12. novembra 2019

Cibuľa z tohoročného výsevu po zbere zahníva! Zisťovali sme možnú príčinu

Otázka:
Na jar som vysial aj vysadil cibuľu. Pekne vzišla, aj som ju ošetril meďnatým prípravkom proti plesni. Všetko vyzeralo v najlepšom poriadku. Bola pekná a na vzhľad veľká, zdravá. V lete už pri zbere úrody som si všimol, že niektoré kusy majú zahnívajúce vrcholy na báze stopky. Takže som úrodu pretriedil a na pohľad zdravé kusy som dosušil a uskladnil. Lenže teraz som pri kontrole úrody zistil, že hnije aj uskladnená cibuľa. Musel som ju vyhodiť. Viete mi poradiť o akú chorobu sa jedná, prípadne aj vhodnú ochranu proti nej? Ďakujem, Viliam
Odpoveď:

Ťažko sa určuje problém len na základe opisu príznakov. Ale súdiac podľa symptómov v oblasti krčku cibule usudzujem, že sa jedná o krčkovú hnilobu cibule (Botrytis allii). Táto napáda cibuľu a jej príbuznú šalotku. Najčastejšie sa vyskytuje na cibuliach až v čase skladovania, kedy cibule v oblasti krčku najskôr mäknú a následne hnijú. V konečnom štádiu cibule ostanú pokryté sivobielym mycéliom a scvrknú sa. K infekcii hubou dochádza napadnutými semenami, ktoré sú zdrojom nákazy aj pre zdravé kusy. 

Ochrana proti hube spočíva v umiernenom hnojení záhrady dusíkatými hnojivami, na ktoré je cibuľa citlivá. Odporúča sa aj správne si načasovať zber úrody. A cibule pozberať v čase, keď poľahnú asi dve tretiny vňate. Veľa urobí aj optimálna teplota skladovanie a nižšia vlhkosť vzduchu v sklade.

Prečítajte si aj:

Vadí vám ostrosť cibule? Ochutnajte lahodnú šalotku​

Chuť medvedieho cesnaku po celý rok! Spoznajte túto bylinku a pestujte ju v črepníku​

Domáci cesnak je top! Pripravte sa na jeho jesennú výsadbu

Peter Gajdoštin

Peter Gajdoštin

Zeleninová záhrada

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady