22. marca 2010

Signalizačná správa

Vzhľadom na opatrný nástup jarných teplôt je prebúdzanie vegetácie iba pozvoľné. Súvisí to aj s tým, že teplota pôdy je pomerne nízka a neumožňuje rýchly nástup pučania alebo rast ozimných plodín.

Kučeravosť broskýňAutor: Archív

Terajšie oteplenie bude určite ešte viackrát prerušené ochladeniami, ktoré sú v našich zemepisných šírkach bežným jarným prejavom počasia. Napriek tomu je potrebné sledovať vývoj ovocných stromov a v neposlednej miere aj počasie, pretože termín ošetrovania proti škodlivým organizmom závisí buď priamo od teploty, alebo od vegetačnej fázy ošetrovanej plodiny.

Ovocné dreviny

Z ovocných stromov sa najskôr ošetrujú broskyne, ktoré napáda veľmi nebezpečná choroba – kučeravosť. Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody, pri opakovaných výskytoch aj k odumretiu celých stromov. Na šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10 °C.

Najúčinnejšou ochranou je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Champion 50 WP alebo Kuprikol 50, prípadne aj sírnatá Sulka.

Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie, a tým aj možnosť infekcie, možno odporučiť ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Citan DG, Delan 700 WDG, Dithane M 45, Dithane DG neotec, Efuzin 500 SC, Novozir MN 80 alebo Syllit 65.

Tieto možno použiť, samozrejme, aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať sedem až 14 dní po prvom ošetrení najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, pretože má veľmi nízky účinok.

Zelenina

Pri pestovaní priesad zeleniny spôsobuje významné škody padanie vzchádzajúcich rastlín. Pri pestovaní treba priesadám zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom navzájom dostatočnú vzdialenosť a vzdušnosť.

V chemickej ochrane sa uplatňuje prípravok Previcur 607 SL v koncentrácii 0,15 – 0,25 percenta a v malospotrebiteľskom balení aj prípravok Antipleseň. Používajú sa vo forme zálievky po sejbe a presadení v množstve tri až päť litrov roztoku na m2. Previcurom sa nesmie ošetrovať kaleráb!

Autor: Plus JEDEN DEŇ

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov

Ildikó Nagyová

0 hlasov
 Z tenkého prútika, ktorý zasadil môj manžel kvitne po roku takýto orgován.

Janka

0 hlasov
 Keďže cibuľovinám treba meniť po určitej dobe stanovište, aj ja som sa o to pokúsila a podaril sa mi vytvoriť takýto záhon.

Jana

0 hlasov
 Nerozlučné klívie - aj rozkvitli spolu

Iveta Timuľaková

0 hlasov
 
 

žena.sk

Zelené alebo čierne? Hodia sa olivy pri zhadzovaní kíl?

Zelené alebo čierne? Hodia sa olivy pri zhadzovaní kíl?

Kto sa vás zastane, ak sa chcete sťažovať na prístup či správanie lekára, či sestry?

Kto sa vás zastane, ak sa chcete sťažovať na prístup či správanie lekára, či sestry?

Vo svete niet tučnejšie jedlo, ako je TOTO: A majú ho na stole aj Slováci!

Vo svete niet tučnejšie jedlo, ako je TOTO: A majú ho na stole aj Slováci!

Narodí sa váš potomok skutočne podľa predpovede lekárov?

Narodí sa váš potomok skutočne podľa predpovede lekárov?

Signalizačná správa
Plus JEDEN DEŇ