13. júla 2018

Najčastejšie chyby. Čo všetko škodí trávniku?

Ani váš trávnik nespĺňa predstavy o dokonalej zelenej ploche? Možno sa dopúšťate jednej z častých chýb, prečítajte si o nich v radách skúseného odborníka.

Autor: Profimedia.sk

Večerné a poobedňajšie polievanie

Na závlahu voľte skoré ráno. Po zálievke nezostane plocha dlho vlhká a zabránite potencionálnemu vzniku hubových chorôb. Skoro ráno sa zároveň vyrovnávajú teploty medzi vzduchom, pôdou a teplotou vody zo studne a len zriedka fúka vietor, ktorý by spôsobil odnos vody od postrekovačov.

Pričasté polievanie

Ak nie sú extrémne horúčavy, zavlažovanie každý deň alebo dokonca viackrát denne nie je vhodné. Naopak, platí pravidlo, že sa polieva menej často, ale väčšou závlahovou dávkou. Takto trávnik donútite koreniť hlbšie a potom menej trpí počas extrémnych horúcich dní.

Nízka frekvencia kosenia

Nechať trávnik vyrásť na 15 cm a potom ho skosiť na 5 cm je asi to najhoršie, čo môžete urobiť. Plocha zostane svetložltá a bez listov a bude dlho trvať, kým sa z toho porast spamätá. Pravidelným kosením podporujete odnožovanie a tým aj jeho zahusťovanie. Skúste kosiť pravidelne, každý tretí deň a uvidíte rozdiel v hustote trávnika.

Používanie jedného hnojiva po celý rok

Trávnik potrebuje na rast a vývin vždy iné hnojivo, podľa toho, aká je časť roka. Nesprávne zvolená výživa alebo jednostranné hnojenie s prevahou dusíka počas celého roka vedú k vzniku chorôb.

Nastielanie vysokej trávy

Ak už chcete nastielať, je potrebné robiť to vtedy, ak odkosíte len veľmi malú časť listovej plochy. Ak sa rozhodnete nastielať intenzívne udržiavaný trávnik, nikdy tak nerobte po tom, ako ho necháte narásť. Pokosený materiál zostane na povrchu vo veľkom množstve a môže „zadusiť“ trávnik. V tomto prípade je to skôr škoda ako osoh. Kosba s nastielaním pri frekvencii niekoľkokrát ročne patrí skôr na extenzívne plochy.

Nesprávne určenie problémov

Najčastejší problém, po ktorom sa začnete venovať trávniku, je zmena zafarbenia plochy. To, že je bledý, prípadne schne, nemusí vždy znamenať nedostatok vody. Ak idená napríklad o hubové ochorenie, zvýšenie závlahovej dávky je chybné rozhodnutie. Keď si nie ste istí, poraďte sa s niekým, kto je schopný problém presne určiť a podľa toho postupovať.

Nesprávny spon pri automatickom závlahovom systéme

V snahe ušetriť sa niekedy zníži počet postrekovačov. To môže byť fatálna chyba, ktorá sa niekoľkonásobne vráti. Najdôležitejšou úlohou závlahového systému je rovnomerná zrážková výška. Znamená to, že počas zavlažovania padne na celú plochu rovnaké množstvo vody. Najčastejšie používaným sponom v záhrade je štvorcový, pri veľkých plochách sa používa trojuholníkový. Takisto sa musí závlaha rozdeliť na sekcie aj podľa svetelných podmienok. Napríklad plochy v tieni nesmú ísť spolu s plochami na slnečných miestach.

Trávna zmes do sucha bude pekná aj úplne bez závlahy

Každý trávnik potrebuje na rast vodu. Najmä po výseve je potrebné aspoň štyri týždne udržať vysiatu plochu vlhkú, aby osivo vzchádzalo rovnomerne, inak bude plocha riedka a trsovitá. Ak je trávna zmes určená na suché stanovištia, znamená to len to, že bude lepšie znášať obdobia bez pravidelnej závlahovej dávky a po ich skončení dokáže lepšie zregenerovať.

Pokusy vypestovať trávnik na úplne zatienených miestach

Ak na ploche, kde sa chystáte založiť trávnik nerastú žiadne jednoklíčnolistové buriny (tie, ktoré vyzerajú ako trávy), vaše pokusy pravdepodobne nebudú úspešné. Existujú síce trávne druhy, ktoré lepšie znášajú tieň a z ktorých sa skladajú trávne zmesi do tieňa, ale aj tie potrebujú aspoň časť dňa slnečné svetlo, inak budete pestovať len machy.

Čítajte tiež: 
Viete, ktoré rastliny môžete použiť namiesto trávnika?
Ozdoba pre vresovisko! Pozrite si odrody obľúbenej andromédky 
Kvitne dlho a je nenáročná! Echinacea by nemaal chýbať v žiadnom trvalkovom záhone 

Autor: Martin Mičík
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

6 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

10 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Najčastejšie chyby. Čo všetko škodí trávniku?
Martin Mičík