15. augusta 2019

Zatočte s chorobami a škodcami ruží v pravý čas!

Najobľúbenejšie kvety prítomné v každej záhrade trpia chorobami, ktoré znižujú ich estetickú hodnotu. Nevyhnú sa im ani vošky. Nenechajte ich trpieť a pomôžte im! Za odmenu bohato zakvitnú.

Autor: profimedia.sk

Najviac trpia listy ruží. Sú vystavené tlaku chorôb, ktoré neúprosne znižujú ich listovú plochu. Šíria sa v suchom i vlhkom počasí. Bez problémov prezimujú na opadaných listoch a svoj kolobeh života každoročne opakujú. Našťastie je tu prevencia, prírodné, ekologické i tie klasické postreky, ktoré pomáhajú pestovateľom zakročiť včas.

Prevencia je liek na všetko

O výbere odolných odrôd snáď už ani nemusí byť reč. Je samozrejmé, že ak sa chce pestovateľ vyhnúť prítomnosti chorôb kúpi si odrodu schopnú im odolávať. Prípadne takú, čo aspoň ich usídlenie na sebe dokáže ustáť bez vážnejšieho poškodenia. Ďalšie dôležité kritérium je výber správneho stanovišťa. Ruže sa dobre cítia na slnečnom stanovišti v pôde bohatej na humus. Takže ak sa chystáte ružu ešte len vysadiť, doprajte jej do výsadbovej jamy poriadnu dávku kvalitného vyzretého kompostu. Veľmi dôležité je v čase sucha nenechať pôdu v okolí ruží úplne vyschnúť. Tí z vás čo plánujú výsadbu záhona snažte sa dodržať odporúčanú vzdialenosť medzi rastlinami. Je dôležitá z pohľadu prístupu vzduchu pomedzi listy. Takto sa zamedzí šíreniu múčnatky, čiernej škvrnitosti listov či hrdze. Nesmieme však zabudnúť ani správny termín aplikácie ochranných prípravkov. A samozrejme je potrebné robiť správny rez a v okolí rastlín vždy upratať opadané lístie, v ktorom prezimujú spóry chorôb.

Najčastejšie sa vyskytujúce choroby a škodcovia ruží

Rozličné škvrny na listoch, ktoré sa objavujú v priebehu vegetácie na listoch kráľovnej kvetov majú na svedomí tri najčastejšie sa vyskytujúce hubové choroby. Deformáciu listov a koncov výhonkov zapríčiňujú vošky. Prípravkov na ochranu v malospotrebiteľskom balení nie je veľa, ale účinkujú.

Čierna škvrnitosť listov

Táto nepríjemná choroba sa objavuje na listoch už v lete, hoci hlavné obdobie jej škodlivosti spadá na koniec leta až na začiatok jesene. Spočiatku sa prejavuje tvorbou drobných čiernych škvŕn proti ktorým ak nezakročíte včas, začnú sa zväčšovať. Neskôr listy žltnú, hnednú usychajú až nakoniec opadnú. V dôsledku tohto javu rastlina stráca na atraktivite a zároveň aj na asimilačnej ploche. K šíreniu choroby dopomáha vlhké počasie.

Opatrenia

Mimo spomínaných preventívnych opatrení je na mieste ihneď po objavení sa príznakov siahnuť po vhodnom postreku. Na studenú zimu sa nespoliehajte, spóry tejto choroby dokážu prežiť teploty do - 20°C. Po namiešaní postrekovej látky podľa priloženého návodu, rastlinu postrekom doslova zmáčajte. Musia byť zasiahnuté všetky časti rastliny, teda aj kmienok aj spodná strana listov. Na postrek môžete použiť kombinovaný prípravok Multirose, ktorý účinkuje nielen na hubové choroby, ale aj proti cicavým a žravým škodcom, takže zlikviduje aj vošky. Vo forme postreku je v malospotrebiteľskom balení dostupný aj prípravok s názvom Syllit 65, ktorý je možné proti tejto chorobe použiť iba raz za vegetáciu a to v období od mája do augusta. Pri postrehnutí prvých príznakov choroby zaberá aj Folicur AL, ktorý zaberá aj proti múčnatke i hrdzi.

