11. novembra 2016

5 rád, ktoré sa vám oplatí dodržiavať pri nákupe izboviek

Aj pri nakupovaní izboviek platia určité pravidlá. Čo robiť, aby ste sa z novej rastliny tešili čo najdlhšie?

Pri nákupe dodržte tieto pravidláAutor: profimedia.sk

Miesto

Kúpiť si kvety v supermarkete má svoje výhody. Je to poruke, nestrácate čas návštevou kvetinárstva a ceny sú často viac ako prijateľné. Ideálne je, ak sa k rastlinám dostanete hneď po vyložení tovaru, aby ste mali záruku čerstvosti a dobrý výber. Nevýhodou veľkých obchodných reťazcov býva, že aj kvety, podobne ako ovocie a zelenina, patria k tovaru s obmedzenou trvanlivosťou. V takýchto priestoroch nemajú podmienky na prirodzený rast, nedostatok svetla spôsobí, že rastliny sa sotva udržia pri živote. Ak nemajú splnené základné životné podmienky, ako je svetlo či pravidelná zálievka, ich vyhliadky na prežitie sa výrazne znižujú. Ďalší negatívny faktor je prievan a nestála teplota. To sú dôvody, ktoré treba zvážiť a zamyslieť sa nad tým, či predsa len nebude vhodnejšia návšteva kvetinárstva alebo záhradného centra. 

Ako sa starať o orchideu, aby kvitla? Čítajte ďalej. 

Zodpovedný výber

Asi každému sa stane, že si kúpi kvet a potom ho premiestňuje po celom byte a hľadá miesto, kde bude nielen dobre vyzerať, ale kde sa mu bude aj dobre dariť. Vždy je múdrejšie zistiť si, kde v byte ešte máte priestor na izbovku, aké sú tam svetelné podmienky a až tak sa vybrať na nákup. 

Balenie

My sa v zime zababušíme do teplého kabáta a ešte sa ovinieme šálom, ale čo rozkvitnutá orchidea, ktorú potrebujete na oslavu starej mamy? Naozaj ju chcete rýchlo vziať z obchodu, prebehnúť cez parkovisko, naložiť do auta a potom opäť absolvovať otužovaciu kúru až do vyhriateho domu? Takýmto spôsobom príde do týždňa o všetky puky a po kvitnutí nezostane ani stopa. 

Aklimatizácia

Najmä v zime, keď sú veľké teplotné rozdiely medzi interiérom a exteriérom, sa vyhnite tepelným šokom. Nech už rastlinu zakúpite kdekoľvek, nedávajte ju hneď do vykúrenej miestnosti. 

Dobré rady

Ak vás v supermarkete očarí úžasná rastlina, návod na starostlivosť nedostanete. Môžete si všetko naštudovať po príchode domov na internete. Ako všetci vieme, nie vždy nájdete úplne pravdivé informácie. Možno zistíte, že potrebuje v zime svetlé a chladné miesto a to sa vo vašom byte nenachádza. Veľmi ľahko sa preto môže stať, že váš nákup boli iba vyhodené peniaze. V špecializovaných predajniach sa zaručene dozviete viac. Predavač vám povie, kedy bola rastlina poliata, či potrebuje zálievku ešte tento víkend, alebo stačí s ňou počkať až do budúceho týždňa a to, či potrebuje západné alebo severné okno, je úplne samozrejmá informácia.
 

 Viac praktických tipov nájdete v špeciáli Izbové rastliny, ktorý je práve v predaji. 

 

V tomto článku sa zaoberáme orchidea ...viac
Autor: Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov

Milan Fiala

23 hlasov
 begonka spálňová :-)

Katarína Furindová

2 hlasy

Milan Fiala

21 hlasov

Milan Fiala

26 hlasov
 
 

žena.sk

Otrasné znaky, že vám chýba horčík: Netrpte, keď nemusíte!

Otrasné znaky, že vám chýba horčík: Netrpte, keď nemusíte!

Relax vo vani: Ponorte sa do voňavej horúcej vody a vypnite...

Relax vo vani: Ponorte sa do voňavej horúcej vody a vypnite...

Máte citlivé oči? Obmedzujete sa s líčidlami a pobyt v chlade je pre ne úplným utrpením?

Máte citlivé oči? Obmedzujete sa s líčidlami a pobyt v chlade je pre ne úplným utrpením?

Pstruh vs losos: Ktorá ryba má lepší nutričný profil?

Pstruh vs losos: Ktorá ryba má lepší nutričný profil?