18. septembra 2018

Ohrozené bršleny: Štítničky vo veľkom ničia pýchu mnohých predzáhradiek

Otázka:
Chcela by som sa spýtať či by ste mi vedeli poradiť, čo môžem urobiť pre stromček, ktorý máme v predzáhradke. Na jar som si všimla, že ho napadli biele škodce. Viackrát som ho postriekala. Vyzeralo to, že som ich zničila. Nové listy už boli bez škodcov. Teraz som si všimla, že je to ešte horšie ako predtým. Myslíte, že by sa dal ešte nejako zachrániť? Ďakujem, čitateľka Gabriela
Odpoveď:

Už niekoľko rokov sú pozorované silné poškodenia vždyzelených bršlenov (japonského, európskeho) štítničkou bršlenovou (Unaspis euonymi).

Štítničky cicajú rastlinné šťavy z kôry výhonkov, ale škodia aj na listoch, ktoré zastavujú rast a pri silnom napadnutý opadávajú. V niektorých prípadoch pri nadmernom výskyte môže dôjsť aj k odumretiu rastliny.

Proti škodcovi treba zasiahnuť čo najskôr po zistení. V desaťdňových intervaloch urobte aspoň tri postreky. Dôležité je, aby ste vždy použili iný vhodný prípravok (Reldan 22, Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP) a do postrekovej kvapaliny nezabudli pridať zmáčadlo.

Postrek urobte výdatný, zasiahnite spodnú stranu listov aj konáre.

Lucia Harničárová

Lucia Harničárová

Neznáme rastliny a izbové kvety

Užitočné veci do vašej záhrady