05. septembra 2017

6 tipov na domáce hnojivá a postreky. Stoja za vyskúšanie!

Určite ste už počuli o rôznych domácich hnojivách, ktorých pôvod je viac-menej v každej kuchyni. Napríklad banánové šupky sú výborný zdroj fosforu. Môžete ich nastrihať a pri vysádzaní dať na dno črepníka. Malé množstvo živín obsahuje aj čaj, pivo či voda po varení zemiakov. Ako hnojivo sa dá použiť aj kávová usadenina alebo droždie s vodou. Aj keď takýto spôsob výživy vám nikto nezaručí, určite stojí za vyskúšanie.

Eko postreky zatočia so škodcamiAutor: Profimedia.sk

Cibuľový extrakt

Cibuľu a cesnak nakrájajte nadrobno a na niekoľko hodín zalejte vodou. Najneskôr po 24 hodinách výluh preceďte a nezriedený nalejte do rozprašovača. Roztokom dokonale postriekajte všetky rastliny napadnuté voškami a roztočmi dva- až trikrát týždenne. Škodce by mali ustúpiť.

Voda z vajíčok a zemiakov

Ak vložíte škrupiny z vajíčok do vody, uvolnia sa z nich zvyšky bielkov, ktoré účinkujú ako nízkokoncentrované hnojivo. Aj vychladnutá, neosolená voda zo zemiakov varených v šupke je dobrá pre smädné kvety. Je mäkká, obsahuje škrob a množstvo mikroelementov.

Studená káva

Zvyšky kávovej usadeniny pôsobia ako hnojivo, zvyšujú v pôde hlavne obsah draslíka, ktorý posilňuje pletivá a obranyschopnosť. Káva s mliekom na hnojenie nie je vhodná, ale cukor nie je na škodu.

Zvyšky minerálky

Ak vám ostal v pohári alebo vo flaši zvyšok minerálky, nevylievajte ju! Radšej ňou polejte rastliny, ktorým dodá energiu a rozpustí vápenaté usadeniny na črepníku a na povrchu pôdy. Minerálka je vhodná hlavne k rastlinám, ktoré uprednostňujú kyslý substrát.  

Zápalky

Malé mušky zo skupiny hubárkovitých vyliezajú z vlhkého substrátu izbových rastlín najmä v chladných ročných obdobiach, keď je substrát stále vlhký. Rastlinám neškodia, pôsobia skôr rušivo. Ako rýchlu pomoc môžete použiť zápalky, ktoré zastrčíte do substrátu hlavičkou dole. Účinné sú aj žlté lapače hmyzu.

Mazľavé mydlo

Na štítničky a vlnačky je veľmi účinný postrek z mydla. Na jeho výrobu budete potrebovať polievkovú lyžicu mazľavého mydla rozpusteného v teplej vode, polievkovú lyžicu technického liehu a liter vody. Proti voškám sa osvedčil výluh z pŕhľavových listov – 500 g čerstvých listov na 5 l vody.

V tomto článku sa zaoberáme hnojivo ...viac postrek ...viac
Autor: Lucia Valkovičová, Soňa Bobeková
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

5 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

6 tipov na domáce hnojivá a postreky. Stoja za vyskúšanie!
Lucia Valkovičová
Soňa Bobeková