03. februára 2020

Aktinídia kvitne, ale nerodí! Odborník radí čo s tým

Otázka:
Mám na záhrade vysadené kivi veľkoplodé. Už druhý rok mi pekne kvitne. Problém je, že kvety sú len samičie. Samčie sa doposiaľ neobjavili. Je otázne či vôbec jedna rastlina (zo štyroch) je opeľovač. Tento rok by som chcel mať aspoň nejakú úrodu. Je možnosť niekde zakúpiť PEĽ na ručné opelenie aktinídie veľkoplodej? Ďakujem, Ladislav
VYNIKAJÚCE : Zdravé ovocie kivi (Aktinidia kolomikta) si vďaka klimatickým zmenám môžete dopestovať už aj u nás na južnej strane domu. Tešíme sa nielen z jeho plodov, ktoré sú chutné a plné vitamínov. Kivi má aj zaujímavé kvety, ktoré práve teraz môžete nájsť v nejednej záhrade.
Odpoveď:

Na otázku odpovedal Ing. Jakub MANKOVECKÝ

Vačšina predovšetkým starších odrôd aktinídie sú dvojdomé rastliny a je potrebné mať samčiu a samičiu rastlinu. Podľa vašej správy usudzujem, že je problém v zlom výbere odrôd a predovšetkým pomeru samčích a samičích rastlín. Jedna samčia rastlina dokáže spoľahlivo opeliť osem samičích rastlín. V prípade dvojdomých rastlín sa nevyhnete výsadbe samčej aj samičej rastliny. Čo sa týka peľu nemám o tom vedomosť, že by bola možnosť zakúpiť niekde peľ aktinídie. Alternatívou pre Vás môže byť, ak máte nejakého známeho, ktorý má práve samčie rastliny aktinídie, peľ odobrať od neho a opeliť rastlinu svojpomocne. Toto riešenie je však nepraktické a zdĺhavé. Z dlhodobého hľadiska je vhodnejšie pristúpiť k výsadbe samčej rastliny. V špecializovaných záhradníctvach je možné zakúpiť aj staršie rastliny v kontajneroch, ktoré určité množstvo kvetov vytvoria už v prvom roku po výsadbe.

Mohlo by vás zaujať:

Všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní aktinídie! Tešte sa z úrody kivi aj vy

Podrobný prehľad odrôd! Už vám nič nezabráni pestovať aktinídie a tešiť sa z úrody kivi

Domáce zmrzliny vás dostanú! Vyskúšajte mrazivé dobroty

Marián Komžík

Marián Komžík

Ovocná záhrada

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady