Vypestujte si s našimi radami zdravé priesady
22. feb 2012

Vypestujte si zdravé priesady

Vykurovaný skleník je možno priveľký luxus, ale pestovať zeleninu môžete aj v studenom parenisku. Neviete ako? Prečítajte si rady našej redaktorky.

 

Na vaše otázky odpovedala Ing. Jarmila Rosenbergerová.

Otázka Dátum
Prosím poraďte mi, aby som nemala sadenice rajčiakov tenké, aby som ich nemusela vyväzovať a podopierať spočiatku špajlami. Pri otužovaní i vánok by im ublížil. Ďakujem

Na špajdle zabudnite...neviem v čom pestujete priesady, ale ja ak ich už mám vysoké zrežem hrdlo plastovým fľašiam, urobím odtokové otvory a na rastlinke odstránim spodné lístky, samozrejme ich musí mať už niekoľko. Následne ju vysadím do tej fľaše, tak aby pretŕčala nad povrchom pôdy a zvyšné listy sa nedotýkali substrátu. Podobne ako by som ju už sadila do záhrady. Takto vydrží za oknom ešte nejaký čas. Môžete použiť už spomínaný obal od mlieka, len ho akurát necháte vyšší, závisí to do veľkosti rastliny.

21.02.2012 08:40
Dobry den, pocula som, ze priesady sa daju vypestovat aj v obaloch od vajicok, co si o tom myslite?

Áno dajú sa tak dopestovať, ale časom ich treba premiestniť do väčšej nádoby, napríklad kelímka od jogurtu. Predsa len priestor na vajíčko je malý a rastlina v ňom bude mať časom málo priestoru. Dobré sú aj obaly od mlieka, ktorým keď urobíte odtokové dierky pre zálievkovú vodu, poslúžia fantasticky.

21.02.2012 12:27
Kedy je najvhodnejsie vysiat paradajky a papriku?

Papriku môžete vysievať v tomto období, teda koncom februára alebo v polovici marca. Rajčiaky vám postačí aj v polovici marca, rastú dostatočne rýchlo. Samozrejme neublížite im a ani sebe nepoškodíte ak ich vysejete rovnako ako papriku. Budete mať silnejšie rastliny. V prípade, že budú príliš veľké, odstráňte 2 -3 spodné listy a zasaďte ich hlbšie. Rajčiak je liana, takže zakorení.

21.02.2012 12:28
Ake odrody papriky su vhodne na predpestovavanie na okennom parapete?

Paprika sa všeobecne v našich podmienkach pestuje z predpestovaných priesad, takže odrodu si môžete zvoliť akú chcete. Ale ak nemáte nemáte skleník či fóliovník vyberte si odrodu vhodnú na pestovanie vo voľnej pôde. Informáciu o tom nájdete na zadnej strane obalu osiva.

21.02.2012 12:28
AKO SA PESTUJE TAKA PEKNA KVETINKA AKO VY?

Ako ja? :) Asi to bude vyváženou stravou ako pri každej rastline a hlavne dostatkom lásky :)))

21.02.2012 12:41
Ake si idealne tepelne a svetelne podmienky na pestovanie priesad?

Ideálne svetelné podmienky na pestovanie priesad v domácich podmienkach len ťažko dosiahnete. Ale veľmi pomôže svetlá miestnosť do ktorej svieti slnko prípadne prechádza ňou svetlo takmer celý deň. Podľa mojich skúseností je dobré okno orientované na východ. Teploty sú už jednoduchšie, optimum je približne 22°C.

21.02.2012 16:00
Dobry den. Kazdy rok riesim ten isty problem, moje papriky v crepniku rychlo vyrastu, ale maju tenke stonky a tahaju sa za svetlom, cize vacsinou popadaju. Ako takemuto niecomu zabranit? Dakujem.

Pravdepodobne ich príliš skoro vysievate. Postačí ak ich vysejete teraz koncom februára. Ak ich aj máte blízko k oknu na parapete a vyťahujú sa je to normálny jav. V tomto období ešte nie je dostatok slnečného žiarenia a paprika si ho žiada. Ja to robím tak, že veľmi vytiahnutú priesadu opatrne pomocou ceruzky vyberiem pričom sa jej snažím neporušiť korienky a zasadím ju hlbšie. Listy nechávam nad povrchom substrátu asi vo výške 3 cm. V prípade, že rastlinka úplne padla a ďalej nerastie je to príznak padania klíčiacich rastlín čo je hubové ochorenie. Pri pestovaní priesad dobre vetrajte a rastliny polievajte mierne, aby neboli v mokrej pôde.

