15. apríla 2008

Ktorú magnóliu si vysadíte do záhrady?

Magnóliu ako mohutnú drevinu vysokú štyri až šesť metrov si len ťažko vieme predstaviť v malej záhrade pri dome. Rod magnólií však zahŕňa aj menšie kry, ktoré pokojne môžeme pestovať v predzáhradke alebo v nádobe na terase.

Slabším rastom sú typické magnólie hviezdokveté (Magnolia stellata) a ľaliokveté (Magnolia liliflora). Rastú veľmi pomaly a v dospelosti dosahujú výšku asi dva metre. Navyše sú obe dreviny nenáročné na pestovanie. Najdôležitejšie je vybrať pre ne slnečné alebo polotienisté stanovište. Dbáme aj na to, aby miesto bolo chránené pred vetrom. Proti zimným mrazom sú odolné, bez ujmy znesú teploty do – 30 °C. Skoro kvitnúce druhy však môžu ohroziť jarné mrazy. K poškodeniu kvetov dochádza už pri – 3 °C.

Magnólia veľkokvetá

Najmä medzi náročnými pestovateľmi s väčšími záhradami je čoraz väčší záujem o magnóliu veľkokvetú (M. grandiflora). Vyniká nádhernými veľkými kvetmi, ktoré sa otvárajú neskôr ako pri predchádzajúcich druhoch. Okrem krásy je jej veľkou prednosťou vysoká odolnosť proti mrazu.

V zime neopadáva
Je to vždyzelený druh, ktorý na zimu nezhadzuje listy. Túto exotickú drevinu môžeme vidieť napríklad v prímorských oblastiach Čierneho, Jadranského a Stredozemného mora. Pochádza zo severozápadnej Ameriky. U nás sa uplatní v teplých oblastiach s južnou expozíciou.

Ako ju rozpoznáme
V domovine je magnólia veľkokvetá veľmi vysoký strom s peknou kužeľovitou korunou. U nás dosahuje výšku okolo šesť metrov. Mladé výhonky a puky sú hrdzavo plstnaté. Voňavé kvety sú smotanovobiele, veľmi veľké, široké 20 až 30 cm. Rozkvitajú v máji až septembri. Hnedé súplodie je dlhé 7 až 10 centimetrov a na strome pôsobí veľmi dekoratívne. Podobá sa na šišku, ktorá sa pri dozrievaní, obyčajne v októbri, otvára, takže vidieť červené osemenie. Vlastné semená sú hnedočierne a klíčivé aj v našich podmienkach. Zvláštnosťou tohto druhu je, že dobre znáša rez a stromy možno tvarovať.

Ochrana pred mrazom
Napriek tomu, že prežije aj väčšie mrazy, mladé stromy chránime obaľovaním a pridávaním hrubšej vrstvy lístia a čečiny nad koreňový systém, aby zemný bal nezamrzol. Ochrana je potrebná aj proti priamym slnečným lúčom v predjarnom období. Rastliny obalíme v decembri a obyčajne v apríli ho postupne odstraňujeme. Po prezimovaní časť lístia zhnedne a neskôr opadne, no úbytok listov nie je na pohľad postrehnuteľný. Výhonky a puky však ostanú nepoškodené. Nové listy sú sviežozelené. Tvarom i veľkosťou sú veľmi podobné figovníku kaučukovému (Ficus elastica).

Magnólia hviezdokvetá

Rozkvitá ešte pred olistením, často už v marci, množstvom bielych, voňavých kvetov. Majú miskovitý tvar a sú zložené z dvanástich až šestnástich okvetných lístkov. Magnólia ľaliokvetá Patrí k najotužilejším druhom. Jej výhodou je, že kvitne až v máji, takže ju neohrozujú neskoré mrazíky. Kvety sú výrazné, voňavé a majú purpurovú farbu. Rozvíjajú sa takmer mesiac, keď už má rastlina listy. Kvety sú vzpriamené a málokedy sa otvoria úplne. Niekedy rozkvitne ešte aj v auguste.

AKO POSTUPUJEME PRI VÝSADBE

■ Magnólie v baloch alebo kontajneroch môžeme vysádzať prakticky počas celého roka. Najlepším termínom na výsadbu je však apríl.
■ Vyberieme vhodné miesto – slnečné a záveterné.
■ Vykopeme dostatočne veľkú jamu. Na jej dno nasypeme rašelinu, ktorá zabezpečí mierne kyslú reakciu. Väčšina magnólií totiž nemá rada vápenatú pôdu.
■ So sadenicami manipulujeme opatrne, lebo majú tenké korene, ktoré sa ľahko lámu. Rozložíme ich a zasypeme záhradníckym substrátom.
■ Vhodné je k rastline zatĺcť kolík, aby ju nevyvrátil vietor.
■ Napokon magnóliu výdatne polejeme.
■ Na povrch pôdy nasypeme vrstvu nástielky, ktorá bude zadržiavať vlahu.
■ Ak je v období výsadby suché počasie, nezabúdame rastlinu pravidelne polievať.

Autor: Danka AČOVÁ, foto Ester HARTMANOVÁ ,profimedia.sk

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 oddych

Eva Ölvecká

2 hlasy
 advent

Eva Ölvecká

2 hlasy
 Tieto nádherné pepina som vypestovala zo semienka

Alena Kotesová

0 hlasov
 Oberačka kiwi 16.11.2017 aj tento rok až po prvom mraze

Alena Kotesová

0 hlasov
 
 

žena.sk

Máte problémy s normálnym prehĺtaním? Nepodceňuje záhu hlavne cez Vianoce

Máte problémy s normálnym prehĺtaním? Nepodceňuje záhu hlavne cez Vianoce

Liečivé vajíčko pre zdravú vagínu: Ako to funguje?

Liečivé vajíčko pre zdravú vagínu: Ako to funguje?

Jedlo ako skrášľovací prostriedok? TOTO vám zmení pokožku na nepoznanie

Jedlo ako skrášľovací prostriedok? TOTO vám zmení pokožku na nepoznanie

Posypte koláče týmto korením a z maškrty sa ihneď stane aj liek!

Posypte koláče týmto korením a z maškrty sa ihneď stane aj liek!