11. septembra 2019

Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali na jar krásnych tulipánov

Rozhodli ste sa pestovať tulipány? Neviete , ako na to? Zasvätíme vás do ich pestovateľských tajov tak, aby vás na jar nesklamali.

Pripravte si rozkvitnutú jar! Autor: profimedia.sk

Rod Tulipa zahŕňa približne 109 druhov líšiacich sa tvarom a farbou kvetov,  ale i vzrastom a skorosťou. Možno ste viacerí presvedčení, že ich domovom je Holandsko, kde ich majú plné polia. Pôvod tohto rodu však siaha oveľa viac na východ, a to do Malej a Strednej Ázii.

Nároky na stanovište

Je samozrejmé, že od pôvodného prostredia sa odvíjajú aj podmienky ich pestovania. Tulipány majú radi bežnú záhradnú zeminu, stredne ťažkú, ktorá nedrží príliš veľa vody, ale ani nevysychá. To sa môže totiž časom odzrkadliť na výslednom kvitnutí.

Vyhnite sa priamemu hnojeniu organickým hnojivom, ktoré zvyšuje náchylnosť cibúľ na hubové choroby. Tri týždne pred výsadbou môžete do pôdy zapracovať postupne sa uvoľňujúce viaczložkové priemyselné hnojivo, ale tiež len v obmedzenom množstve. Stačí len za hrsť, aby ste mali istotu, že tulipány neprehnojíte. Oveľa žiadúce je prihnojovanie až počas vegetácie. Okrem výživy treba tulipánom zabezpečiť dostatok vlahy, slnka a tepla. Veľmi nevyhovujúce je pre ne veľké kolísanie teplôt a holomrazy

Dobrá rada

Aj pri cibuľovinách sa dodržiava osevný sled. Pri každoročnej výsadbe cibuľovín treba dodržať pravidlo, že rovnaký druh cibuľovín sa môže na tom istom stanovišti pestovať až po šiestich rokoch. Ďalšou výnimkou je, že tulipány sa nesmú sadiť po narcisoch.

Výsadba

Cibule tulipánov sa vysádzajú od septembra do októbra, v závislosti od odrody. Ak premeškáte toto obdobie, neskoršia výsadba im neumožní dostatočne zakoreniť sa a tulipány na jar nezakvitnú. Hĺbku výsadby voľte tak, aby zodpovedala približne dva až dva a pol násobku výšky cibule. Zväčša je to hĺbka 10 až 15 cm pod povrchom pôdy a  5 cm od seba, aby každá cibuľka mala dostatok priestoru aj na rozširovanie. Po výsadbe však nezabudnite na zálievku. Rovnako i počas suchej jari. Počas zimy už nevyžadujú špeciálnu starostlivosť

Predchádzajúca strana 1 / 3 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

empty
Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali na jar krásnych tulipánov
Záhradkár