21. októbra 2016

Čo ste nevedeli o pagaštanoch: Pripravte si domácu tinktúru

Pamätáte si na časy, keď ste ako deti zbierali pod stromami gaštany? Tieto lesklé jesenné poklady sú okrem materiálu na jesenné dekorácie aj významnou farmaceutickou surovinou. 

Plody pagaštanu sú dôležitou súčasťou farmaceutického priemysluAutor: profimedia.sk

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) pochádza z balkánskej oblasti, odkiaľ sa rozšíril do celej Európy. V našom klimatickom pásme je súčasť parkov, alejí a mestskej zelene. Strom môže dorastať až do úctyhodných 30 metrov. Má typické dlaňovito zložené listy a kvety s bielymi korunnými lupienkami, ktoré rastú v bohatých metlinách. Plody sa zbierajú po opadnutí, uvoľnia sa z hnedozelenej pichľavej tobolky s ostňami. V jednom obale sa nachádza jedno až tri semená. Niektoré môžu dosiahnuť dokonca 6 – 7 centimetrovú veľkosť. 

Pagaštan pre zdravie

Kvety, plody, či kôra z mladých konárov sa používa v ľudovom liečiteľstve na rôzne zdravotné ťažkosti. Majú účinok na úpravu zrážanlivosti krvi, pri problémoch so žilami, kĺbmi, pri liečbe reumatizmu i hemoroidov.
Vo farmaceutickom priemysle sa používajú prevažne výťažky z plodov, ktoré sa priemyselne sušia a drvia. Kôra sa zberá v marci. K tradičným ľudovým receptom patrí napríklad nálev z kvetov, ktorý sa využíva pri cievnej nedostatočnosti. Zo semien si môžete pripraviť maste či tinktúry. Spracúvajú sa aj na kŕmnu múčku. 

Prvé hnedé listy

Všimli ste si koncom leta hnedé lístie na pagaštane? Nemusí to byť náznak prichádzajúcej jesene, ale znamenie výskytu ploskáčika pagaštanového. Tento škodca sa prvýkrát objavil v Macedónsku pred tridsiatimi rokmi. Rýchlo sa rozšíril a ostatných dvadsať rokov ohrozuje stromy aj v našej oblasti. Je to malý motýlik zlatožltej farby s bielymi pásikmi. Dosahuje veľkosť iba 3 – 4 mm. Húsenica ploskáčika je hnedá a má ploché telo. Kukla je spočiatku bledohnedá, postupne tmavne. Malý tŕň v prednej časti využíva na prepichnutie listu pred vyliahnutím. Ploskáčik napáda listy stromov. V listoch vytvára míny, v dôsledku čoho hnednú a postupne opadávajú. Za rok sa môžu vystriedať až štyri generácie tohto škodcu. Keďže ploskáčik v štádiu kukiel prezimuje, odporúča sa vyhrabávanie suchého lístia a ich likvidovanie.

Môžete ich zakopať do jamy a prikryť vrstvou hliny hrubou aspoň 15 centimetrov, ktorá zabráni ich jarnému vyrojeniu. Chemickú ochranu stromov na verejných priestranstvách vykonávajú obce so súhlasom regionálneho štátneho hygienika. Postrek je najúčinnejší v období kladenia vajíčok. Pri opakovanom napadnutí ploskáčikom pagaštanovým môže dôjsť k odumieraniu stromu.  


Viete, že...

... prívlastok "konský" je skutočne odvodený od koní? V záznamoch zo 16. storočia sa uvádza, že plody tohto stromu boli využívane ako liečivo pre dychavičné kone.

Domáca tinktúra na unavené nohy

Zaváraninový pohár naplňte nasekanými gaštanmi. Zalejte ich bielym alkoholom, ideálne viac ako 40%. Nechajte lúhovať aspoň tri týždne alebo mesiac. Zmesou potierajte unavené nohy podľa potreby. Nekonzumujte!

Autor: Zuzana HLÚCHOVÁ
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

6 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

11 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Čo ste nevedeli o pagaštanoch: Pripravte si domácu tinktúru
Zuzana HLÚCHOVÁ