17. júla 2019

Čo spôsobilo takéto poškodenie ríbezlí? Odborník má ako vysvetlenie hneď dve možnosti

Otázka:
Toho roku sa na kríkoch ríbezlí objavili konáriky s nedostatočne vyvinutými listami a na konci niektorých niečo ako metlovitosť. Stopky ríbezlí sú malé, respektíve na niektorých konárikoch žiadne. Pozeral som pozeral, ale nič podobné som nenašiel. Záhradka je hneď vedľa smrekovej hory v 630 m n. m. Doteraz som podobný jav nezaznamenal a aj úroda ríbezlí bola dobrá.
Odpoveď:

Takéto symptómy na ríbezli môžu vyvolať vírusové choroby alebo úlet herbicídov z inej ošetrovanej plochy (plodiny). Bez laboratórneho rozboru na virózy sa to dá odlíšiť aj nepriamo:

Ak je to len na ríbezliach, zrejme pôjde o virózu. Ak sú podobné symptómy aj na okolitých rastlinách, určite ide o úlet herbicídu.

 

 

V prípade viróz je rastlina stratena, treba ju zničiť a vysadiť zdravú.

 

V prípade herbicídu závisí od typu účinnej látky, symptómy môžu pretrvávať ešte aj v budúcom roku alebo sa stratia. Vysoko pravdepodobné je však tiež uhynutie kríku. V prípade herbicídu sa tak ešte oplatí počkať ako sa to vyvinie, keďže je malá, ale predsa len šanca na návrat do normálneho stavu (po metabolizovaní rezíduí).

Marián Komžík

Marián Komžík

Ovocná záhrada

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady