19. júla 2013

Signalizačná správa na obdobie 19. - 25. 7.

Potreba ochrany viniča nie je rovnaká vo všetkých oblastiach.

ViniceAutor: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ

Vinič

Potreba ochrany viniča nie je rovnaká vo všetkých oblastiach. Určitou pomôckou je prehľad uverejňovaný na stránke www.uksup.sk. Viac nebezpečnou je v súčasnosti múčnatka. V prípade ochrany odrôd zrejúcich začiatkom septembra ide v podstate o posledné ošetrenie, preto je potrebné ošetrovať proti múčnatke aj peronospóre. Neskoré odrody stačí chrániť proti múčnatke. V prípade viditeľných príznakov múčnatky treba použiť kontaktné prípravky.

Zelenina a zemiaky

Ďalej upozorňujeme na múčnatku mrkvovú napádajúcu mrkvu a petržlen. Proti múčnatke mrkvovej sú najvhodnejšie preventívne opatrenia, a to dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Na chemickú ochranu je povolený prípravok Thiovit Jet, ktorý sa však používa až pri zistení prvých príznakov choroby, preventívne sa neošetruje.

V oblastiach s lokálnymi zrážkami nad 40 mm za posledný týždeň upozorňujeme na plesňové ochorenia, a to pleseň zemiakovú na zemiakoch a rajčiakoch, pleseň cibuľovú a pleseň uhorkovú.

Ovocné a okrasné stromy

V súčasnosti je lokálne pozorovaný silnejší výskyt húseníc spriadača amerického. Vyskytuje sa najmä v najteplejších oblastiach Slovenska. Z ovocných drevín napáda predovšetkým jablone, čerešne, orechy, morušu, bazu čiernu a celý rad ďalších i divorastúcich druhov. Z parkových drevín je pre spriadača hlavným hostiteľom javorovec jaseňolistý, na ktorom možno často pozorovať veľké množstvo húseníc. Nakoľko druhá generácia býva niekedy ešte škodlivejšia ako prvá, ktorá sa teraz zakukľuje, upozorňujeme na prípadné ochranné zásahy.

Účinným spôsobom ochrany je mechanická likvidácia pavučinových hniezd spriadača s húsenicami, prípadne zámotkov mníšky zlatoritky. Čiastočne účinný je aj predjarný postrek. Pri chemickej ochrane počas vegetácie je potrebné zasiahnuť čo najmladšie húsenice. Na začiatku liahnutia húseníc sa na jablone používa prípravok Dimilin 48 SC. Len proti mladým húseniciam sú účinné Biobit WP a XL a iba pred kvitnutím sa používajú Cascade 5 EC, Vaztak 10 EC a Alfalam 100 EC.

Ďalej sú uvedené prípravky, ktoré sa používajú bez ohľadu na rastovú fázu ovocných stromov a taktiež vývinovú fázu húseníc. Na všetky ovocné druhy sa môžu použiť prípravky Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, Ceon 5 CS, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Star Zeon a Lambdol a na jadroviny aj Steward. Podčiarknuté prípravky sú povolené aj na okrasné rastliny.

Všetky uvedené prípravky ničia vlastne húsenice všetkých motýľov, teda nielen spriadača a mníšiek, ale aj piadiviek a pod. Chemická ochrana je potrebná najmä pri premnožení, zvlášť vtedy, ak sa opakuje viac rokov po sebe. Premnoženie býva takmer pravidelné na tých istých miestach, ktoré sa neošetrujú (napr. stromoradia pri cestách) alebo v niektorých parkoch. V pravidelne ošetrovaných sadoch spriadač nespôsobuje významnejšie problémy.

 

Autor: Ing. Stanislav Barok, ÚKSÚP – OOR
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Prekvapenie v tulipánoch

Marián Feješ

0 hlasov
 Babka a dedko :)

Martina Václaviková

0 hlasov
 Dúhový predzáhon

Martina Václaviková

0 hlasov
 Bohato kvitnúca fialka nám robí obrovskú radosť.

Kristína Sýkorová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Je zadarmo a teraz chutí najlepšie! Skúste žihlavu využiť v kuchyni

Je zadarmo a teraz chutí najlepšie! Skúste žihlavu využiť v kuchyni

Konzultujte všetky cviky počas tehotenstva, najmä tieto

Konzultujte všetky cviky počas tehotenstva, najmä tieto

Nová móda: Stále viac párov podpisuje zmluvu o intímnom spolužití!

Nová móda: Stále viac párov podpisuje zmluvu o intímnom spolužití!

Za prst tuku, za päsť zeleniny, dlaň mäsa: Sledujte si veľkosť porcií na tanieri!

Za prst tuku, za päsť zeleniny, dlaň mäsa: Sledujte si veľkosť porcií na tanieri!