04. augusta 2016

3 obľúbené spôsoby využitia šalvie: Pripravte si zásoby

Šalvia lekárska je silná liečivá bylina. Vraj tam, kde rastie, sa bojí vkročiť choroba i smrť. Ale len v prípade, že šalvia neostane v záhone, ale sa dostane do čajov, kúpeľov alebo sirupov.

Šalvia je skutočne zázračná bylinkaAutor: profimedia.sk

Šalvia lekárska (Salvia officinalis) má prenikavú arómu aj príchuť. Nevyhovuje každému, dokonca aj tí, ktorí ju uznávajú pre liečivé schopnosti, vymýšľajú, ako zmierniť nepríjemnú chuť lístkov.

A tak sa dostáva k slovu predovšetkým med a citrón. Kombinácia všetkých troch zložiek zaručí, že sa prechladnutia, kašľu, nádchy, či zápalu hrdla zbavíte raz-dva.

Ako zberať a spracovať šalviu

Využite sezónu, veď prakticky od jari až do jesene vás šalvia zásobí dostatkom vňate. Prirodzene, aby bolo mladých výhonkov naozaj dosť aj koncom leta, treba trvalku pravidelne rezať. Ak ju totiž počas kvitnutia nezrežete, neporastie už do ďalšieho roku tak, aby ste mali bohatú zásobu mladučkých lístkov.

Tie nechajte napríklad dôkladne vysušiť. Buď ich v jednej vrstve porozkladajte na papier v tmavej, suchej, dobre vetranej miestnosti, alebo využite sušičku.

V nej teplota nesmie presiahnuť 45 °C. Správne vysušená droga sa má trúsiť, lámať, je krehká a zachová si zelenkavú farbu. Ak sú lístky hnedé, kdesi ste spravili chybu. Ak sú ešte ohybné, treba sušiť ďalej.

Kvalitne usušenú šalviovú drogu presypte do skleného pohára, kde bude v suchu a tme pripravená na použitie. Papierové vrecká sú nevhodné, nakoľko prepúšťajú vlhkosť. Vhodné sú igelitové vrecká, avšak v nich hrozí, že sa bylinka potlačí, rozmrví. Dobré je skladovať celé lístky a rozmrviť ich vždy až bezprostredne pred použitím (zaliatím čaju, nasypaním do kúpeľa...).

1. Horúce dúšky

Sušená šalvia je k dispozícii na prípravu liečivých čajov. Pozor, jej aróma aj účinky sú naozaj silné, intenzívne, preto je v tomto prípade menej viac. Na pol litra vody použite len 3 – 4 lístky, ktoré medzi prstami rozmrvte len chvíľku predtým, ako ich zaparíte vriacou vodou.

Nechajte lúhovať len zo 5 minút, keď čaj mierne vychladne, pridajte necelú polievkovú lyžicu medu a šťavu z polovice citróna. Takýto čaj na chvíľku zaťaží žalúdok, ale boľavému hrdlu rýchlo uľaví.

2. Kúpeľ

Šalvia pomáha uvoľniť napätie a stres, za určitých okolností zmierňuje potenie. Takisto prospieva pokožke, prečistí póry, po kúpeli sa budete cítiť jednoducho ako „iný“, spokojnejší človek.

Do misky nasypte soľ do kúpeľa a pridajte asi 15 až 25 sušených lístkov šalvie. Rukou zapracujte drogu do soli, prstami premiešavajte, až sa listy rozdrvia na drobné časti a všade v kúpeľni bude cítiť šalviovú arómu. Takto pripravenú soľ vysypte do vane a pripravte si kúpeľ.

Po kúpaní vám na tele, pochopiteľne, ostanú drobné kúsočky šalviových listov. Len krátko sa a slabým prúdom vody sa presprchujte, aby ste ich zo seba zmyli.

Použiť môžete do kúpeľa aj svieže listy, ktoré treba najprv medzi prstami alebo v mažiariku potlačiť, aby sa uvoľnila šťava.

3. Šalviový sirup

Vyrobte si liečivú bombu. Podobne ako čaj, ale oveľa intenzívnejšiu, z ktorej vám postačí už jedna polievková lyžica dva až trikrát denne.

Tridsať šalviových listov zalejte pol litrom vriacej vody osladenej 1 výdatnou polievkovou lyžicou agávového sirupu a nechajte lúhovať 10 – 15 minút. Potom sceďte a nechajte vychladnúť, následne pridajte šťavu z veľkého citróna, zamiešajte. Skladujte v dobre uzatvorených pohároch v tme a chlade.

Zaujímajú vás bylinky? Nenechajte si ujsť Záhradkár špeciál Bylinky a liečivky.

Autor: Zuzka Slaninka

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Nektarinka

Milan

0 hlasov
 Amarilis

Eva Kollerová

0 hlasov
 Snežienkový "koberec"

Anna Jakubovová

2 hlasy
 Jarné krokusy ...

Anna Jakubovová

5 hlasov
 
 

žena.sk

5 princípov stravovania pre každého

5 princípov stravovania pre každého

Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko potratu: Vedeli ste o nich?

Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko potratu: Vedeli ste o nich?

Pred návštevou lekára sa dobre pripravte!

Pred návštevou lekára sa dobre pripravte!

7 trikov z kuchyne: Ako na puknuté vajíčka či stvrdnutý syr?

7 trikov z kuchyne: Ako na puknuté vajíčka či stvrdnutý syr?

3 obľúbené spôsoby využitia šalvie: Pripravte si zásoby
Zuzka Slaninka