13. marca 2018

Odborník vie, prečo tieto okrasné rastliny čitateľke neprosperovali

Otázka:
Posielam fotografie rastliniek, ktoré som mala minulý rok vysadené v skalke. Tento rok by som ich opäť rada vysadila, no neviem ich názvy. Ak by to bolo možné, prosím vás o ich určenie. Tie modré kvetinky mi vymrzli pri posledných májových mrazoch a tie žlté boli veľmi, veľmi slabé, až nakoniec uschli všetky listy a zostali len kvety. Ako sa o ne správne starať?
Odpoveď:

Starček cineráriový – cinerária (Senecio cruentus) je jednoročná rastlina pochádzajúca z Kanárskych ostrovov a Afriky. Bežne sa pestuje ako krátkoveká nádobová letnička. Obľubuje svetlé stanovište. Treba sa vyhnúť premokreniu a zároveň úplnému preschnutiu substrátu. Pozor však na rosenie listov, ktoré neznáša.

 

Čarodejka (Mimulus x hybridus) patrí u nás medzi letničky, lebo nevydrží mrazy, v južnej Afrike, v Amerike a v Ázii rastie ako vytrvalá bylina. Bohato kvitne od júla do augusta. Pomerne jednoducho sa pestuje z aprílových výsevov, osivo klíči na svetle, preto sa nezasypáva substrátom. Je to vlhkomilná rastlina, toleruje polotienisté stanovište. Hodí sa do brehovej výsadby jazierok. Pri dobrých podmienkach sa veľmi často šíri samovýsevom a občas splaňuje.

Lucia Harničárová

Lukáš Kouřil

Určovanie rastlín

Užitočné veci do vašej záhrady