22. marca 2010

Signalizačná správa

Vzhľadom na opatrný nástup jarných teplôt je prebúdzanie vegetácie iba pozvoľné. Súvisí to aj s tým, že teplota pôdy je pomerne nízka a neumožňuje rýchly nástup pučania alebo rast ozimných plodín.

Kučeravosť broskýňAutor: Archív

Terajšie oteplenie bude určite ešte viackrát prerušené ochladeniami, ktoré sú v našich zemepisných šírkach bežným jarným prejavom počasia. Napriek tomu je potrebné sledovať vývoj ovocných stromov a v neposlednej miere aj počasie, pretože termín ošetrovania proti škodlivým organizmom závisí buď priamo od teploty, alebo od vegetačnej fázy ošetrovanej plodiny.

Ovocné dreviny

Z ovocných stromov sa najskôr ošetrujú broskyne, ktoré napáda veľmi nebezpečná choroba – kučeravosť. Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody, pri opakovaných výskytoch aj k odumretiu celých stromov. Na šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10 °C.

Najúčinnejšou ochranou je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Champion 50 WP alebo Kuprikol 50, prípadne aj sírnatá Sulka.

Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie, a tým aj možnosť infekcie, možno odporučiť ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Citan DG, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG neotec, Efuzin 500 SC, Novozir MN 80 alebo Syllit 65.

Tieto možno použiť, samozrejme, aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať sedem až 14 dní po prvom ošetrení najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, pretože má veľmi nízky účinok.

Zelenina

Pri pestovaní priesad zeleniny spôsobuje významné škody padanie vzchádzajúcich rastlín. Pri pestovaní treba priesadám zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom navzájom dostatočnú vzdialenosť a vzdušnosť.

V chemickej ochrane sa uplatňuje prípravok Previcur 607 SL v koncentrácii 0,15 – 0,25 percenta a v malospotrebiteľskom balení aj prípravok Antipleseň. Používajú sa vo forme zálievky po sejbe a presadení v množstve tri až päť litrov roztoku na m2. Previcurom sa nesmie ošetrovať kaleráb!

Autor: Plus JEDEN DEŇ
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Mobilný kvetináč :-).

Eva Dírerová

0 hlasov
 Mláďata žltochvosta

Ildikó Nagyová

1 hlas
 Takto nám zakvitne každý rok a jej omamná vôňa sa šíri do diaľky. Počas kvitnutia si ju vychutnávame.

Soňa Stehliková

2 hlasy
 tento rok sa prvýkrát takto rozrástla. Šalviový sirup a čaj v zime určite poteší.

Soňa Stehlíková

0 hlasov
 
 

žena.sk

Strážte si chlapa: Viete všetko o jeho zdraví?

Strážte si chlapa: Viete všetko o jeho zdraví?

Grilovanie prospieva postave: Všetok tuk počas prípravy vytečie!

Grilovanie prospieva postave: Všetok tuk počas prípravy vytečie!

Cestoviny musíte jesť pomaly a so zeleninou!

Cestoviny musíte jesť pomaly a so zeleninou!

Takto získate najzdravšiu vodu na svete, aj u vás doma!

Takto získate najzdravšiu vodu na svete, aj u vás doma!