27. marca 2015

Signalizačná správa na obdobie 28.3. - 3.4. 2015

Počasie nám ukazuje, aká má byť správna jar. Oteplenie prichádza pomaly, striedajú sa mrazivé rána aj v nížinách. Preto je začiatok vegetácie akoby nesmelý. Avšak vždy je lepšie, keď sa rastliny prebudia v období, keď sa už mrazy nevrátia. Zároveň však treba podotknúť, že porekadlo o tzv. trnkovej zime je veľmi presné a spĺňa sa v ôsmych z desiatich rokov. Podľa predpovede počasia budú tento týždeň aj nejaké zrážky a po nich vyjasnenie s ochladením. Teploty nad 20oC sa zatiaľ nepredpokladajú.

Proti kučeravitosti treba broskyne striekať až keď navrú pukyAutor: profimedia.sk

Z vyššie uvedeného vyplýva, že termín ošetrenia broskýň proti kučeravosti v podstate ešte nebol. Skutočne treba počkať na obdobie nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Predčasne vykonaný postrek má značne znížený účinok. Aj z tohto dôvodu je potrebné veľmi presne sledovať túto fenofázu a ošetrovať presne v správnom čase!

Opäť možno predčasne, ale už teraz upozorňujeme na moniliózu kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá napáda najmä marhule, v menšej miere aj čerešne a višne. Vyhovuje jej vlhké počasie, najnebezpečnenjší je dážď priamo do rozvinutých alebo odkvitajúcich kvetov. Preventívnou ochranou je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere.

Suché plody z vlaňajšej úrody treba odstrániť rezom konárikov až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva 2-krát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách a za daždivého počasia, najmä v období kvitnutia. Podľa doterajšieho priebehu počasia a výhľadu na najbližších 10 dní je vysoký predpoklad zrážok, ktoré tak môžu podporiť napadnutie touto chorobou či už tesne na začiatku kvitnutia alebo počas neho. Preto je veľmi dôležité sledovať začiatok kvitnutia, ktoré môže v najteplejších polohách začať ešte tento týždeň.

Z prípravkov sú na ošetrenie kôstkovín povolené Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Q-Bucon a Tebu 250 (všetky s rovnakou účinnou látkou), ďalej Signum, na broskyne Prolectus, na čerešne, višne, slivky a marhule Luna Experience (aj proti moníliovej hnilobe plodov) a na čerešne aj Switch 62,5 WG (aj na plody) a Teldor 500 SC (aj na plody). Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Pri pestovaní priesad zeleniny spôsobuje významné škody padanie vzchádzajúcich rastlín, ktoré je komplexným ochorením viacerých húb súčasne. Preventívne treba priesadám zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom dostatočnú vzdialenosť navzájom a vzdušnosť. V chemickej ochrane sa uplatňuje nový prípravok Previcur Energy. Pred použitím je potrebné si dôkladne prečítať celú etiketu a najmä dávkovanie, ktoré je rozdielne u viacerých plodín, pričom použitie je rozdelené na viacero aplikácií a spôsobov.

Autor: Ing. Stanislav Barok ÚKSÚP – OOR
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

5 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Signalizačná správa na obdobie 28.3. - 3.4. 2015
Ing. Stanislav Barok ÚKSÚP – OOR