04. marca 2011

Zlaté pravidlá rezu, ktoré vám pomôžu pri tvarovaní drevín

Skôr ako do rúk vezmeme pílku a nožnice, mali by sme si akciu "režeme a striháme" premyslieť. Na čo treba dbať pri rezaní a tvarovaní drevín? Aké sú špecifiká rezania ovocných stromov, čo platí pri okrasných drevinách?

Ovocné stromy a kry

Bez pravidelného rezu sa rýchlo zahustia a už po niekoľkých rokoch prinášajú plody len na vonkajších výhonkoch. To platí aj pre nové odrody, ktoré sú naočkované na pomaly rastúcich podpníkoch. Rez stromov a krov ovplyvní nielen úrodu a kvalitu plodov, ale aj formu rastu.

Skôr ako zoberieme do ruky pílku a nožnice, mali by sme vedieť, že konáre stromov môžeme na jar skrátiť, spätne zrezať alebo presvetliť.

Skracovanie konárov, teda výchovný rez robíme počas prvých troch rokov po vysadení alebo pri zmladzovaní starých stromov, keď odstránime všetky jednoročné výhonky, ktoré smerujú von z koruny. Tým zabránime intenzívnemu rastu dlhých konárov, ktoré by sa neskôr pod ťarchou ovocia mohli zlomiť.

Rezom súčasne podporíme rozkonárovanie, lebo na každom odrezanom mieste sa hromadí miazga, ktorá vyživuje ostatné puky. Dôležité je, aby sme po ukončení výchovnej fázy rezu každoročne zrezávali už len hlavné kostrové konáre. Ostatné už neskracujeme.

Spätným rezom konárov, ktoré smerujú von z koruny, riadime smer rastu nových výhonkov. Miazgu, ktorá sa nahromadí v mieste spätného rezu, strom použije na výživu existujúcich kratších a silnejších konárov. Prírastky ostatných nových výhonkov sú rovnomernejšie a slabšie. Táto metóda je vhodná na prestarnuté konáre s ovísajúcimi výhonkami.

Dbáme na to, aby konár, ktorý má byť podporený v raste, vždy smeroval von z koruny a zároveň aj dohora. Ak sú zostávajúce nerezané konáre v rovine, hromadí sa v nich veľa miazgy, ktorá priveľmi podporuje rast vlkov smerujúcich dohora.

Pri presvetľovaní úplne odstraňujeme staršie výhonky alebo konáre až na ich báze pri korune stromov alebo pri koreni krov, vo zvyšku konára sa nehromadí miazga a prírastok nových výhonkov je podstatne slabší a rovnomerný. Ostatné konáre neskracujeme.

Pri presvetľovaní krov drobného ovocia odstránime choré a najtmavšie staré výhonky tesne pri zemi.

Akoby opuchnuté púčiky liesok a ríbezlí odstránime a spálime, sú napadnuté roztočmi. Zo stromov odrezávame prestarnuté alebo husto rastúce konáre a zároveň môžeme odstrániť vlky, čo sú zväčša jednoročné konáre, ktoré rastú kolmo nahor. Neodstránené konáre sa rovnomerne rozkonária a prinesú plody.

Okrasné dreviny

Aby sa ich koruna rozkonárovala a mali veľa kvetov, treba ich pravidelne tvarovať. Radikálne zrezané kry spravidla intenzívnejšie rastú, lebo všetka energia na rast sa rozdelí medzi menší počet rastových púčikov.

Na jar kvitnúce kry tvoria základy kvetov už od minulého roka, tvarujeme ich preto až po odkvitnutí, aby sme neodstránili aj kvetné puky. Takto režeme napríklad zlatovku, kériu japonskú alebo kolkvíciu.

V lete kvitnúce kry, ako je hortenzia, budleja, perovskia, majú kvetné puky na nových výhonkoch, preto ich režeme na začiatku vegetácie.

Rez vedieme vždy tesne nad púčikom, aby nezostávali nepekné kúsky konárov bez listov.

Výhonky nerežeme v jednej rovine, aj po reze má ker zostať krom. Zrezané v jednej rovine zahusťujú iba vrchnú časť, spodná časť sa vyhoľuje a nevyzerá pekne.

Stromy a kry by sme mali rezať iba za priaznivého počasia. Teploty pod + 4 °C a vlhké počasie nie sú vhodné na túto prácu. Za mrazivého počasia sú rastliny krehké a mráz ich môže poškodiť. Vo vlhkom počasí sa rozširujú hubové choroby a čerstvo odrezaný výhonok môže byť vstupnou bránou na napadnutie rastliny.

Autor: iZáhradkár
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Tekvice pod Tatrami

Miroslava Michaláková

0 hlasov
 Zber tekvíc pod Tatrami

Miroslava Michaláková

0 hlasov
 Moja orchidea ma vždy prekvapí: výška 85 cm a šírka jedného kvetu 11,5 cm.

Soňa Olexová

0 hlasov

Ildikó Nagyová

0 hlasov
 
 

žena.sk

Ste podráždená? Povieme vám, či sa stravujete správne

Ste podráždená? Povieme vám, či sa stravujete správne

Zostal vo vás kondóm? Hrozí tehotenstvo?

Zostal vo vás kondóm? Hrozí tehotenstvo?

Čím uhasíte oheň? Máme návod na liečbu vašich urologických problémov

Čím uhasíte oheň? Máme návod na liečbu vašich urologických problémov

Ako vybrať krúžok pre dieťa

Ako vybrať krúžok pre dieťa