: Ing. Stanislav Barok, ÚKSÚP – OOR
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 jar u nás v záhrade..

Katarína Baranová

2 hlasy
 Prekvapenie v tulipánoch

Marián Feješ

26 hlasov
 Babka a dedko :)

Martina Václaviková

0 hlasov
 Dúhový predzáhon

Martina Václaviková

0 hlasov
 
 

žena.sk

Ak je muž plný záhad, neveští to nič dobré

Ak je muž plný záhad, neveští to nič dobré

Ľadové prsia: Kedy vám lekár nariadi ochladzovanie hrudníka?

Ľadové prsia: Kedy vám lekár nariadi ochladzovanie hrudníka?

7 zdravotných tipov, prečo osedlať bicykel: A koľkokrát za týždeň?

7 zdravotných tipov, prečo osedlať bicykel: A koľkokrát za týždeň?

Báječná Dovolenka len za 1 sms!

Báječná Dovolenka len za 1 sms!