30. augusta 2019

Trend v pestovaní trvaliek neutícha! Práve skrášľujú záhradu tieto

Jedno nemenné pravidlo je, že trvalky sú skupina rastlín, ktoré nevyžadujú extra pozornosť ich majiteľa a pritom kvitnú nanajvýš uspokojivo. Darí sa im takmer všade. Ak by sme to mali zhrnúť, najlepšie je im na slnku až v polotieni, no nájdu sa aj milovníci tienistých zákutí. Dôležitá je pravidelná vlaha a občasné prihnojenie organickým hnojivom.

Autor: Jarmila Szabóová

V úvode článku je veľmi ľahko a hlavne rýchlo zosumarizovaná bežná starostlivosť o trvalky, ale je toho ďaleko viac. Netreba zabúdať na starostlivosť o tieto rastliny počas jesene, kedy sa ukladajú na zimný spánok. I napriek ich mrazuvzdornosti je treba nastlať ochrannú vrstvu lístia. Trávy zviazať do ozdobných vrkočov, aby ich nepoškodila voda z jesenných zrážok. Vysadiť nové rastliny, ku ktorým do výsadbovej jamy pridajte vyzretý kompost. Kým však toto všetko urobíte, potešte sa obrázkami, ktoré vznikli v bežnej dedinskej okrasnej záhradke.

Funkia alias Hosta

Je trvalka s majestátnymi listami rozličných odtieňov zelenej. Najviac sa jej darí v polotieni a tieni, je vhodná ako podrast vysokých drevín. Na slnu ju môžete pestovať tiež, ale v takom prípade bude potrebovať pravidelnú a bohatú zálievku. Subjektívne sa mne osobne najviac páčia tie s panašovanými listami. Pre niekoho iného sú možno atraktívnejšie listy s odtieňom modrej zahalenej v pomyselnom srieni. Decentné biele kvety vás navyše potešia krásnou vôňou. Funkia je nenáročná trvalka, ktorá sa aj bez vášho pričinenia rozmnoží do svojho okolia. Samozrejme ak má ideálne podmienky na rast. V prípade, že by ste ju chceli podarovať známemu, nie je problém. Na jeseň, keď sa pomaly stratia listy môžete ju rozdeliť delením trsov. Prípadne tak môžete urobiť skoro na jar. 

Predchádzajúca strana 1 / 7 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Trend v pestovaní trvaliek neutícha! Práve skrášľujú záhradu tieto
Jarmila Szabóová