Naši odborníci   Martin Mičík
30. júna 2013

Ako prebudiť trávnik

Otázka:
Mám asi ročný trávnik, tento rok sa zo začiatku javil dobre, kosil som ho dvakrát do týždňa na strednú veľkosť, polieval som ho dvakrát za deň, potom som sa rozhodol, že ho pokosím nakrátko, aby zhustol, ale vôbec nezhustol, zožltol, miestami ako keby vyschol, stonky stvrdli a zhrubli, pričom sa ťahajú popri zemi a ťažko sa dajú pokosiť,dokonca teraz tráva miestami aj zakvitla, stále sa ju snažím kosiť dvakrát do týždňa, ale veľmi sa nezlepšuje miestami prevládajú polovyschnuté trávnaté drny a to som dokonca zasial kvalitnú ihriskovú trávu zn. BARENBURG pre profesionálne ihriská. Neviem, ako ju prebudiť aby bola pekná a hustá. Vedeli by ste mi poradiť ?
Travnik
Odpoveď:

Podľa opisu ide o Lipnicu ročnú v trávniku. Jedná sa o nežiaduci trávny druh ktorý sa do trávnika mohol dostať buď náletom alebo mohol byť dokonca v osive. Pri kosení trávnika na kratšiu výšku táto vytvára nízky porast a je schopná vykvitnúť aj pri kosení veľmi nakrátko (aj pri výške 5 mm). Charakteristické je pre ňu bledšie svetlozelené sfarbenie oproti ostatným trávnym druhom takže v trávniku vytvára bledšie sfarbené fľaky. Boj s touto trávou je bohužiaľ veľmi obtiažny, nakoľko nie je možné použiť selektívny herbicíd na jej odstránenie.

U nás nie je v malospotrebiteľskom balení zaregistrovaný prípravok na jej odstránenie z okrasného trávnika. Ako som spomínal je to jednoročná burina ktorá v zime pri holomrazoch vymŕza a s trávnika vypadne. Je to problém na celom Slovensku nakoľko v posledných rokoch je veľmi rozšírená. Na pestovateľských plochách, kde sú ľahké a piesčité pôdy, je možné s ňou bojovať mechanickými opatreniami, ale ich účinnosť tiež nie je 100%.

Je to plytko koreniaci druh - trávnik sa teda necháva preschnúť, aby mala nedostatok vlahy a potom sa mechanicky vyhrabáva. Je to však veľmi obtiažne a platí to len na ľahkých pôdach. Vo Vašom prípade by som navrhoval kosiť na strednú výšku a zabezpečiť dostatok vlahy a živín. Pri tejto trávnej zmesi kosenie na veľmi nízku výšku nie je žiaduce. 

Martin Mičík

Martin Mičík

Trávnik a závlaha

Užitočné veci do vašej záhrady