02. marca 2020

Paprike v skleníku sa už dlhodobo nedarí! Vieme prečo

Otázka:
Chcel by som sa spýtať na pestovanie papriky v skleníku. Už 4 roky pestujem papriku PCR a stále sa mi nedarí. Paprika najprv pekne rastie, ale neskôr, keď už sa dá konzumovať, tak má také bordové pásy a niektorá je skrútená a nemá ani takú vôňu ani chuť, ako by mala mať. Polievam každý druhý deň ráno dažďovou vodou,pri sadení dávam pod koreň mykorízne huby a hnojím ju granulovaným hnojivom pod papriku. Pri vysokých teplotách skleník otváram. V zime do skleníka dávam sneh, keď je. V skleníku mám premnožené vošky, ktoré striekam. Môže to spôsobovať to krútenie? Na niektorých paprikách sú také hnedé hnilobné škvrny na koncoch. Zem mám zmiešanú 1:1 s kompostovou zeminou ťaženou z jazera.
Odpoveď:

Na obrázku je typický príklad nízkých teplôt, vačšinou na jeseň, u svetlých smotanovo zafarbených paprík. Fialové zafarbenie antokyánmi je reakcia rastliny na nízke teploty. Tie fialové škvrny sú aj na tmavo zelených alebo červených plodoch, tam sú ale prekryté sýtejšími farbami chlorofylu a karotenoidov.

Krútenie rastových vrcholov alebo aj niektorých plodov sa dá pripísať voškám.

Hnedé škvrny na špičkách plodov sú zase zapríčinené nedostatkom prijateľného vápnika. O tom sme mnohokrát písali a jediné skutočne účinné opatrenie je pri vysokých teplotách v skleníku postrek vápenatým hnojivom na list.

Polievať stačí raz alebo dvakrát do týždňa, ale poriadne. Vošiek je lepšie zbaviť sa postrekom hneď, ako ich človek objaví, optimálne ešte pred zrením plodov. Tu by som sa nebránil ani chemickej ochrane, ale tak, aby človek niekoľkonásobne prekročil doporučenú ochrannú lehotu. A nemusel striekať keď zberá. Len niekedy to nejde...

Čítajte aj:

Týmto sa vyhnite! Najčastejšie chyby pri vápnení pôdy

Obávaná pásavka zemiaková! 6 skvelých rád do novej sezóny, aby ste sa jej zbavili

Recept na jednoduchý a účinný BIOinsekticíd, ktorý vás zbaví škodcov raz a navždy

Peter Gajdoštin

Peter Gajdoštin

Zeleninová záhrada

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady