12. septembra 2018

Nový trávnik: Odborník vie, ako sa treba vysporiadať s machom

Otázka:
Máme nový trávnik, asi pred mesiacom vysiaty, už máme za sebou aj prvú kosbu. Chystáme sa na ďalšie pokosenie a všimli sme si na zemine zelené sfarbenie, dokonca na niektorých miestach už aj maličký mach. Tráva je v podstate pekná, miestami má bledšie sfarbenie, miestami na kratšie vyrastá, no je to zrejme aj kvôli tomu, že je ešte mladá. Poprosím vás, ako by sme sa mohli zbaviť machu v našom novom trávniku, poprípade, ako mu predchádzať. Či je možné aj vertikulovať takýto nový trávnik. Ďakujem, čitateľka Jana
Bezprostredne po zime trávu len vyhrabte
Odpoveď:

V novom trávniku sa mach vyskytuje pravdepodobne kvôli vyššej frekvencii polievania po výseve. Teraz ho môžte obmedziť v raste použitím prostriedku proti machu, napríklad Machstop, ktorý obsahuje aj hnojivo, takže máte naraz aj zahnojené.

 

Ak by ste chceli lacnejšiu alternatívu na odstránenie machu, môžte použiť síran železnatý (zelenú skalicu). Mach neznáša železo a všetky prípravky sú na tejto báze, po aplikácii usychá.

 

Ak by problémy s machom pretrvávali aj neskôr, keď už budete polievať menej často, je dobré pozrieť pH pôdy, nakoľko výskyt machu na nezatienených miestach môže signalizovať tento problém. Aplikácia železa vám súčasne trávnik vyfarbí pekne do tmavo zelena a zjednotí vo farbe.

 

Po tretej kosbe môžete aplikovať aj hnojivo. V podstate platí, že všetky zásahy na novom trávniku robíme až po tretej kosbe.

 

Čo sa týka vertikulácie, určite počkajte až do jesene, prípadne až do jari, záleží to od výskytu plste.

 

Martin Mičík

Martin Mičík

Trávnik a závlaha

Užitočné veci do vašej záhrady