16. októbra 2019

Stretli ste sa už s niečím podobným? Zakrpatené plody na paprike a skrútené listy

Otázka:
Prosím o radu, čo napadlo papriku? Začali sa skrúcať vrchné listy,prestáva rásť, plody zakrpatejú nerastú. Nie na každej odrode rovnako intenzívne. Vyskytuje sa to už na polovici sadenic. Pred rokom na 2-3 ks. koncom leta. Ďakujem za odpoveď. Martin
Odpoveď:

Jedná sa o roztočíka (Polyphagotarsonemus latus), ktorý i napriek svojim mikroskopickým rozmerom patrí k závažným škodcom zeleniny. Jedná sa o teplomilný druh prvýkrát popísaný vedcami v USA začiatkom 20. storočia. V našich podmienkach mu vyhovuje práve prostredie teplého skleníka. Okrem tohto priestoru sa s ním môžete stretnúť aj v prostredí zimnej záhrady či v obytných priestoroch. 

Spektrum rastlín, na ktorých si zgustne je veľmi široké. Chutí mu zelenina i kvety, dreviny aj byliny. Najčastejšie sa vyskytuje na predpestovaných priesadách paprík, ktoré sú v skleníku spolu s okrasnými druhmi rastlín. Z rastliny na rastlinu sa šíri preliezaním pri ich vzájomnom dotyku. Prenášajú ho aj molice na povrchu svojho tela. 

Poškodzuje rastové vrcholy, niekedy aj stonky rastlín. Typickým znakom poškodenia sú "kožovité" plody paprík, tak ako vidieť aj na obrázkoch. V našich podmienkach neprezimuje, často si ho ale záhradkári donesú o sadeničkami paprík zo záhradníctiev, kde majú skleníky vykurované aj cez zimu.

Keď sa chemicky zasahuje proti roztočcocvi chmeľovému, prípravky pôsobia aj na tohto škodcu, aj keď nie sú naňho registrované a nemožeme ich doporučiť.

Používa sa aj dravý roztoč Amblyseius californicus.

Prečítajte si aj :

Skrútené listy a deformované plody na paprike

Paprika má veľa kvetov a málo plodov? Pozrite sa na možné príčiny

Molice - malí bieli záškodníci v skleníku i v záhrade

Peter Gajdoštin

Peter Gajdoštin

Zeleninová záhrada

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady