21. apríla 2017

Zo záhrady šéfredaktorky: Máme jedlý trávnik

Ešte minulý rok by som to takto nenazvala, ale keď som čakala, kedy rozkvitne púpava, aby som mohla urobiť púpavový med, doklaplo mi to. Z nášho trávnika totiž zberáme úrodu niekoľkokrát do roka.

Ak sa vzdáte anglického trávnika, zaručene rozkvitne.Autor: Lucia Horeličanová

Vypestovať jedlý trávnik sme pôvodne nemali v pláne. Odmietli sme naň však aplikovať hnojivá a herbicídy. Riešiť závlahový systém nám tiež prišlo trochu nelogické. Po troch rokoch ignorácie si s tým príroda poradila aj sama. Najskôr sa v trávniku rozmohla ďatelina, čo malo trochu neblahý dopad. Po záhrade chodíme väčšinou bosí a kvitnúca ďatelina pritiahla veľké množstvo včiel. V to leto každý člen rodiny schytal niekoľko žihadiel. Našťastie obišlo sa to bez návštevy pohotovosti.

Nasledujúci rok bol mimoriadne vlhký a v trávniku začal prevládať skorocel kopijovitý. Pred každým sporadickým kosením sme si nazbierali bylinky na čaj a ešte aj na vynikajúci liečivý sirup proti kašľu. Náš trávnik však nebol len zelený.

Raz som dostala malý trs fialky sirôtkovej, s vysvetlením, že ak si ho zasadím von, rýchlo sa rozrastie.Bola to pravda a teraz sa v trávniku bežne vyskytuje. Aj keď je mi záhadou, kedy sa stihne vysemeniť. Keď som totiž fialku dostala našej dcére bola natoľko sympatická, že jej zakaždým otrhala všetky kvietky. Keď fialke už konečne narástli nové, tak sme pre zmenu trávnik pokosili.

Keď som sa pred pár dňami chystala na slávny púpavový med, zistila som, že práve teraz kvitnú aj sirôtky. Okamžite som si spomenula na články, ktoré som objavila na stránkach májového Dobrého jedla. Je tam množstvo úžasných receptov s jedlými kvetmi. Toľko dobrôt, ktoré stoja za vyskúšanie…

Aj preto nevidím dôvod, prečo by sme sa mali v záhrade snažiť o dokonalý anglický trávnik, veď ten náš má toľko rôznych podôb a ešte aj vynikajúco chutí.

V tomto článku sa zaoberáme sirôtka ...viac
Autor: Lucia Horeličanová

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Chilli papričky

Magdalena Csernakova

0 hlasov
 Chilli papričky ako tulipany

Magdalena Csernakova

0 hlasov
 casopiszahradkar

Silvia Krajňáková

4 hlasy
 Náš vianočný kaktus vykvitol v januári. Čím starší, tým krajší :-).

Karol Kováč

7 hlasov
 
 

žena.sk

Zorientujte sa v tom, či je vaša porcia veľká, malá alebo taká akurát

Zorientujte sa v tom, či je vaša porcia veľká, malá alebo taká akurát

Zase ste sa zabudli najesť? Ktorý orgán na to doplatí najviac?

Zase ste sa zabudli najesť? Ktorý orgán na to doplatí najviac?

Zbavte sa hlienov usadených v dýchacích cestách: Čo vám pomôže?

Zbavte sa hlienov usadených v dýchacích cestách: Čo vám pomôže?

Pozrite sa, čo stvára obyčajná mrkva s našou pleťou

Pozrite sa, čo stvára obyčajná mrkva s našou pleťou