28. februára 2013

Aké kvety vysadiť do záhradky?

Otázka:
Chcela by som Vás pekne poprosiť o radu: jedná sa o záhradku (na obrázku sú označené aj svetové strany, pred domom medzi soklom a obrubníkom máme vysypaný priestor kamením, voľná plocha je trávnik, ruže sú olemované obrubníkom), chcela by som vedieť, aké kvety by tam bolo vhodné vysadiť a kde? Či sa hodí nejaká skalka do takej záhrady, ak áno asi aká? Lebo v lete zhruba o 14:00 už je tam tieň a v zime treba myslieť na padajúci ľad-sneh zo strechy domu /garáže/, pod garáž plánujem zavesiť prevísajúce kvety ako petúnie alebo im podobné.
Odpoveď:

Žiaľ, aj keď ste pekne nakreslili situáciu aj so svetovými stranami, nevieme určiť veľkosť záhradky. Predpokladáme, že ide o okrasnú predzáhradku s rozmermi cca 10x10 metrov, takže žiadne väčšie dreviny už vysádzať nechcete. Pri výbere vhodných kvetov do vašej predzáhradky je dobré vyberať z palety, ktorá obľubuje polotieň.

Trvalkám zväčša sneh neprekáža, ochráni ich pred vymŕzaním. Padajúci sneh je nebezpečný pre kry, mladé stromy a živé ploty, ktoré by sa mohli po ťarchou polámať. Takže z trvaliek vhodných do polotieňa môžete použiť napríklad hostu, srdcovku, ľaliovku, pakost, heucheru, zvonček, náprstník.

Voľne v trávniku dobre vyzerajú jarné cibuľoviny: snežienky, tulipány, hyacinty, narcisy.. Skalka samozrejme obľubuje slnko, skúste ju umiestniť na miesto, kde slnečné lúče dopadajú najdlhšie.

Píšete, že časť záhrady už máte vysypanú kamením. Drvený lomový kameň je ideálne miesto pre skalničky. V tomto prostredí postačí skalničkám skutočne málo substrátu. Skúste doplniť pár väčších kameňov, vysadiť nenáročné skalničky (skalné ruže, delospermu, rozchodník... čo susedia dali)

Sami uvidíte, ktorým sa tu dariť bude a ktorým nie. Už samotná kompozícia z kameňa môže byť veľmi pôsobivá. Dbajte na výber odrôd podľa farby, aby vám v záhrade nevznikol neželaný chaos. Prajem veľa úspechov.

Foto: Čitateľka

Ida Furiková

Ida Furiková

Záhradná architektúra

Užitočné veci do vašej záhrady