16. augusta 2018

Poradíme, ako na to! Získajte nové listnaté či ihličnaté dreviny do vašej záhrady

Ak už nechcete do nákupu rastlín investovať ďalšie peniaze, ale predsa by sa do záhrady ešte nejaká drevina hodila, môžete si ju rozmnožiť aj sami. August je totiž vhodným obdobím na odoberanie a zakoreňovanie odrezkov. Musíte však rátať s tým, že kým narastie, uplynie ešte veľa času.

Získajte nové rastliny úplne zadarmo. Autor: profimedia.sk

Ako prvú si musíte vybrať vhodnú materskú rastlinu. Pri vegetatívnom rozmnožovaní nové rastlinky budú úplne totožné so svojím rodičom. Pozor, pri tomto spôsobe rozmnožovania sa prenášajú aj choroby, preto dbajte na to, aby rastlina, z ktorej odrezky odoberáte, bola úplne zdravá. Nezanedbajte ani čistotu náradia. Nôž alebo nožnice by mali byť čisté a ostré, pri citlivých druhoch je potrebná aj dezinfekcia.

Na čo pamätať?

Hoci donedávna boli na trhu iba stimulátory zakoreňovania na báze rastlinných hormónov, dnes sú už aj iné možnosti. Pulty predajní zaplavili ekologickejšie varianty, ktoré fungujú na princípe prirodzenej symbiózy húb a rastlín. Okrem rýchlejšieho zakorenenia sa postarajú aj o lepší príjem vody a živín, zvýšia odolnosť rastlín proti chorobám a škodcom a zlepšia ich celkovú kondíciu. Nezabudnite ani na správnu voľbu substrátu, mal by byť vzdušný a s jemnou štruktúrou. Predávané produkty určené na rozmnožovanie sú z rašeliny a kremičitého piesku a majú nižší obsah živín a stopových prvkov.

Aby ste mali lepší prehľad, označte si odrezky a tiež si poznačte dátum rozmnožovania. Počas zakoreňovania by výhonky mali byť umiestnené v tieni alebo polotieni a potrebujú aj dostatočnú vlhkosť vzduchu. Ak nemáte skleník alebo fóliovník, na zvýšenie vzdušnej vlhkosti môžete použiť sklenený zvon alebo väčšiu sklenenú nádobu obrátenú hore dnom. Výborný pomocník je aj miniparenisko, ale úplne postačí aj jednoduché prekrytie fóliou. Druhy s veľkými listami, ako sú napríklad vavrínovec alebo magnólia, majú veľkú vyparovaciu plochu, a preto vyparujú viac vody. Zabrániť im v tom môžete tak, že jednoducho skrátite ich listy o polovicu až dve tretiny.

Koľko času budete potrebovať?

Väčšinou to závisí od druhu dreviny, ale už po troch až štyroch týždňoch môžete rastliny odkryť. Naďalej však udržujte substrát vlhký a odrezky môžete z času na čas rosiť. Nasledujúcu jar nové rastlinky presaďte do samostatných črepníkov.

Čo môžete rozmnožovať v auguste?

Listnaté dreviny

hlohyňa

kalina

mahónia

pachysandra

pieris

rododendron

svíb

tamariška

vajgela

zimozeleň

Ihličnaté dreviny

borievka

cypruštek

ginko dvojlaločné

tis obyčajný

tuja západná

tuja riasnatá

Čo budete potrebovať?

  • Ostrý nôž alebo záhradné nožnice – tupé náradie rozdrví pletivá a zvyšuje sa tak tlak hubových chorôb, rastliny horšie zakoreňujú.
  • Substrát na zakorenenie – obsahuje menšie množstvo živín, nahradiť ho môžete aj vlhkým pieskom, hlinitý substrát môže vytvárať kôru a zhoršiť príjem a výpar vody.
  • Stimulátor zakoreňovania – obsahuje rastlinné hormóny, ktoré podporujú tvorbu koreňov.
  • Miniparenisko – vysoká vzdušná vlhkosť je potrebná najmä v počiatočných fázach zakoreňovania, nahradiť ho môžete aj väčšou sklenenou nádobou alebo obyčajnou fóliou.

Čítajte tiež:

Autor: Záhradkár, Patrícia Poklembová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

6 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

10 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Poradíme, ako na to! Získajte nové listnaté či ihličnaté dreviny do vašej záhrady
Záhradkár
Patrícia Poklembová