20. júla 2019

8 top rastlín, ktoré zahalia vašu záhradu podmanivou vôňou

Nielen ruže a trvalky majú v sebe magickú vôňu, ktorá vás prinúti sa nadýchnuť. V prírode sa nájdu aj menej okrasné druhy nesúce zaujímavé aromatické látky čo dokážu dokonale podráždiť vaše čuchové receptory.

Autor: pinterest.com/pin/445012006929381748/?lp=true

Pripravili sme pre vás prehľad niekoľkých druhov, ktoré sa dajú pestovať v okrasných záhonoch a s jednou výnimkou aj v nádobách na balkóne. Nie sú náročné na pôdu, zvládajú slnečné i polotienisté stanovište. Nie každáz nich vyniká kvetom, ale o to viac okolo seba šíri podmanivú vôňu, ktorá pritiahne vaše zmysly, ale odpudí komáre.

Vonia sladkým ananásom

Exotická aromatická šalvia (Salvia rutilans) má domov v Latinskej Amerike. Okrem voňavých listov má dekoratívne kvety. Obe časti rastliny sú pritom vhodné i na prípravu čaju, marmelád, šalátov a zaváranín. Je proste vhodná všade tam, kde sa vám žiada ananásová aróma. Na pestovanie potrebuje slnečné a teplé stanovište. Vyžaduje si substrát udržiavaný vo vlhkom stave. Na jeseň ju treba zrezať nad povrchom pôdy a chrániť nástielkou. Znáša mrazy do -10 °C. V severnejších oblastiach ju môžete prezimovať v interiéri, pretože sa dá s úspechom pestovať aj v byte.

Predchádzajúca strana 1 / 8 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

8 top rastlín, ktoré zahalia vašu záhradu podmanivou vôňou
Jarmila Szabóová