16. júla 2017

Rady a triky ako predĺžiť svieži vzhľad rezaných kvetov

Sladká vôňa a pestré farby kvetov neodmysliteľne patria k najhorúcejším mesiacom roka. Rezané kvety sú navyše milý darček a skrášlia nejednu domácnosť. Preto vám poradíme, ako záhradné kvety kombinovať a ako predĺžiť ich svieži vzhľad.

Ak potrebujete väčšie množstvo kvetov, zoberte si so sebou do záhrady nádobu s vodou a odrezané kvety do nej hneď vkladajte.Autor: Profimedia.sk

Krása rezaných kvetov je veľmi prchavá, aby vydržali čo najdlhšie, každý deň im vymieňajte vodu. Našťastie existuje aj niekoľko rád a trikov, ktoré ich životnosť predĺžia. Nie všetky sú overené, ale za vyskúšanie určite stoja.

– Vo vode by mali byť ponorené iba stonky, nikdy nie listy.

– Vädnutie kvetov spomalíte aj každodenným obnovením reznej rany.

– Drevnatý výhonok levandule alebo ruže roztlčte kladivom alebo narežte ostrým nožom.

– Pomôže aj ponorenie spodnej časti drevnatej stonky, v dĺžke asi jeden centimeter, do vriacej vody na dve až tri minúty.

– Kvety, ktoré vylučujú bielu tekutinu, patria k nim druhy z čeľade mliečnikovité, nekombinujte s inými rastlinami. Ak sa predsa len rozhodnete dať ich do kytice, počkajte, kým rezná rana stonky zaschne.

– Do vody pridajte kvapku dezinfekčného prostriedku s obsahom chlóru, ako je napríklad Savo alebo Domestos. Aj malé množstvo dokáže zabrániť rozmnožovaniu mikroorganizmov spôsobujúcich hnitie a nepríjemný zápach a zároveň nepoškodiť rastlinu.

– Povráva sa, že životnosť rezaných kvetov predĺži aj tabletka acylpirínu rozdrvená vo vode.

– Výživu vraj zabezpečí aj cukor. Do vody môžete pridať malé množstvo kryštálového cukru alebo do nej priliať trochu malinovky, ako je napríklad kola, Fanta alebo Sprite.

Opojenie zmyslov

Ak popustíte uzdu svojej fantázii, zistíte, že kytica nemusí byť vytvorená iba z kvetov. Vytvoriť ju môžete zo všetkých rastlín, ktoré rastú na záhonoch, či už kvetinových, alebo zeleninových. Inšpiráciou vám môže byť takáto kytica, ružu ako kráľovnú kvetov obklopuje voňavá levanduľa a stonky rozkvitnutého fenikla. Aby mal obdarovaný z tejto kytice dokonalý pôžitok, stačí ju doplniť neodolateľnými plodmi jahôd. Nielenže pekne vyzerajú, ale aj skvele chutia.

Tip Záhradkára

Vo svete k najviac ceneným a vyhľadávaným kyticiam patria kytice z lúčnych kvetov. Je to preto, že v mestskom prostredí sú priam rarita. Nepatria síce k trvácim, ale veľmi pekne voňajú. Takže ak chcete naozaj zaujať niečím netradičným, vyskúšajte lúčne kvety.

Autor: Lucia Horeličanová, Soňa Bobeková
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Rady a triky ako predĺžiť svieži vzhľad rezaných kvetov
Lucia Horeličanová
Soňa Bobeková