28. január 2011

Zlaté pravidlá rezu a tvarovania drevín

Skôr ako do rúk vezmeme pílku a nožnice, mali by sme si akciu "režeme a striháme" premyslieť. Na čo treba dbať pri rezaní a tvarovaní drevín? Aké sú špecifiká rezania ovocných stromov, čo platí pri okrasných drevinách?

Ovocné stromy a kry

Bez pravidelného rezu sa rýchlo zahustia a už po niekoľkých rokoch prinášajú plody len na vonkajších výhonkoch. To platí aj pre nové odrody, ktoré sú naočkované na pomaly rastúcich podpníkoch. Rez stromov a krov ovplyvní nielen úrodu a kvalitu plodov, ale aj formu rastu.

Skôr ako zoberieme do ruky pílku a nožnice, mali by sme vedieť, že konáre stromov môžeme na jar skrátiť, spätne zrezať alebo presvetliť.

Skracovanie konárov, teda výchovný rez robíme počas prvých troch rokov po vysadení alebo pri zmladzovaní starých stromov, keď odstránime všetky jednoročné výhonky, ktoré smerujú von z koruny. Tým zabránime intenzívnemu rastu dlhých konárov, ktoré by sa neskôr pod ťarchou ovocia mohli zlomiť.

Rezom súčasne podporíme rozkonárovanie, lebo na každom odrezanom mieste sa hromadí miazga, ktorá vyživuje ostatné puky. Dôležité je, aby sme po ukončení výchovnej fázy rezu každoročne zrezávali už len hlavné kostrové konáre. Ostatné už neskracujeme.

Spätným rezom konárov, ktoré smerujú von z koruny, riadime smer rastu nových výhonkov. Miazgu, ktorá sa nahromadí v mieste spätného rezu, strom použije na výživu existujúcich kratších a silnejších konárov. Prírastky ostatných nových výhonkov sú rovnomernejšie a slabšie. Táto metóda je vhodná na prestarnuté konáre s ovísajúcimi výhonkami.

Dbáme na to, aby konár, ktorý má byť podporený v raste, vždy smeroval von z koruny a zároveň aj dohora. Ak sú zostávajúce nerezané konáre v rovine, hromadí sa v nich veľa miazgy, ktorá priveľmi podporuje rast vlkov smerujúcich dohora.

Pri presvetľovaní úplne odstraňujeme staršie výhonky alebo konáre až na ich báze pri korune stromov alebo pri koreni krov, vo zvyšku konára sa nehromadí miazga a prírastok nových výhonkov je podstatne slabší a rovnomerný. Ostatné konáre neskracujeme.

Pri presvetľovaní krov drobného ovocia odstránime choré a najtmavšie staré výhonky tesne pri zemi.

Akoby opuchnuté púčiky liesok a ríbezlí odstránime a spálime, sú napadnuté roztočmi. Zo stromov odrezávame prestarnuté alebo husto rastúce konáre a zároveň môžeme odstrániť vlky, čo sú zväčša jednoročné konáre, ktoré rastú kolmo nahor. Neodstránené konáre sa rovnomerne rozkonária a prinesú plody.

Okrasné dreviny

Aby sa ich koruna rozkonárovala a mali veľa kvetov, treba ich pravidelne tvarovať. Radikálne zrezané kry spravidla intenzívnejšie rastú, lebo všetka energia na rast sa rozdelí medzi menší počet rastových púčikov.

Na jar kvitnúce kry tvoria základy kvetov už od minulého roka, tvarujeme ich preto až po odkvitnutí, aby sme neodstránili aj kvetné puky. Takto režeme napríklad zlatovku, kériu japonskú alebo kolkvíciu.

V lete kvitnúce kry, ako je hortenzia, budleja, perovskia, majú kvetné puky na nových výhonkoch, preto ich režeme na začiatku vegetácie.

Rez vedieme vždy tesne nad púčikom, aby nezostávali nepekné kúsky konárov bez listov.

Výhonky nerežeme v jednej rovine, aj po reze má ker zostať krom. Zrezané v jednej rovine zahusťujú iba vrchnú časť, spodná časť sa vyhoľuje a nevyzerá pekne.

Stromy a kry by sme mali rezať iba za priaznivého počasia. Teploty pod + 4 °C a vlhké počasie nie sú vhodné na túto prácu. Za mrazivého počasia sú rastliny krehké a mráz ich môže poškodiť. Vo vlhkom počasí sa rozširujú hubové choroby a čerstvo odrezaný výhonok môže byť vstupnou bránou na napadnutie rastliny.

Pozrite si videá:

Rez superštíhleho vretena >>

Rez štíhleho vretena >>

Rez mladého stromu >>

 

Najnovšie číslo

Záhradkár 05/2014

 Okrasná záhrada

Kvety v trávniku

Nežiaduce rastliny v trávniku sa rýchlo šíria a ich odstraňovanie býva naozaj náročné. Ako postupovať pri ich likvidácii?

Rozkvitnutý svah

Záhradu s členitým terénom môžete poňať ako výzvu. Dodajte jej špecifický výraz pomocou svahových tvárnic.

 Ovocie

Ako proti piliarkam?

Piliarky spôsobujú na slivkovinách rozsiahle škody. Ako proti nim zasiahnuť, aby straty na úrode boli čo najmenšie?

Jahody namiesto letničiek

Nemáte záhradu, ale chcete si pochutnávať na vlastných jahodách? Poradíme vám, ako si ich dopestovať na balkóne.

 Zelenina

Vysievanie listovej zeleniny

Chcete si vypestovať šalát v nádobe na balkóne? Poradíme vám, ako postupovať, aby ste sa dočkali úrody.

Sladká mrkva

Chcete si pochutiť na skutočne sladkej mrkve? Rozhodujúca je nielen odroda, ale i prostredie a spôsob pestovania.

 

 

 
 

Pridajte Váš úspech v záhrade!

 
 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Takto mi rozkvitla Bugenvília.

Jordana Dosevova

0 hlasov

Edita Petráková

4 hlasy
 Moja radost,..Moj Rododendron..

Renáta Majerníková

7 hlasov
 Jemná krása v trávniku.

Bc. Tatiana Plešová

3 hlasy