05. novembra 2011

Päť krokov, vďaka ktorým budú rezané kvety dlhšie krásne

Prinášame vám 5 osvedčených rád, ako urobiť správne rez kvetov, aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie.

Chcete, aby vám kvety vydržali čo najdlhšie? Prinášame vám overené rady.Autor: Lýdia JUŠKOVÁ

1. SPRÁVNY ČAS REZANIA

V podstatnej miere ovplyvňuje trvanlivosť rezaných kvetov. Treba vedieť, ktoré kvety sa režú v štádiu púčikov a ktoré úplne rozkvitnuté, lebo ich púčiky by sa vo váze nerozvinuli. Kvetiny zásadne režte vtedy, keď nie je príliš silné slnečné žiarenie a vysoká teplota. Stonky majú byť nasýtené vodou. To býva v skorých ranných hodinách, preto najvhodnejší čas na rezanie je ráno.

Používajte na to ostrý nôž alebo záhradnícke nožnice. Pri drevnatých stonkách, ako majú chryzantémy, orgován, ruže, režte stonky šikmým rezom. Najspodnejšie listy čo najskôr odstráňte a kvetiny hneď vložte do vody.

2. KVALITA VODY

Na rezané kvety sa neosvedčila studená voda z vodovodu, lebo obsahuje veľa vzduchu. Vhodnejšia je teplejšia voda, 30 – 40 °C, ktorá obsahuje podstatne menej kyslíka a konce stoniek ju rýchlejšie prijímajú.

Výhodné je odrezávať konce stoniek pod vodou, lebo v mieste rezania pritom nevznikajú vzduchové bubliny a neobmedzuje sa príjem vody rastlinou. Veľmi priaznivo na to reagujú letničky, napríklad papuľky, astrovky, hrachory, klinčeky i aksamietnice.

3. ODSTRÁNENIE PREBYTOČNÝCH LISTOV

Okrem správneho času rezania a okamžitého ďalšieho ošetrenia rezaných kvetín môžete uplatniť niektoré ďalšie opatrenia na predĺženie ich trvanlivosti. V prvom rade odstráňte z rastlín prebytočné listy, ktoré sú najväčší spotrebitelia vody.

Zapamätajte si, že pri všetkých rezaných kvetoch treba odstrániť listy až do výšky vkladania do vody vo váze. Vo váze listy rýchlejšie hnijú, pričom do vody vylučujú jedovaté látky, ktoré veľmi znižujú trvanlivosť kvetín.

4. PRÍTOMNOSŤ ETYLÉNU

Všetky rezané kvety treba chrániť pred etylénom. Vylučuje ho najmä zrelé ovocie, ale aj zelenina, huby či konáriky s bobuľami. Snažte sa preto, aby kvetiny a plody nikdy neboli v jednej miestnosti. Aj cigaretový dym obsahuje etylén. Citlivo naň reagujú klinčeky, chryzantémy, papuľky, ruže a cínie.

5. PRÍPRAVKY NA PREDĹŽENIE TRVANLIVOSTI

V obchodnej sieti je ich niekoľko druhov. Hlavná  zložka týchto práškovitých prípravkov sú výživné látky. Okrem nich obsahujú dezinfekčné prísady zabraňujúce alebo brzdiace rozmnožovanie škodlivých mikroorganizmov vo vode. Tým sa dosiahne, že na stonkách sa tak rýchlo nevytvára slizovitá vrstva, voda sa tak rýchlo nekazí a netreba ju každý deň vymieňať.

Autor: Ing. Eva BRAUNOVÁ

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov

Ildikó Nagyová

0 hlasov
 Z tenkého prútika, ktorý zasadil môj manžel kvitne po roku takýto orgován.

Janka

0 hlasov
 Keďže cibuľovinám treba meniť po určitej dobe stanovište, aj ja som sa o to pokúsila a podaril sa mi vytvoriť takýto záhon.

Jana

0 hlasov
 Nerozlučné klívie - aj rozkvitli spolu

Iveta Timuľaková

0 hlasov
 
 

žena.sk

Vedci varujú: Náročná fyzická práca vám môže aj zabiť!

Vedci varujú: Náročná fyzická práca vám môže aj zabiť!

Zelené alebo čierne? Hodia sa olivy pri zhadzovaní kíl?

Zelené alebo čierne? Hodia sa olivy pri zhadzovaní kíl?

Kto sa vás zastane, ak sa chcete sťažovať na prístup či správanie lekára, či sestry?

Kto sa vás zastane, ak sa chcete sťažovať na prístup či správanie lekára, či sestry?

Vo svete niet tučnejšie jedlo, ako je TOTO: A majú ho na stole aj Slováci!

Vo svete niet tučnejšie jedlo, ako je TOTO: A majú ho na stole aj Slováci!

Päť krokov, vďaka ktorým budú rezané kvety dlhšie krásne
Ing. Eva BRAUNOVÁ