28. februára 2017

Jahodový strom kudrania trojlaločnatá

Subtropickú rastlinu kudraniu najčastejšie nazývajú jahodový strom, lebo jej jasnočervené plody trochu pripomínajú jahody. Na pultoch predajní sa však s nimi nestretnete.

Kudrania trojlaločnatá (Cudrania tricuspidata, syn. Maclura tricuspidata)Autor: profimedia.sk

Kudrania trojlaločnatá (Cudrania tricuspidata, syn. Maclura tricuspidata)

Vzhľad: opadavý ker alebo strom

Kvety: malé, žltozelené

Listy: striedavé, podobné moruši

Plody: červené, 1 – 2 cm veľké

Zaujímavosť: V juhozápadnej Číne kŕmia jej listami larvy priadky morušovej, čím sa získava hodváb vysokej kvality.

Odolná rastlina

Kudrania patrí do čeľade morušovitých, rovnako ako figa a moruša. Existuje asi osem druhov, ktoré sú prirodzene rozšírené v tropických a subtropických oblastiach Kórey, Číny či južného Japonska. Prvou európskou krajinou, kde sa začala pestovať, sa v roku 1862 stalo Francúzsko.

V našich zemepisných šírkach je to viac-menej neznáma drevina, ktorá vo svojej domovine môže dorásť do výšky dvanásť metrov. Dobrá správa pre všetkých milovníkov exotických kuriozít je, že táto subtropická rastlina sa dá úspešne pestovať aj v našich záhradách. Dokonca sa môžeme dočkať aj úrody v podobe atraktívneho ovocia; okrem toho, že zaujímavo chutí, obsahuje antioxidanty, ktoré majú priaznivé účinky na organizmus. Plody vyzerajú trochu ako malina, trochu ako liči alebo ako veľký plod moruše, len sú okrúhlejšie, veľké 2,5 – 5 cm. Zaujmú už na prvý pohľad, a to nielen krásnou vínovočervenou farbou, ale aj nezvyčajným tvarom s bohato členeným povrchom, trochu pripomínajúcim ľudský mozog.

V literatúre má mnoho označení cudrang, čínske moruše, melónové bobule, melónové moruše, tŕňový morušovník, jahodový strom či Che (Če). Jediný dospelý strom dokáže vyprodukovať veľké množstvo ovocia, až 180 kg, a vysokú produktivitu majú dokonca aj rastliny pestované zo semienok. Boli vyšľachtené odrody, ktoré bez problémov prinášajú ovocie bez opelenia, odrody dozrievajúce rýchlejšie alebo bez nepríjemných tŕňov, čo má význam pri zbere ovocia. Zaujímavosťou je, že doteraz neboli zistené žiadne choroby a rastlina je odolná aj proti škodcom.

Vzhľad

Patrí medzi opadavé rastliny. Častejšie rastie ako širší ker, ktorý intenzívne odnožuje, najmä pri poškodení koreňov. Má tenké rozvoľnené konáre a nevyzreté drevo je na báze listov porastené tŕňmi, ktoré sa starnutím strácajú. Samičie rastliny sú väčšie a robustnejšie než samčie. Svetlé žltozelené listy sa podobajú na listy moruše, sú však menšie a tenšie. Pučia neskoro na jar, obyčajne neskôr ako jablone. Je to dvojdomá rastlina so samčími a samičími kvetmi na oddelených rastlinách. Kvitnúť začína v júni a oba typy kvetov majú zelenkastú farbu veľkosti hrášku. Samičie kvety sa opeľujú vetrom. 

Paliesky nám rozkvitnú už vo februári

Autor: Záhradkár
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Jahodový strom kudrania trojlaločnatá
Záhradkár