22. marca 2017

V hlavnej úlohe cibuľoviny

Keď sa v záhradkách objavia snežienky, tavolíny či šafrany, všetci sa už tešíme na blížiacu sa jar. Ale až keď rozkvitnú narcisy, je to neklamný znak, že najkrajšie obdobie roka – jar, je už naozaj tu.

Cibuľoviny sú vhodné aj na rezanie do vázy.Autor: Profimedia.sk

Narcisy vo farbe slnka obyčajne už koncom marca víťazoslávne dvíhajú svoje hlávky, pyšne sa obzerajú okolo seba a navôkol šíria príjemnú vôňu. Na záhonoch im spoločnosť robia rovnako odvážne prvosienky, kosatce, hyacinty, tulipány i korunkovky.

Z takejto nádhery sa vo svojej záhrade, samozrejme, môžeme tešiť len v takom prípade, ak sme si cibuľoviny nezabudli zasadiť v jeseni. V malej záhrade je najlepšie riešenie výsadba do menších skupiniek; takto oveľa viac vynikne ich farebnosť a krása. Pamätáme pritom na to, že bohatšie kvitnú na slnečnom stanovišti. Kvitnutie podporuje aj dostatok vlahy, preto ak sú na jar zrážky minimálne, musíme ich občas poliať. No ani v lete by miesto, kde rastú, nemalo byť suché, lebo sa nevytvoria kvety na budúci rok.

Dôležité je nezabudnúť ani na to, ako bude záhon vyzerať po odkvitnutí cibuľovín. Zvyšky kvetov síce treba odstraňovať, no listy musíme ponechať, až kým úplne nezožltnú a nevyschnú. To, pravdaže, nepôsobí veľmi vábne, preto je vhodné zasadiť k nim neskôr pučiace trvalky, ako sú napríklad funkie alebo pakosty, či niektorú z pokryvných rastlín. Pod ich listami sa zvädnuté listy cibuľovín úplne stratia.

Tulipány

Vybrať si ich môžeme nielen podľa farby kvetov, ale aj podľa ich veľkosti a tvaru, výšky kvetnej stonky či termínu kvitnutia. Preto ak si bez týchto rastlín nevieme predstaviť záhradku, môžu ju svojimi kvetmi krášliť veľmi dlhé obdobie. Keď listy zožltnú, cibule by sme mali každý rok vykopať z pôdy a na jeseň znova vysadiť.

Narcisy

V odbornej literatúre sa uvádza, že existuje asi dvadsaťtisíc odrôd, takže vybrať si môžeme jednak z rozličných tvarov, ale aj farieb. Veľkokveté odrody sú vhodné na rezanie, drobnokveté zasa vyniknú v skalke či nádobe, alebo ich môžeme nechať splanieť v trávniku. Na podporu kvitnutia v budúcom roku ich prihnojíme. Na jednom mieste môžu byť tri až štyri roky.

Hyacinty

V záhrade ich vysádzame na také miesto, kde vynikne nielen ich krásne súkvetie, ale aj intenzívna vôňa. Počas vegetácie, hlavne za suchého počasia, vyžadujú výdatnú zálievku, no od polovice júna ich už nepolievame, aby cibule dobre vyzreli. Ak cibule necháme na jednom mieste viac rokov, súkvetia sa postupne zmenšujú a strácajú krásu. Preto sa odporúča každý rok ich vybrať z pôdy, osušiť a skladovať na suchom mieste až do októbra, keď ich vysadíme do výživnej pôdy.

Korunkovky

Vďaka zaujímavým kvetom sa uplatnia nielen v skupinkách, ale aj ako solitéry. Najlepšie sa im darí na slnečnom stanovišti s hlbokou a nie veľmi ťažkou pôdou. Ich korene neznášajú konkurenciu krov alebo trvaliek, preto ich nevysádzame do ich blízkosti. Na stanovišti môžu ostať niekoľko rokov bez presádzania.

Prvosienky

Medzi prvými rozkvitajú druhy, ktoré majú kvety na krátkych stopkách. Až neskôr napríklad prvosienka zúbkatá alebo vyššia. Ak ste niekedy dostali prvosienku ako izbovú rastlinu, po odkvitnutí ju pokojne môžete vysadiť do záhrady a na budúci rok určite znova rozkvitne. Väčšina druhov uprednostňuje vápenatú pôdu, ktorá je primerane vlhká.  

Prvosienka vás vylieči: Deväť zaručených receptov ako na to!

Autor: Danka Ačová, Soňa Bobeková
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

V hlavnej úlohe cibuľoviny
Danka Ačová
Soňa Bobeková