21.02.2012 16:01
Pozdravujem. Vyrastie mi nenáročná zeleninka - bylinka aj na okne na parapete?

Bylinka na okennom parapete vám narastie. Použite substrát pre bylinky, v ktorom sú potrebné živiny pre rastlinku. Zabezpečte jej dostatok vlahy, ale neprelejte ju a ona sa vám odvďačí úrodou.

21.02.2012 16:03
SADENICE RAJČÍN MAJÚ HROZNE TENKÉ STOPKY. EXISTUJÚ NEJAKÉ ODOLNEJŠIE PEVNÉ ODRODY?

Podľa toho akú starú priesadu myslíte. Ak sa jedná o veľmi mladú rastlinku, môže byť vytiahnutá a v tom prípade pomôže len hlbšie ju zasadiť. Staršie rastliny sú pevnejšie a kým sa nezačnú ťahať do výšky netreba sa o ne báť. Časom stonka zhrubne a nadobudne pevnosť. Odrody sú šľachtené predovšetkým kvôli vlastnostiam plodov.

21.02.2012 16:05
Aky substrat na priesady?

Na dopestovanie priesad je najlepší na to určený výsevný substrát, ktorý disponuje vhodnými vlastnosťami pre mladé rastlinky. Majú ho v takmer každej predajni so záhradkárskymi potrebami. Ja mám odskúšaný aj univerzálny substrát a priesady v ňom sa mi vydarili.

21.02.2012 16:09
kedy je potrebné zasiať paradajky, aby neboli moc vyrastené. (myslím na parapetu a sadiť pod Tatrami- Svit) Ktoré druhy sú najvhodnejšie?

Rajčiaky majú pomerne rýchly rast, preto ich stačí vysiať na konci februára alebo v polovici marca. Vysádzajte po pominutí nebezpečenstva neskorých mrazov, čo býva po ‘‘troch zamrznutých‘‘.Odrodu si zvoľte podľa toho či chcete, aby rodila celú sezónu vtedy si vyberte kolíkový rajčiak. Ak chcete rajčiaky vyslovene na výrobu kečupu či pretlaku a zároveň nemáte čas vyväzovať k opore a vylamovať zálistky, tak si dopestujte radšej kríčkovú formu.

21.02.2012 16:10
Potrebuju rychlene paradajky hnojit?

V prvom rade pod pojmom rýchlené rajčiaky rozumieme tie, ktoré sa pestujú v skleníku či fóliovníku a úrodu z nich máme skôr ako pri pestovaní pod holým nebom. Čo sa hnojenia týka, je dobré ich prihnojiť napríklad hnojivom zo slepačieho trusu. Pred samotným pestovaním je dobré mať pôdu dobre vyhnojenú, ak ste nestihli aplikovať maštaľný hnoj môže pred výsadbou použiť vyzretý kompost.

21.02.2012 16:11
pekný den. ako si môžem vypestovat priesady papriky zo semienok v izbe na parapete v tomto období? dakujem.pestová

Zakúpte si napríklad miniparenisko a vyššie spomínané jiffy tablety. Do jamky v tablete umiestnite semienko a zalejte. Tablety nabobtnajú a zakryte. Pravidelne zalievajte, nechajte prikryté, ale samozrejme vetrajte. Prípadne si zbierajte kelímky z jogurtov, smotany alebo obaly z mlieka. Urobte na dne dierky, naplňte substrátom určeným na výsev a vysejte. Semeno nedávajte hlboko, len ho jemne prekryte substrátom, vrstvou hrubou asi pol centimetra. Stačí už len zalievať, vetrať a rastlinky budú rásť.

21.02.2012 16:31
prečo sa priesady paradajok ťahajú do výšky a majú tenké stonky.

Rajčiaky sa ťahajú do výšky, pretože sú to liany čo sa rastu týka. Tenkú sú len v počiatočných štádiách rastu, počas vegetácie zhrubnú a spevnejú.

21.02.2012 17:22
zaujíma ma ideálna veľkosť kontajnera, do ktorého pikírujem papriku. vďaka. a ešte plast či rašelina či jifi?

. Ideálna veľkosť pre pikírovanie je skôr pre veľkovýrobu, ale dobré je 5x5 cm pre jednu priesadu v zakoreňovači. V domácich podmienkach sa snažte dodržať odstup rastlín od seba, teda ak ich chcete mať v jednej nádobe, aby mali dostatok vzduchu a miesta pre korene. Najlepšie sú jogurtové kelímky alebo od smotany. Jiffy tablety sú veľmi praktické, rastline nepoškodíte koreňový systém, ale sú drahšie. Plast je klasika, len ho samozrejme nedáte do pôdy a rašelinové zakoreňovače sú tiež dobré, no môže sa stať, že sa rozpadnú skôr ako by sa mali.

