23. novembra 2012

Ako zhotoviť štrkový chodník?

Otázka:
Dobrý deň. Nedávno som navštívil park pri Budatínskom zámku, a zapáčil sa mi chodník v ňom. Preto sa chcem spýtať, akým spôsobom sa zhotovujú podobné štrkové chodníky, aby boli pochôodzne a dalo sa po nich prejsť s fúrikom, kočiarom alebo podobnými malými kolieskami a nezaboriť sa. Ak viete o nejakom návode, budem rád. S pozdravom čitateľ Hlavatý.
Odpoveď:

Ide pravdepodobne o chodník z takzvaného minerálneho betónu. Jednoduché, pomerne lacné a elegantné riešenie, ktoré sa často používa pri rekonštrukciách historických parkov.

V skratke: dve frakcie drveného kameniva (4-32 a 0-4) sa zmiešajú, táto zmes sa rozprestrie v hrúbke minimálne 8 cm a zhutní valcom alebo vibračnou doskou. Dôležitá je pritom vlhkosť použitého materiálu.

Vhodné je použiť obrubník, aby sa cestička po okrajoch nerozpadávala. Dajte pozor, aby cesta bola vyspádovaná. Nedostatočné vyspádovanie má za následok tvorbu kaluží a výmoľov. Tieto povrchy však nie sú vhodné ako prístupové chodníky do domu, kamienky sa držia na obuvi a zanášajú sa dovnútra.

Ida Furiková

Ida Furiková

Záhradná architektúra

Užitočné veci do vašej záhrady