Múčnatka ružová

Jej hustý belavý povlak sa nedá na listoch a koncoch výhonkov ruží prehliadnuť. Intenzívne sa šíri v suchom a teplom počasí s vyššou vlhkosťou vzduchu, ktoré jej naviac praje (podobne ako múčnatke na viniči). Ak dumáte nad odolnosťou vašej ruže proti tejto chorobe, tak vedzte, že ak má hladké a lesklé listy patrí medzi odolnejšie odrody. Odborníci odporúčajú preventívny postrek aplikovať už v máji a zopakovať ho podľa potreby v 10 až 14 dňových intervaloch.

Opatrenia

Podobne ako proti čiernej škvrnitosti i tu pomôže aplikácia prípravku Multirose. Pri prvých príznakoch neváhajte použiť Folicur AL, ale vyhnite sa aplikácii za slnečného počasia, či tesne pred dažďom, ktorý by účinnú látku zmyl.

Hrdza na ružiach

Toto ochorenie sa šíri pri zvýšenej vlhkosti prostredia po dažďoch, podobne ako čierna škvrnitosť. I hrdza spôsobuje predčasný opad listov. Na listoch si ju všimnete ihneď. Na povrchu listovej plochy sa tvoria hrdzavé škvrny, pre ktoré sú zo spodnej strany listu v lete charakteristické oranžovo-hnedé kôpky výtrusov. V zime majú tieto výtrusy hnedú farbu.

Opatrenia

Opäť vám poradíme použiť Multirose, alebo môžete siahnuť po Folicur AL. Pokiaľ už nejaké listy opadli na zem, pozbierajte ich a spáľte. Obdobne to platí aj pri ostatných chorobách. Odborníci na základe signalizácie odporúčajú proti hrdzi aj prípravok Polyram WG, ktorý je určený na pleseň zemiakovú či hrdzu klinčekovú. Tento prípravok dokáže zastaviť šírenie choroby na jar z prezimujúcich spór. Ale pozor, po postreku týmto prípravkom by ste nemali vstupovať do blízkosti rastlín aspoň tri dni.

Stálica sú vošky

V tomto roku snáď neexistuje v záhrade plodina, na ktorej by sa neusídlili. A ruže ani zďaleka nie sú výnimka. Sú veľmi nepríjemné práve pre cicanie štiav na listoch. Záplava čiernych telíčok dosahuje vrchol v apríli až máji. Milujú slnko a teplo, a ako všetci už určite viete kamarátia sa s mravcami, ktoré ich chránia a za odmenu dostanú od vošiek medovicu, ktorú vylučujú. Dôsledok napadnutia na seba nenechá dlho čakať. Listy a výhonky sa deformujú, usychajú.

Opatrenia

K prevencii patrí podpora prirodzených nepriateľov vošiek, ktorými sú napríklad lienky. Lenže na to je treba myslieť už od jari a treba sa vyhnúť používaniu agresívnej chemickej ochrany, ktorá je pre lienky toxická. Podobne to platí aj pri zlatoočkách či octomilkách. Môžete vyskúšať použiť aj doma vyrobené postreky, ale z vlastných skúseností viem, že veľmi neúčinkujú. A preto postrekujte prípravkom Multirose alebo Decis AL, ktorý je možné aplikovať päťkrát za vegetáciu.

Tip od našej fotografky Lydky

Proti akejkoľvek chorobe na ružiach postrekuje mliekom, ktoré priľne na list a kvalitne a s úspechom ho uchráni. Zrieďte pol litra mlieka s rovnakým objemom vody a aplikujte raz za týždeň, až do pominutia príznakov.

Prečítajte si aj:

VIDEOpostup Majte ich ešte viac! Vaše obľúbené ruže z odrezkov namnožíte práve teraz

Postarajte sa o záhony! Odkvitnutým trvalkám doprajte rez

Ruže pre vás aj pre včely! Pozrite si TOP odrody, ktoré pomôžu tomuto dôležitému hmyzu

Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Zatočte s chorobami a škodcami ruží v pravý čas!
Jarmila Szabóová