22.02.2012 08:26
kedy by som mohla podla lunárneho kalendára ešte vysadit paradajkové semená na planty?

Priznám sa, ja sa lunárnym kalendárom neriadim a ani ho neovládam. To si musíte odsledovať v našom mesačníku, na stránke alebo stiahnuť na www.izahradkar.sk/lunar. Ale je to počas dorastajúceho mesiaca v dňoch plodu. Ale mimo neho ich vysievajte koncom februára až do polovice marca.

22.02.2012 08:58
Uchytia sa mi aj semienka papriky, ktore som si odlozila z minulorocnej urody?

Vzísť môžu, ale nemusia mať tie isté vlastnosti ako materská rastlina. Obzvlášť ak je to odroda s písmenkom F1, znamená to, že je to hybrid (kríženec), ktorého vlastnosti sa ďalším krížením menia a nie všetko potomstvo ich bude mať. Ušetríte si prácu, ak si kúpite zaručenú kvalitu.

22.02.2012 09:10
A este jedna otazka: Maju semena z obchodu nejaky "datum spotreby"? Ci mi tie z minulej sezony vzijdu. Dakujem.

Určite by som neexperimentovala. Na obale osiva je napísaný dátum, do ktorého výrobca zaručuje ich použiteľnosť. Samozrejme v otvorenom obale, v ktorom boli skladované od minulého roka mohli niektoré stratiť klíčivosť. Osobne by som si pre istotu dokúpila nejaké to osivo navyše.

22.02.2012 09:11
Papriku PCR môžem vysadiť do čistej rašeliny? Alebo ju mam premiešať s iným substrátom

Rašelina je príliš kyslá pre papriku, potrebuje pH blízke neutrálnej hodnote čo je približne 6,5 až 6,8.

22.02.2012 09:12
je potrebné štart hnojivo? alebo je zaň niaka prírodná náhrada??? ja som ho minulý rok používala a rajčiny sa mi vytiahli - boli vysoké 1,5m a potom sa mi polámali kým som ich stihla posadiť von.

Priesady nemusíte hnojiť, pokiaľ ich máte vo vnútri. Výsevný substrát má všetky potrebné živiny, ktoré mladá rajčina či iná priesada potrebuje. Hnoja sa až rastliny vysadené na trvalé stanovište a aj to nie často.

22.02.2012 09:36
Ako mám skladovať cibule kvetov v tomto období v paneláku.Sadiť sa majú až v 5. mesiaci. Ďakujem.

Umiestnite ich do chladnejšej a tmavej miestnosti.

22.02.2012 09:50
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Zasadila som do malého zakoreňovača s krytom semiačka papriky. Po 10 dňoch mi vyšli všetky, boli pekné a o 2 dni sa mi scvrkli, ovisli, potom sa opäť vpriamili, ale sú lístky také scvrknuté (strapaté).Myslím, že som ich polievala dosť. Neviem či z nich ešte dačo bude, kde som urobila chybu?Ďakujem za odpovď

Vaše papriky napadla choroba takzvané padanie klíčiacich rastlín, možno im ešte pomôžete ak pôdu vydezinfikujete Previcurom. Dajte však pozor, aby sa nedostal na listy. Samozrejme postupujte podľa návodu. No s najväčšou pravdepodobnosťou to asi nezvládnu. Huba totiž zaškrcuje kŕčok a brzdí až obmedzuje tok živín v rastline, následkom čoho odumiera.

22.02.2012 09:58
Dobry den Jarka, rada by som vedela, kedy je ten spravny cas na presadzanie vysievanych rastlin rajciakov, aby som mala pekne a zdrave sadenice do zahradky? Dakujem

Ak myslíte pikírovanie, čiže rozsádzanie výsevu, tak to je dobré, keď majú rastlinky jeden maximálne dva pravé listy. V prípade, že máte na mysli už hotovú priesadu, tak tá by mala mať 5-6 pravých listov a dobre vyvinutý koreňový systém. Keďže rajčiak je teplomilný druh, vysaďte ho po 15. máji, kedy by už nemalo hroziť riziko neskorých jarných mrazov.

22.02.2012 10:29
Nájdených 23 záznamov.

 

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 
Vypestujte si zdravé priesady
ZÁHRADKÁR