najorchidea
 
09. augusta 2016

Vijačka krušpánová je húsenica, ktorá ničí živé ploty

Aj váš živý plot odrazu vyzerá ako mŕtvy? Dobre si ho prezrite, ak aj nie zdiaľky, pri pohľade z blízka to môže byť horšie. Ak medzi vetvičkami krušpánu nájdete pavučinu, trus a zelenú húsenicu s čiernymi pásikmi, treba biť na poplach.

Staršie húsenice ožierajú celé listy ba aj výhonky.Autor: Zuzka Slaninková

Vijačka krušpánová (Cydalima perspectalis) je nepríjemný škodca, ktorý u nás prakticky nemá prirodzeného nepriateľa. Pochádza z východnej Ázie. Neveľký motýľ s rozpätím krídel maximálne 4 cm je pomerne nenápadný. Bežne je bledý s hnedou kresbou, vyskytnúť sa však môže aj hnedá forma.

Aj starý, dobre rozrastený živý plot z krušpánu dokážu pažravé húsenice absolútne zničiť. Na pozore treba byť preventívne, pravidelne živý plot prehliadať a kontrolovať. Na povrchu spočiatku nemusí byť nič poznať, prehrabávajte sa preto v konárikoch a nahliadnite dnu. Nie je tam trus či pavučina?

Žiaľ, preventívne prehliadky živých plotov robiť treba, ale účinná preventívna ochrana krušpánu pred vijačkou zatiaľ známa nie je.

Ako vyzerá napadnutý krušpán?

Drobné lístky kra bývajú často húsenicami poškodené práve tak, že vyzerajú, akoby len obschli po tvarovaní krušpánu nožnicami. Mladé húsenice spôsobujú na listoch fľaky a škvrny, ktoré sa odlišujú rôznymi odtieňmi zelenej farby, môžu až žltnúť, postupne hnednúť. Práve na tento príznak by ste si mali dať pozor - ak ho spozorujete, je čas radikálne, ale dostatočne včas zakročiť.

Neskôr, keď húsenice povyrastú, škody sú rozsiahle. Celý kríček môže byť popretkávaný pavučinou, v ktorej je zachytený trus húseníc. Tie už ohrýzajú listy natoľko, až sa v nich vytvárajú zárezy, prípadne ostáva len zoschnutá žilnatina. Čím sú húsenice väčšie a staršie, tým viac zožerú. Napokon sa pustia do celých listov a dokonca aj do mladých koncových výhonkov. Vetvičky živého plota ostávajú zoschnuté, hnedé, holé.

Životný cyklus vijačky

Tento hmyz prezimuje v štádiu húsenice. Teplé zimy, aké máme v ostatných rokoch, húseniciam vyhovujú. Potrebujú síce chlad, ale ideálna teplota je okolo +2 až +3 stupne počas poldruha mesiaca. Mrazivá zima by mohla problém s inváziou vijačky vyriešiť.

Dospelé motýle potom v letnom období sú aktívne v noci, počas dňa sa ukrývajú v zeleni prakticky kdekoľvek v záhrade, na verejných priestranstvách, ale aj vo voľnej prírode.

Motýľ vijačky je dobrý letec, a tak sa rozširuje bez problémov na veľké vzdialenosti. Počas teplého roka dokáže mať vijačka 2 až 3 generácie, živý plot môže byť napadnutý v podstate permanentne, na jedinej rastline sa môže tento škodca vyskytovať vo viacerých štádiách svojho životného cyklu.

Chemický postrek

Prirodzeného nepriateľa vijačka nemá, ak chcete svoj živý plot zachrániť, do úvahy pripadajú chemické prípravky. Treba ich aplikovať premyslene a cieľavedome, ináč bude postrek úplne zbytočný. Krušpán má navyše na listoch ochranný film, a preto treba pri aplikácii prípravkou používať aj zmáčadlo.

Podrobný návod, ako ochrániť krušpan pred vijačkou, aké prípravky zvoliť a ako ich kombinovať nájdete v článku od odborníka.

Autor: Zuzka Slaninková, FOTO: autorka, Profimedia
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 môj dvor

Lubica Juríkova

1 hlas

Eva Dírerová

1 hlas
 poniklec

Miriam Burzalová

1 hlas
 Mamin krásny kaktus

Katarína Habáňová

3 hlasy
 
 

žena.sk

Pomôžte budúcemu prváčikovi: Namotivujte ho do školy

Pomôžte budúcemu prváčikovi: Namotivujte ho do školy

Takto sa dá ochorieť z každého obľúbeného jedla

Takto sa dá ochorieť z každého obľúbeného jedla

A stačilo! Kedy má žena už

A stačilo! Kedy má žena už "odrodené"?

Tipy na víkend: Vyrazte na Moravu, alebo čítajte o chudnutí

Tipy na víkend: Vyrazte na Moravu, alebo čítajte o chudnutí