17. septembra 2019

Tri choroby na jednom strome, k tomu jedna obzvlášť závažná

Otázka:
Mame už niekoľko rokov problém na našej marhuli, ma nejakú chorobu. Keďže nám strom tieni a je pre nás dôležitý, chceli by sme zabojovať o jeho záchranu. Viete nám prosím poradiť? Ďakujem, Marek.
Odpoveď:

Na obrázku je súbor hubových ochorení - dierkovitosť a chrastovitosť plodov marhule. Presné stanovenie choroby by sa dalo určiť na základe pozorovaní pod mikroskopom. Dierkovitosť sa prejavuje tmavými  škvrnami, ktoré sú ohraničené červeným okrajom. Pri chrastovitosti vznikajú rovnaké škvrny, ale bez červeného sfarbenia. Vyskytujú sa na plodoch v hojnom počte a časom tvrdnú, korkovatejú. Hnedé škvrny spôsobené chrastovitosťou sa na plodoch objavujú v neskoršom termíne, až ku koncu sezóny. Pre dierkovitosť je typickým znakom aj „gumovitý” výtok na napadnutých výhonkoch. Obom patogénom vyhovuje daždivé jarné počasie, ktoré ich preberá po zimnom odpočinku k aktivite. Okrem plodov choroby postihujú aj listy, čím radikálne znižujú asimilačnú plochu, ktorá je zdrojom živín.

Odporúčame Vám urobiť postreky podľa signalizácie, najlepšie vizuálnej. Pravidelne sa na jar treba prejsť po záhradke a stromy skontrolovať. Obzvlášť po daždi, hoci aj po mrholení. A následne sa prikloniť k postrekom. Na dierkovitosť zaberá Syllit 65 alebo ZATO 50 WG, ktorý účinkuje aj proti chrastovitosti.

Na prvý pohľad vodnaté škvrny na plodoch má na svedomí nebezpečná šárka sliviek, ktorá má na rozličných ovocných druhoch mierne odlišné symptómy. Konkrétne na marhuliach sú prejavom práv vyobrazené škvrny, ktoré sa môžu nachádzať aj na listoch. Plody ňou napadnuté predčasne opadávajú. Ak náhodou ostanú na strome majú nevýraznú chuť a nízky obsah cukrov. Keďže sa jedná o vírus, ochrana proti nemu nie je možná. Navyše táto choroba patrí ku karanténnym ochoreniam, takže je na mieste zvážiť úplnú likvidáciu stromu spálením, aby sa vírus nešíril ďalej.

Prečítajte si aj:

Na čerešni došlo k úplnému zničeniu úrody! Trpela dvomi chorobami a pridal sa aj jeden škodca​

Slivku zničil neznámy škodca! Čo to mohlo spôsobiť?

 

Marián Komžík

Marián Komžík

Ovocná záhrada

Ospravedlňujeme sa, ale nastala chyba pri vykonávaní komponenty load. Prosím, skúste to neskôr.
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady