Naši odborníci   Martin Mičík
30. jún 2013

Ako prebudiť trávnik

Otázka:
Mám asi ročný trávnik, tento rok sa zo začiatku javil dobre, kosil som ho dvakrát do týždňa na strednú veľkosť, polieval som ho dvakrát za deň, potom som sa rozhodol, že ho pokosím nakrátko, aby zhustol, ale vôbec nezhustol, zožltol, miestami ako keby vyschol, stonky stvrdli a zhrubli, pričom sa ťahajú popri zemi a ťažko sa dajú pokosiť,dokonca teraz tráva miestami aj zakvitla, stále sa ju snažím kosiť dvakrát do týždňa, ale veľmi sa nezlepšuje miestami prevládajú polovyschnuté trávnaté drny a to som dokonca zasial kvalitnú ihriskovú trávu zn. BARENBURG pre profesionálne ihriská. Neviem, ako ju prebudiť aby bola pekná a hustá. Vedeli by ste mi poradiť ?
Travnik
Odpoveď:

Podľa opisu ide o Lipnicu ročnú v trávniku. Jedná sa o nežiaduci trávny druh ktorý sa do trávnika mohol dostať buď náletom alebo mohol byť dokonca v osive. Pri kosení trávnika na kratšiu výšku táto vytvára nízky porast a je schopná vykvitnúť aj pri kosení veľmi nakrátko (aj pri výške 5 mm). Charakteristické je pre ňu bledšie svetlozelené sfarbenie oproti ostatným trávnym druhom takže v trávniku vytvára bledšie sfarbené fľaky. Boj s touto trávou je bohužiaľ veľmi obtiažny, nakoľko nie je možné použiť selektívny herbicíd na jej odstránenie.

U nás nie je v malospotrebiteľskom balení zaregistrovaný prípravok na jej odstránenie z okrasného trávnika. Ako som spomínal je to jednoročná burina ktorá v zime pri holomrazoch vymŕza a s trávnika vypadne. Je to problém na celom Slovensku nakoľko v posledných rokoch je veľmi rozšírená. Na pestovateľských plochách, kde sú ľahké a piesčité pôdy, je možné s ňou bojovať mechanickými opatreniami, ale ich účinnosť tiež nie je 100%.

Je to plytko koreniaci druh - trávnik sa teda necháva preschnúť, aby mala nedostatok vlahy a potom sa mechanicky vyhrabáva. Je to však veľmi obtiažne a platí to len na ľahkých pôdach. Vo Vašom prípade by som navrhoval kosiť na strednú výšku a zabezpečiť dostatok vlahy a živín. Pri tejto trávnej zmesi kosenie na veľmi nízku výšku nie je žiaduce. 

Martin Mičík

Martin Mičík

Trávnik a závlaha

 

Najnovšie číslo

Záhradkár 04/2014

 Pestujeme kvety

Pivonky

Drevité pivonky zaujmú pri pohľade z diaľky, ešte krajšie sú, keď sa na ne pozriete zblízka. Naučíme vás, ako ich pestovať.

Jar prinesie farebnú jeseň

Okrem jarných cibuľovín existujú aj druhy kvitnúce v neskorom lete a v jeseni. Cibuľky treba vysadiť v jarnom období.

 Zelenina

Zelenina v skleníku

Viete, na čo si treba dávať pozor pri pestovaní zeleniny v skleníku, aby vaša práca nevyšla nazmar?

Čerstvý hrášok na dlhšie obdobie

Na čerstvý zelený hrášok z vlastnej záhrady sa tešíme celý rok. Zabezpečte si ho na dlhšie obdobie.

 Ovocie

Naplánujte si ovocný sad

Chystáte sa sadiť ovocné dreviny? Poradíme vám, koľko stromov či krov vystačí pre klasickú štvorčlennú rodinu.

Stále obľúbené hrušky

Toto ovocie sa u nás pestuje od nepamäti. Na rozdiel od jabloní si dodnes zachovali obľubu staršie odrody. Prinášame štyri z nich.