20. apríla 2017

Zoznámte sa so sasafrasom

K raritným, zbierkovým drevinám sa radí drevina so zvláštnym menom sasafras belavý. Rastie buď vo forme stromu alebo kra.

Sasafras belavý (Sassafras albidum)Autor: profimedia.sk

Jej latinský názov je Sassafras albidum. Je to opadavá drevina s veľmi peknými listami, ktoré majú sviežo zelenú farbu. Sú väčšinou trojlaločné, s nápadne zaoblenými koncami. Listy však môžu byť aj nesymetrické dvojlaločné, dokonca iba oválne. Majú dĺžku 10 až 15 cm a šírku 5 až 10 cm. Na jeseň sa sfarbujú do žltých až červených odtieňov.

Keď listy pošúchate medzi prstami, zacítite výraznú arómu pripomínajúcu kôpor. Celá drevina obsahuje éterický olej safrol, ktorý sa využíva v kozmetickom priemysle, ale aj pri výrobe likérov. Získava sa najmä z koreňov. Listy a korene sa používajú aj v liečiteľstve.

Kôra na kmeni je vráskavá, jej farba sa pohybuje od sivej až po oranžovohnedú a hnedú. Bočné konáre sú tenké a nie sú veľmi dlhé. Letorasty majú zelené alebo žltozelené sfarbenie. Sasafras rastie veľmi nepravidelne, takže každý strom je unikát.

Vizitka rastliny

Je to dvojdomá rastlina, zelenožlté samčie alebo samičie kvety rastú na oddelených stromoch. Sú usporiadané do riedkych koncových súkvetí. Kvety sú voňavé a majú v priemere 7 mm. Rozkvitajú v marci a apríli, zvyčajne skôr, ako sa objavia listy. Z opelených samičích kvetov sa vytvoria jednosemenné plody – tmavomodré, asi 1 cm veľké mäsité kôstkovice, ktoré majú na spodku výrazne červenú čiašku na červených stopkách. Dozrievajú v septembri a s obľubou ich vyhľadávajú vtáky i hlodavce.

Rastlina pochádza z lesných oblastí Číny, rastie aj v Severnej Amerike, kde dosahuje výšku až okolo 20 metrov. V záhradách však nevyrastie viac ako 10 metrov a jej šírka býva okolo 3 metrov. Je mrazuvzdorná, ale mladé jedince zvyknú namŕzať, preto ich treba chrániť hlavne pred jarnými mrazíkmi.

Pestovanie

Sasafrasu vyhovuje plné slnko alebo polotieň. Pôdu vyžaduje dobre spracovanú, humóznu a hlavne kyslú a dobre odvodnenú. Kým dobre zakorení, doprajte mu dostatok vlahy, staršie rastliny sa so suchom dobre vyrovnávajú. Staršie exempláre tvoria množstvo výmladkov, ktoré treba na jar odrezať. Týmito si rastlinu môžete rozmnožiť. Počas vegetácie ju občas prihnojte hnojivom na okrasné rastliny.

Autor: Danka Ačová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

0 hlasov

Ildikó Nagyová

0 hlasov

Ildikó Nagyová

1 hlas
 Nová odroda marhule dozretá teraz v skleniku.

Milan Fiala

10 hlasov
 
 

žena.sk

Cvičenie tvárovej gymnastiky má svoje pravidlá: Poznáte ich?

Cvičenie tvárovej gymnastiky má svoje pravidlá: Poznáte ich?

Čajom proti padaniu vlasov? Máme aj ďalšie overené babské recepty

Čajom proti padaniu vlasov? Máme aj ďalšie overené babské recepty

Leto sa blíži... Báječná Dovolenka len za 1 sms!

Leto sa blíži... Báječná Dovolenka len za 1 sms!

Vedeli ste? Jedlá upravené vo vysokých teplotách nám zhoršujú TIETO choroby!

Vedeli ste? Jedlá upravené vo vysokých teplotách nám zhoršujú TIETO choroby!

Zoznámte sa so sasafrasom
Danka Ačová