28. február 2013

Aké kvety vysadiť do záhradky?

Otázka:
Chcela by som Vás pekne poprosiť o radu: jedná sa o záhradku (na obrázku sú označené aj svetové strany, pred domom medzi soklom a obrubníkom máme vysypaný priestor kamením, voľná plocha je trávnik, ruže sú olemované obrubníkom), chcela by som vedieť, aké kvety by tam bolo vhodné vysadiť a kde? Či sa hodí nejaká skalka do takej záhrady, ak áno asi aká? Lebo v lete zhruba o 14:00 už je tam tieň a v zime treba myslieť na padajúci ľad-sneh zo strechy domu /garáže/, pod garáž plánujem zavesiť prevísajúce kvety ako petúnie alebo im podobné.
Odpoveď:

Žiaľ, aj keď ste pekne nakreslili situáciu aj so svetovými stranami, nevieme určiť veľkosť záhradky. Predpokladáme, že ide o okrasnú predzáhradku s rozmermi cca 10x10 metrov, takže žiadne väčšie dreviny už vysádzať nechcete. Pri výbere vhodných kvetov do vašej predzáhradky je dobré vyberať z palety, ktorá obľubuje polotieň.

Trvalkám zväčša sneh neprekáža, ochráni ich pred vymŕzaním. Padajúci sneh je nebezpečný pre kry, mladé stromy a živé ploty, ktoré by sa mohli po ťarchou polámať. Takže z trvaliek vhodných do polotieňa môžete použiť napríklad hostu, srdcovku, ľaliovku, pakost, heucheru, zvonček, náprstník.

Voľne v trávniku dobre vyzerajú jarné cibuľoviny: snežienky, tulipány, hyacinty, narcisy.. Skalka samozrejme obľubuje slnko, skúste ju umiestniť na miesto, kde slnečné lúče dopadajú najdlhšie.

Píšete, že časť záhrady už máte vysypanú kamením. Drvený lomový kameň je ideálne miesto pre skalničky. V tomto prostredí postačí skalničkám skutočne málo substrátu. Skúste doplniť pár väčších kameňov, vysadiť nenáročné skalničky (skalné ruže, delospermu, rozchodník... čo susedia dali)

Sami uvidíte, ktorým sa tu dariť bude a ktorým nie. Už samotná kompozícia z kameňa môže byť veľmi pôsobivá. Dbajte na výber odrôd podľa farby, aby vám v záhrade nevznikol neželaný chaos. Prajem veľa úspechov.

Foto: Čitateľka

Ida Furiková

Ida Furiková

Záhradná architektúra

 

Najnovšie číslo

Záhradkár 05/2014

 Okrasná záhrada

Kvety v trávniku

Nežiaduce rastliny v trávniku sa rýchlo šíria a ich odstraňovanie býva naozaj náročné. Ako postupovať pri ich likvidácii?

Rozkvitnutý svah

Záhradu s členitým terénom môžete poňať ako výzvu. Dodajte jej špecifický výraz pomocou svahových tvárnic.

 Ovocie

Ako proti piliarkam?

Piliarky spôsobujú na slivkovinách rozsiahle škody. Ako proti nim zasiahnuť, aby straty na úrode boli čo najmenšie?

Jahody namiesto letničiek

Nemáte záhradu, ale chcete si pochutnávať na vlastných jahodách? Poradíme vám, ako si ich dopestovať na balkóne.

 Zelenina

Vysievanie listovej zeleniny

Chcete si vypestovať šalát v nádobe na balkóne? Poradíme vám, ako postupovať, aby ste sa dočkali úrody.

Sladká mrkva

Chcete si pochutiť na skutočne sladkej mrkve? Rozhodujúca je nielen odroda, ale i prostredie a spôsob pestovania.